۸ راه برای موفقیت | راه ششم–ارائه خدمات ارزشمند

دوشنبه 20 بهمن 1399 موفقیت ، گوناگون

همان طور که در قسمت اول سری مقاله «8 راه‌ تضمینی  که به موفقیت ختم میشود» خواندید، موفقیت راز ندارد بلکه راه دارد‌؛ راه‌های آن چیست؟ تا به امروز 5 راه آنرا خواندید :

  1.  اشتیاق
  2. کار مثل تفریح
  3. تمرین مداوم
  4. تمرکز بر هدف واحد
  5. اراده ترغیب کننده

اما ششمین راه موفقیت، ارائه خدمات ارزشمند است.

اگر می خواهید انسان موفقی باشید، فروشتان نسبت به مغازه های مشابه بالاتر باشد؛ برای استفاده از خدمات شما در هر زمینه ای که مشغول به کار هستید، سر و دست بشکنند؛ سعی کنید خدماتی ارائه دهید که دیگران آن را ارائه نمی دهند.

مهم نیست در چه زمینه ای فعالیت می کنید، محقق هستید یا معلم، هنرمند یا ورزشکار، شغل آزاد دارید یا کارمند اداره ای هستید؛ زمانی که شما نسبت به دیگران که شغل مشابه شما را دارند، حرف بیش تری برای گفتن داشته باشید، از هر نظر موفق تر خواهید بود.

من خودم همیشه به سراغ کسانی می روم که خدمات بهتر و ارزشمندتری ارائه می دهند و کاری را که از آن ها می خواهم ، به درست ترین شکل ممکن انجام می دهند. در حقیقت وقتی شما سعی کنید کارهایتان را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، افراد بیش تری به سراغ شما می آیند و به زودی اسم تان سر زبان ها می افتد. در این حالت موفقت و پول سمت شما سرازیر می شود.

حدود چند ماه پیش، شخصی همزمان به من و چند مترجم دیگر متنی برای ترجمه سپرد. چون فرصت کمی برای انجام این کار داشت و متن نیز طولانی بود؛ قرار شد چند صفحه اول را من ترجمه کنم و صفحات دیگر به مترجمان دیگر سپرده شد‌. من تمام تلاشم را کردم تا بهترین ترجمه ممکن را انجام دهم.

درباره لغات تخصصی جستجو می کردم و گاهی شب ها دیر وقت می خوابیدم.

بعد از این که ترجمه ام را تحویل دادم؛ آن شخص از من خواست تا ترجمه مترجمان دیگر را هم تصحیح کنم. چون مترجم های دیگر نه تنها از لغات تخصصی استفاده نکرده بودند بلکه غلط های نگارشی و املایی نیز داشتند.

بعد از این همکاری، آن شخص تصمیم گرفت تا متن های خود را به طور همیشگی به من بسپارد زیرا از کیفیت کار من بسیار راضی بودمن چون سعی کردم ترجمه خوب و بی نقصی تحویل مشتری دهم، نتیجه آن را هم دیدم و فرصت های شغلی زیادی نصیب من شد.

 

اگر هدفی را دنبال می کنید و می خواهید در آن زمینه به موفقیت برسید حتما سعی کنید که نسبت به دیگران حرف بیش تری  برای گفتن داشته باشید‌. این نکته را فراموش نکنید شاید مجبور باشید چند ساعتی بیش تر روی آن کار وقت بگذارید، یا شاید کار اضافه تری انجام دهید اما تاثیر این کارتان موقعیت های بیش تری سمت شما سرازیر خواهد شد.

اگر کار آفرین هستید، سعی کنید بفهمید افراد با موقعیت مشابه شما کدام خدمات را ارائه نمی دهند، تا شما با ارائه آن خدمات بتوانید مشتریان بیش تری جذب کنید.

ذهنیتی که در ذهن دیگران نسبت به کار شما شکل می گیرد، موفقیت یا شکست شما را تضمین می کند

من خودم از آن دسته آدم هایی هستم که به دیگران توصیه می کنم از این مغازه خرید کنید یا نکنید، به سراغ آن شرکت بروید یا نروید، برای نقاشی دیوارهای خانه تان کدام نقاش را خبر کنید و… در حقیقت ذهنیتی که افراد در ذهن من شکل می دهند، تاثیر بسیار زیادی حتی بر روی اطرافیانم دارد زیرا من  به راحتی از شخص یا شرکتی تعریف می کنم یا این که احساس نارضایتی ام را اعلام می کنم.

افرادی که زیاد کار می کنند بخوانند! - موفقیت

در حقیقت، من تنها شخصی نیستم که ذهنیتم را نسبت به ارائه خدمات افراد یا شرکت ها به دیگران منتقل میکنم احتمالا شما هم همین طور هستید‌.

برای این که بتوانید خدمات بیش تری ارائه دهید :

» وضعیتی را که در آن قرار دارید، به دقت بررسی کنید

حتیاگر دانشجو یا دانش آموز هستید مطمئن باشید خوب درس خواندن شما یا انجام کار و فعالیت بیش تر برای معلم یا استادتان در آینده شغلی و درسی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

برای بررسی وضعیت تان این سوال ها را از خودتان بپرسید :

  • چه خدمات بیش تری می توانم ارائه دهم تا مشتریان راضی تر باشند؟
  • نقاط ضعف کارم کجاست؟
  • آیا سعی می کنم که کارهایم را بی عیب و نقص انجام دهم و بهترین خدمات را به مشتریان و افرادی که با آن ها سر و کار دارم، ارائه دهم؟
  • در چه زمینه هایی تنبلی می کنم و کارها را سر سری انجام می دهم؟

و سوالات مشابه این ها… سعی کنید خود را به چالش بکشید و جواب این سوالات را صادقانه بدهید.
وقتی بتوانیم به صورت شفاف و بدون تعارف وضعیت خود را بررسی کنید، راه هایی برای ارائه خدمات ارزشمند تر پیدا خواهید کرد و موفق تر خواهید شد‌.

اگر تا به حال فروشنده بد اخلاقی بودید، در ارائه خدمات کم کاری کردید، استادتان شما را به عنوان یک دانشجو تنبل می شناسد، مدیرتان دائم از شما گلایه می کنند؛ هنوز هم دیر نشده با کمی تلاش می توانید.

» به فکر تغییر وضعیت باشید

سعی کنید در مورد کاری که انجام می دهید فکر کنید و تمام تلاش‌تان را به کار ببرید تا کاری متفاوت و خوب ارائه دهید.

این نکته را هم به خاطر بسپارید بعد از این که در شغل یا حرفه تان مشهور شدید، سر زبان ها افتادید و از شما به خوبی یاد کردند، خدمات خود را کاهش ندهید و کیفیت کارتان را کم نکنید.این اشتباه را من خودم مرتکب شدم و از عواقب آن خبر دارم. یک بار ترجمه بی کیفیتی را به یکی از مشتریان دائمی ام تحویل دادم و آن مشتری را از دست دادم.

گاهی ما به خاطر این که مشتریان زیادی به سراغ مان می آیند از کیفیت کارمان کم می کنیم؛ در این صورت خیلی زود شرایط خوبمان تغییر می کند.

پس با نتیجه‌ای که از این مقاله می‌گیریم :

سعی کنید خدمات ارزشمندی ارائه دهید و بعد از رسیدن به موفقیت و شهرت اولیه نیز کیفیت کار خود را کم نکنید بلکه هر روز به فکر بهبود کار خود باشید‌.

۸ راه برای موفقیت | راه هفتم–ایده های ناب

موفقیت

۸ راه برای موفقیت | راه هفتم–ایده های ناب و خلاق

۸ راه برای موفقیت | راه پنجم–اراده ترغیب کننده

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا