۸ راه برای موفقیت | راه چهارم–تمرکز بر هدف واحد

دوشنبه 20 بهمن 1399 گوناگون ، موفقیت

چهارمین راهی  برای رسیدن به  موفقیت  تمرکز بر هدف واحد می باشد.

حتما تا به حال درباره تمرکز مقالاتی خواندید و به خوبی می دانید، بدون تمرکز روی هدف هایتان رسیدن به آن ها ممکن نیست؛

یک سوالی ذهن من را به خود مشغول کرده… چرا با وجود این که فایده‌های تمرکز را می دانیم، بیش تر ما به موفقیت نمی رسیم؟

شاید دلیلش این باشد که بر روی یک یا چند هدف محدود متمرکز نمی شویم و به اصطلاح کوچه بازاری ها با یک دست چند هندوانه بر می داریم.

حالتی را تصور کنید که شما به جای دو پا هشت پا داشتید؛ یعنی ما چهار جفت پا داریم. هر کدام از این جفت پاها قصد دارند به سمتی بروند، یکی به سمت جلو یکی عقب یکی سمت راست و دیگری سمت چپ !
در این شرایط چه اتفاقی می افتاد؟
خب احتمالا هر کدام از این پاها نیروی دیگری را خنثی خواهد کرد و ما نمی توانیم از سر جایمان تکان بخوریم.

دقیقا این اتفاق وقتی رخ می دهد که ذهن ما پر از ایده و هدف های گوناگون می شود و هر کدام از هدف ها می خواهند ما را به سمت و سویی بکشند.

حتما تا به حال برایتان این سوال پیش آمده که چرا فقط عده خاصی در تاریخ ماندگار می شوند و بقیه افراد نمی توانند به موفقیت های چشم گیر و ماندگاری برسند. شاید علت اصلی این اتفاق این باشد که افراد موفق بر روی ایده ها و اهداف محدودی متمرکز می شوند و سعی می کنند در آن بهترین باشند.

مغزتان را مثل یک جعبه بسته در نظر بگیرید و اهدافی را که در ذهن دارید، حشره های این جعبه تصور کنید‌.
هر چه  تعداد این حشره ها بیشتر باشد، درون جعبه آشفته تر خواهد بود. هر کدام از حشره ها به سمتی پرواز می کنند و واقعا شرایط نابسمانی درون جعبه در حال رخ دادن است.

اما اگر تعداد محدودی حشره درون جعبه باشد و ما سعی کنیم آن ها را خوب تغذیه کنیم، بعد از مدتی یک حشره بزرگ و خوب خواهیم داشت.

برای این که بتوانید به موفقیت برسید، باید بر روی تمرکز کردن روی هدف های مهم و همسو تمرین داشته باشید.
دوست دارم به عنوان راهکار تجربه شخصی خودم را با شما در میان بگذارم؛ شاید این تجربه به شما هم کمک کند تا پیشرفت کنید و به موفقیت برسید.

من تا همین یک سال پیش، ذهنم پر از حشره های ریز بود که من را به این طرف و آن طرف می کشاندند و دقیقا نمی توانستم به یک موفقیت بزرگ برسم.

از یک طرف می خواستم یک گیتاریست حرفه ای باشم، از طرف دیگر قصد داشتم یک نمایشگاه نقاشی راه بیاندازم، ایده ای هم برای نوشتن یک کتاب پر فروش در ذهن داشتم؛ مترجم درجه یک شدن هم یکی دیگر از حشره های ذهنم بودند.

در این میان می خواستم ورزش را هم به صورت حرفه ای دنبال کنم.

اما بعد از چند ماه دیدم به هیچ موفقیت چشم گیری نرسیدم، نه گیتاریست حرفه ای شدم، نه نمایشگاه نقاشی در کار بود، کتابی هم چاپ نشد و…!

فصل سوم «شهرزاد» مخاطبان را شگفت‌زده خواهد کرد؟! - گوناگون

کمی با خودم فکر کردم که چرا من نتوانستم به اهدافم برسم؛ راستش را بخواهید وقتی خودم ذهنم را مثل یک جعبه تصور کردم و ایده ها را حشره دیدم؛ از این که حشرات بی شماری در ذهنم در حال حرکت بودند، خنده ام گرفت.

من به جای این که بر روی یک یا چند هدف همسو با هم  تمرکز کنم، سعی می کردم همزمان در چند زمینه بهترین باشم و این کارنشدنی بود. چون  زمان ما محدود است و ما اگر می خواهیم در زمینه ای عالی باشیم باید بیش تر تمرکز روزانه مان را روی آن کار قرار دهیم؛ در حالی که من نمی دانستم باید زمان روزانه ام را صرف کدام کنم. کمی از این یاد می گرفتم، کمی سراغ کار دیگر می رفتم.

اما از وقتی که برای خودم مشخص کردم کدام هدف برایم اولویت اول را دارد و زودتر از همه می خواهم کدام یک از این ایده ها را عملی کنم؛ یا به عبارت دیگر کدام حشره را بزرگ کنم؛ سرعت و کیفیت کارم به طور چشمگیری افزایش یافت و  بهتر شد.شما هم باید از میان ایده ها و اهدافی که در ذهن دارید، یک یا چند هدف همسو را انتخاب کنید و بیش تر زمان روزانه تان را روی آن ها متمرکز شوید تا نتایج تمرکزتان شگفت زده تان کند.

منظورم از هدف های همسو را برایتان توضیح می دهم: خب شاید خیلی سخت باشد ما بخواهیم به طور حرفه ای گیتار را یاد بگیریم و همزمان به سراغ یادگیری طراحی برویم و قصد داشته باشیم نمایشگاه نقاشی راه بیاندازیم. بهتر است اول به سراغ یادگیری یکی از آن ها برویم و تمام تمرکز و انرژی مان را صرف آن کار کنیم و بعد از این که به هدفمان رسیدیم، می توانیم سراغ دیگری برویم.

اما هدف هایی هم وجود دارند که همسو هستند و در کنار هم می توان آن ها را دنبال کرد. برای مثال ما می توانیم گیتار را به صورت حرفه ای یاد بگیریم و رژیم غذایی داشته باشیم و ورزش هایی انجام دهیم که ما را به تناسب اندام می رسانند.

در حقیقت رسیدن به تناسب اندام  و یادگیری یک هنر هدف های همسویی هستند که ما می توانیم همزمان به آن ها برسیم و تداخلی با هم ندارند.

اهدافی که در حال حاضر در ذهن دارید،در دفترچه یادداشت تان بنویسید و آن ها را اولویت‌بندی کنید.

تمرکزتان را بر روی هدفی قرار دهید که  اولویت اول را دارد.
سعی کنید تمام انرژی تان را صرف موفقیت در آن هدف کنید. البته اگر هدف گذاری بلد باشید حتما می دانید که مهم ترین  هدف های اقتصادی، شغلی و تفریحی می توانند با هم همسو باشند و همزمان به مهم ترین هدفی که در هر زمینه متفاوت دارید، می توانید برسید.

 

۸ راه برای موفقیت | راه پنجم– اراده‌ی ترغیب‌کننده

موفقیت

۸ راه برای موفقیت | راه پنجم–اراده ترغیب کننده

8 راه برای موفقیت | راه اول – اشتیاق

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا