7 خوردنی مفید برای عملکرد بهتر کلیه ها

یکشنبه 11 اسفند 1398 سلامت ، گوناگون
ؤ

کلیه  کارهای مهم زیادی انجام می دهند ، و اگر آنها را سالم نگه نداریم ،در معرض شرایط خطرناکی مانند نارسایی کلیه یا سرطان کلیه قرار می گیریم. اصلی ترین و شناخته شده ترین عملکرد کلیه ها ، فیلتر کردن خون و دفع سموم  مایع  بدن است.
به طور طبیعی کار اصلی کلیه ها پاکسازی بدن از سموم خارجی می باشد و برای کاهش فشار به کلیه ها جهت انجام این فرایند مهم خوردن غذاهای سالم و گیاهان که دوستان خوبی برای سلامت کلیه محسوب می شوند پیشنهاد می شود .
در اینجا به خوردنی های مفید برای حفظ سلامت کلیه ها و بهبود کارایی سم زدایی کلیه اشاره می شود:

1. سیر

سیر دارای خاصیت محافظتی بر کلیه ها و سایر اعضای بدن می باشد .با قراردادن سیر در رژیم غذایتان از غلظت سرب و کادمیوم در کلیه ها ، قلب ، کبد ، طحال و جریان خون جلو گیری کنید . سیر همچنین دارای خاصیت مدر ( ادرار آوری) است. است که به شما در از بین بردن سدیم اضافی از بدن کمک می کند.و نه تنها این ، بلکه آلیسین ، ماده فعال سیر ، دارای خواص ضد التهابی ، ضد باکتریایی و ضد قارچی است. این بدان معنی است که می تواند به کلیه های شما در پاکسازی و تصفیه خون مهاجمان مضر کمک شایانی کند.

Image result for اثر سیر بر کلیه
2. زردچوبه

طرفداران غذاهای شرقی با زردچوبه کاملاً آشنا هستند ،  کورکومین ماده فعال موجود در زردچوبه  است که به دلیل کاهش اثرات مولکولهای التهابی و آنزیم هایی که باعث بیماری مزمن کلیه می شوند ، شناخته شده است. کورکومین در واقع رشد و شیوع انواع میکروب ها را کاهش می دهد و فشار روی کلیه ها را کاهش می دهد. زردچوبه حاوی مقداری نسبتاً پتاسیم است که به طور معمول با سدیم کار می کند تا میزان مایعات بدن را تنظیم کند. کسانیکه نارسایی کلیه ای دارند در مصرف زرد چوبه زیاده روی نکنند .

Image result for زردچوبه
3 . زنجبیل

زنجبیل به دلیل جلوگیری از گسترش باکتریها شناخته شده است.که این خاصیت  برای کلیه ها و کبد بیش از حد مفید باشد. زنجبیل نیز یک خوردنی مؤثر برای حمایت از هضم سالم است و باعث کاهش التهاب و درد در بدن می شود. قند خون بالا و مزمن تأثیر مضراتی بر کلیه ها می گذارد و برخی از مطالعات حاکی از آن است که زنجبیل پودر شده می تواند به کنترل قند خون  کمک کند. به همین دلیل تصور می شود مصرف منظم زنجبیل باعث کاهش بروز عوارض کلیوی در مبتلایان به دیابت می شود. در افراد سالم ، زنجبیل ممکن است از ابتلا به دیابت جلوگیری کند.

Image result for زنجبیل
 4. زغال اخته

بوتاکس چیست / 8 دانستنی که باید درباره بوتاکس بدانید!

زغال اخته یک میوه عالی برای افزودن به رژیم غذایی است زیرا شامل  سدیم ، فسفر و البته پتاسیم خیلی کم است. آنها برای افرادی که عفونت مثانه دارند توصیه می شود زیرا زغال اخته حاوی نوعی فیتون غذایی به نام پروانتوسیانیدین از نوع A است که باعث می شود باکتری ها از چسبیدن لایه های دستگاه ادراری و کلیه خود جلوگیری کنند. مبتلایان به بیماری کلیوی بیشتر دچار عفونت های دستگاه ادراری می شوند و زغال اخته ها پیشنهاد خوبی برای شستشوی مثانه و بهبود عملکرد کلیه می باشد .

Image result for زغال اخته
5 . ریشه قاصدک
شاید قاصدک برای کشاورزان یک علف هرز به حساب بیاید اما  ریشه قاصدک یک ادرارآور است که می تواند به پاکسازی کلیه و کبد شما کمک کند. از این گیاه برای درمان زردی ، آکنه و کم خونی و همچنین اختلالات کلیوی و کبد استفاده شده است. ریشه قاصدک همچنین برای جلوگیری از تحریک در مجاری ادراری فوق العاده است.
برای مصرف ریشه قاصدک ، بیشتر افراد یک چای با ریشه های خرد شده درست می کنند. آنها را به مدت 15 دقیقه به آرامی در آب بجوشانید ، سپس صاف کنید و بنوشید. همچنین می توانید برگ های قاصدک را خام یا پخته بخورید.
Image result for ریشه قاصدک
6. جعفری
خوردن روزانه مقدار  کمی جعفری  به کاهش تولید سموم در کلیه های شما کمک می کند. جعفری حاوی ترکیباتی به نام های اپیول و میریستین است که ملین های طبیعی هستند. همچنین برای کمک به عفونت ادراری و سنگ کلیه می توانید جعفری مصرف کنید.اما کسانی که داروی دیابت مصرف می کنند در خوردن جعفری تعادل را رعایت کنند زیرا قند خون را کاهش می دهد و مصرف همزمان دارو و جعفری به افت قند در بیماران دیابتی منجر می شود .

بیشتر بخوانید :از خواص کرفس چه می دانید Image result for ریشه کرفس

جدیدترین مدل گوشی اپل

رونمایی از ایفون11 و ایفون 11pro

برای مقابله با ویروس کرونا سمنو بخورید

برای مقابله با ویروس کرونا سمنو بخورید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا