6راست و دروغ درباره ی دمنوش ها

پنج‌شنبه 25 شهریور 1400 آشپزی

1-دمنوش ها باید لیتری مصرف شوند تا افاقه کنند.

این باور غلط است. متخصصان طب گیاهی معتقدند که روزانه 3فنجان از هر دمنوشی کافی است.

کیفیت گیاهان دارویی به کمیت ان ها ارجحیت دارد.گیاهانی که در خاک سالم یعنی به دور از افت کش ها و سرشار از ترکیبات ارگانیکی ومواد معدنی رشد میکنند تاثیرو خواص بیشتری دارند.

برای این که یک گیاه انرژی و خاصیت بیشتری داشته باشد باید به ریتم بیولوژیکی ان احترم گذاشت.

بهتر است عصر در مصرف دمنوش زیاده رویی نشود زیرا ممکن است باعث شود در طول شب بیدار بمانید و کیفیت خوابتان به هم بخورد.

2_همه دمنوش ها باید شب مصرف شوند.

این باور نیز اشتباه است.بدون شک دمنوش بابونه یا گیاه شاه پسند که خواص ارام بخشی و ضد اسپاسمی دارند برای هضم بهتر غذا و خواب راحت استفاده میشوند را اخر شب مصرف میکنند اما بیشتر دمنوش ها و گیاهان باید در طول روز مصرف شوند مانند سرکه قرمز برای تسکین پا درد /نعنا برای بهبود دل درد.

توصیه میشود گیاهانی مثل جیسینگ /زنجبیل/اویشن و…که خواص تقویت کننده گی دارند صبح مصرف شوند.

3-دمنوش های گیاهی مزه ی دارو میدهند.

درست است.اما راهایی هم وجود دارد تا طعم تلخ و بد بعضی از گیاهان را عوض کنید.اولا که لازم نیست برای یک فنجان دمنوش مشت مشت از گیاه مورد نظر استفاده کنید.ثانیا میتوانید گیاه مورد نظر را با گیاهان دیگر که طعم بهتری دارند مخلوط کنید مثل جعفری.و البته میتوانید به جای قند برای طعم دمنوش از عسل استفاده کنید.

4-افراط در مصرف دمنوش ها می تواند به سلامتی اسیب بزند.

کاملا درست است.هر ماده غذایی گیاهی یا دارویی که مصرف میکنید ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.خیلی ها معتقدند دارو های گیاهی عوارض ندارند و با اعتماد به اینکه (اگر درمان نکنند ضرری هم ندارند)هر دمنوشی را به هر میزانی که میخواهند مصرف می کنند.اما این باور نادرستی است.مصرف بیش از اندازه ی دمنوش ها و گیاهان دارویی نیز میتواند به سلامتی شما اسیب بزند.

پای اسفناج/ طرز تهیه پای اسفناج یونانی

توصیه می شود دوره ی مصرف یک دمنوش بیشتر از 9روز نباشد.

5-تاثیر دمنوش ها از قرص ها یا روغن های گیاهی ضروری کم تر است.

این باور هم درست است و هم نا درست.

گیاهان مختلف خواص مختلفی هم دارند.برای مثال دمنوش نعنا مشکلات گوارشی را بر طرف میکند در صورتی که روغن ضروری همین گیاه اگر روی شقیقه ها مالیده شود میگرن را تسکین میدهد.

 

برای همین نمیتوان گفت کدام محصول بر دیگری برتری دارد. دمنوش ها اب بدن را تامین و همزمان توکسین ها را دفع میکند.

6-دمنوش ها درمان کننده اند.

درست است.امروزه محققان بیش از هر زمان دیگر روی خواص درمانی گیاهان مطالعه می کنند.مطالعات نشان داده است که نوشیدن روزانه دوفنجان دمنوش مریم گلی کلسترول افراد دیابتی راپایین می اورد.

برخی از گیاهان سرشار از انتی اکسیدان ها هستند و همین امر باعث می شود که عوارض جانبی ان ها به حداقل برسد و درمان سرطان را سرعت ببخشد.

 

در واقع محققان ثابت کرده اند که دمنوش ها تنها برای درمان زکام استرس و بی خوابی نیستند بلکه می توانند خواص درمانی شگفت انگیز دیگری نیز داشته باشند.

طرز تهیه آش رشته گوجه فرنگی

طرز تهیه بیسکویت کره ای

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا