5 کاری که هرگز نباید بعد از ورزش انجام داد

دوشنبه 25 اردیبهشت 1402 سلامت
5 کاری که هرگز نباید بعد از ورزش انجام داد

5 کاری که هرگز نباید بعد از ورزش انجام داد

اگر به بدن خود مراقبت کنید، بدن شما نیز به شما مراقبت خواهد کرد. رفتن به باشگاه یک بخش از فرایند دستیابی به تناسب اندام است، اما باید به یاد داشته باشید که فعالیت‌هایی که پس از تمرین انجام می‌دهید، نیز بخش دیگری از تناسب اندام شماست و بر روی عملکردتان تأثیر می‌گذارد. در اینجا، به شما می‌گوییم که پس از رفتن به باشگاه، باید به چه نکاتی توجه کنید.

۱. لباس‌های باشگاه خود را عوض نکنید

لباس‌های مرطوب خود را سریع عوض کنید و لباس دیگری بپوشید. لباس‌های مرطوب محیط مناسبی برای رشد باکتری هستند و می‌توانند باعث سرماخوردگی شوند. جدا از این که بتوانید بعد از باشگاه به‌ سرعت دوش بگیرید یا نه، باید لباس‌ها، جوراب‌ها و کفش‌های خود را عوض کنید تا عضلات‌تان گرم باقی بمانند. این اقدام سبب افزایش گردش خون و بهبود ریکاوری می‌شود. حتی تعویض کفش‌ها نیز حس خوبی به شما می‌دهد. فقط از کفش‌هایی استفاده کنید که به‌ خوبی از پاهای شما محافظت می‌کنند. عضلات پاهای شما نیز هنگام تمرین و ورزش خسته می‌شوند. بنابراین این کفش‌ها نیز باید مناسب باشند.

لباس‌های باشگاه خود را عوض نکنید

لباس‌های باشگاه خود را عوض نکنید

۲. فقط استراحت کنید

پس از بازگشت از باشگاه، نشستن جلوی تلویزیون شاید کار آسان و دلپذیری به نظر برسد، اما بهتر است این کار را انجام ندهید. به جای آن، انجام فعالیت‌های سبک، راه خوبی برای افزایش سرعت ریکاوری است؛ زیرا این فعالیت‌ها سرعت گردش خون را افزایش می‌دهند. در طول روز، سعی کنید این فعالیت‌های سبک را انجام دهید. حتی می‌توانید قبل از رفتن به سر کار، این کارها را انجام دهید. به عنوان مثال، بلند شوید، راه بروید؛ در حالی‌ که ایستاده‌اید، حرکات کششی انجام دهید و نفس عمیق بکشید.

فقط استراحت کنید

فقط استراحت کنید

۳. سوخت‌ مناسبی به بدن‌تان نرسانید

پس از اتمام تمرین، بهتر است حداقل ۲۰-۳۰ دقیقه برای مصرف مواد غذایی و مایعات وقت بگذارید. اگر باید پس از تمرین به سر کار بروید، بهتر است غذای خود را با خود بیاورید تا حتی در خودرو هم بتوانید آنها را مصرف کنید. وعده غذایی شما باید حاوی پروتئین، کمی چربی و کربوهیدرات باشد تا انرژی از دست رفته جایگزین شود.

برای مثال، می‌توانید از شیر کاکائو کم چرب، ساندویچ بوقلمون با نان گندم کامل، بادام یا میوه استفاده کنید. همچنین، حتماً باید آب فراوانی نیز بنوشید. در هر صورت، باید از مصرف بدون برنامه‌ریزی مواد غذایی خودداری کنید و هر چیزی را نباید مصرف کنید. بهتر است کالری‌های از دست‌ رفته را با مواد غذایی مناسب جایگزین کنید. به این ترتیب، زحمات تمرینی خود را به باد نخواهید داد.

سوخت‌ مناسبی به بدن‌تان نرسانید

سوخت‌ مناسبی به بدن‌تان نرسانید

۴. فعالیت‌های سنگین بدنی انجام دهید

شاید فکر کنید پس از بازگشت از باشگاه و عرق کردن، انجام کارهای خانگی کوچکی قبل از حمام گرفتن، خوب باشد، اما این کار می‌تواند فشار زیادی بر عضلات خسته شما بیاورد، به خصوص اگر مایعات و غذای کافی مصرف نکرده باشید. بلند کردن اشیاء سنگین، بالا رفتن از پله‌ها و خم و راست شدن می‌تواند خطر آسیب‌دیدگی را افزایش دهد. بهتر است در این شرایط، به عضلات خود یک روز استراحت دهید و این فعالیت‌ها را زمانی انجام دهید که شرایط بدنی بهتری دارید.

فعالیت‌های سنگین بدنی انجام دهید

فعالیت‌های سنگین بدنی انجام دهید

۵. به ریکاوری بدن خود و عضلات‌تان توجه نکنید

باید از دستاوردهای خود مراقبت کنید و فکر نکنید که چون جلسه تمرینی‌ای سبک داشتید، نیازی به ریکاوری ندارید. بهتر است با احترام به بدن خود، مانند ورزشکاران حرفه‌ای رفتار کنید. اگر از بدن خود مراقبت کنید، بدن شما نیز از شما مراقبت خواهد کرد.

 

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون/علائم و نشانه های بیماری پارکینسون

زگیل

7 درمان خانگی برای زگیل صاف و نحوه استفاده از آنها

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا