5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

سه‌شنبه 12 بهمن 1400 سلامت
5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

مغز مهم ترین عضو بدن است و باایجاداختلال در آن کم کم  همه توانایی های انسان از بین میرود. زوال عقل یکی از غم انگیزترین اتفاق ها به شمار میرود!

 

 زوال عقل یک اصطلاح کلی برای افت توانایی ذهنی به میزانی است که در زندگی روزانه فرد تداخل ایجاد می کند. از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر – رایج‌ترین نوع زوال عقل – دو نمونه از این دست هستند. زوال عقل به طور کلی شامل کاهش تدریجی مهارت های حافظه، تفکر و استدلال می شوند.  زوال عقل به خودی خود یک بیماری خاص نیست. در عوض، این اصطلاح برای نشانه های گسترده ای مد نظر قرار می گیرد که ممکن است به یک اختلال شناختی شدید اشاره داشته باشند. به واسطه ماهیت پیچیده این اختلال، زوال عقل می تواند تنها توسط یک پزشک متخصص، به طور معمول متخصص مغز و اعصاب، تشخیص داده شود.

انواع زوال عقل

همان گونه که اشاره شد، بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است و 60 تا 80 درصد تمامی موارد را شامل می شود. بیماری آلزایمر یک اختلال مرگبار است که سلول های مغز و قابلیت شناختی را خنثی می سازد.  دومین دلیل شایع زوال عقل به نام زوال عقل عروقی شناخته می شود و نوعی از زوال عقل است که در نتیجه سکته مغزی شکل می گیرد. سکته مغزی زمانی رخ می دهد که جریان خون به سمت مغز قطع شده یا کاهش می یابد. عدم ارسال اکسیژن و مواد مغذی کافی به مغز موجب مرگ سلول های مغز می شود.سکته مغزی می تواند در نتیجه یک شریان مسدود شده (سکته مغزی ایسکمیک) یا به  واسطه نشت یا ترکیدن یک رگ خونی (سکته مغزی هموراژیک) رخ دهد.

5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

نشانه های بالقوه زوال عقل

دشواری در برنامه ریزی یا حل مشکلات

برخی افراد مبتلا به زوال عقل تغییرات ناگهانی در توانایی خود برای توسعه و دنبال کردن یک برنامه را تجربهمی کنند. به عنوان مثال، انجام برخی وظایف ساده مانند پیگیری وضعیت حساب بانکی یا پیروی از یک دستورالعمل برای آنها به فعالیتی بسیار پیچیده تبدیل می شود. همچنین، در طول آغاز زوال عقل افزایش مشکلات در حفظ تمرکز شایع هستند.

دشواری در انجام وظایفی آشنا 

یکی از بارزترین نشانه های زوال عقل کاهش توانایی در انجام و تکمیل وظایف روزمره است. ممکن است فرد مبتلا به
زوال عقل قادر به یافتن مسیر همیشگی خود نباشد و یا چگونگی انجام بازی مورد علاقه خود را فراموش کند. به طور معمول، اجرای کاری همیشگی عمیقا در فعالیت نورونی ریشه دارد و یک نفر می تواند بدون فکر کردن کاری را انجام دهد. هر گونه تغییر قابل مشاهده در توانایی فرد برای انجام وظایف روزمره باید به دقت بررسی شود.

مشکلات جدید هنگام برقراری ارتباط

افراد مبتلا به زوال عقل اغلب در دنبال کردن یک گفتگو دچار مشکل می شوند. آنها ممکن است به تعامل خاتمه دهند، این که درباره چه چیزی صحبت کرده اند را فراموش کنند و حرف های پیشین خود را تکرار کنند، یا هیچ ایده ای برای ادامه گفتگو نداشته باشند. چالش های واژگانی از جمله ناتوانی در یافتن واژه درست نیز شایع هستند.

5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

کناره گیری از فعالیت های اجتماعی یا کاری

هنگامی که یک نفر چالش های شناختی که به واسطه زوال عقل شکل می گیرند را تجربه می کند، ممکن است به تدریج خود را از فعالیت های کاری یا اجتماعی کنار بکشد. بخشی از این کناره گیری و انزوا ممکن است با تغییرات شخصیتی، ترس، یا عدم پذیرش مرتبط باشد.

از دست دادن حافظه مخل زندگی روزمره

بار دیگر عامل کلیدی «مخل زندگی روزمره» است. فراموشی برای همه ما رخ می دهد، اما به ندرت این فراموشی ها به طور قابل توجهی زندگی روزانه را فلج می کنند. طی مراحل اولیه زوال عقل، فراموش کردن اطلاعاتی که به تازگی یاد گرفته شده اند، یکی از شایع‌ترین نشانه های وجود مشکلی زمینه ای است. از دیگر نشانه های قابل توجه مشکلات حافظه شدید می توان به
موارد زیر اشاره کرد:

  • فراموش کردن تاریخ ها یا رویدادهای مهم
  •  پرسش مکرر درباره اطلاعاتی که به تازگی دریافت شده اند
  •   افزایش وابستگی به وسایل کمکی حافظه
  •  افزایش وابستگی به دیگران برای به یاد آوردن چیزهای مختلف
5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل

نتیجه گیری

در حال حاضر، درمان مشخصی برای بیماری آلزایمر یا هر گونه زوال عقل پیشرونده وجود ندارد. دارو درمانی گزینه ای در دسترس است که امکان تسکین برخی نشانه ها را فراهم می کند.  سازمان آلزایمر آمریکا شش توصیه کلیدی برای پیشگیری از زوال عقل ارائه کرده است که شامل موارد زیر می شوند:

  •  سیگار نکشیدن
  • حفظ فشار خون، کلسترول، و قند خون در سطوح مناسب
  •  دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل
  • انجام ورزش
  • حفظ وزن مناسب
  •  عدم مصرف نوشیدنی های الکلی

 

Capture 89

استرس حاد را بشناسیم

از پروبیوتیک ها بیشتر بدانیم

از پروبیوتیک ها بیشتر بدانیم

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا