5 ماده غذایی، دوست دیابتی‌ ها-سلامت

شنبه 6 آبان 1396 سلامت
5 ماده غذایی، دوست دیابتی‌ ها سلامت

5 ماده غذایی، دوست دیابتی‌ ها سلامت

اگر دیابتی هستید یا در مرحله پیش دیابت قرار دارید، برای داشتن سطح سالم گلوکز خون، باید توجه زیادی به رژیم غذایی خود داشته باشید.

به گزارش جام جم، برای کنترل دیابت، رژیم غذایی باید شامل میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل باشد که غنی از فیبر است و کالری و چربی پایینی دارد. فیبرها در کنترل دیابت بسیار موثر هستند. مطالعات نشان داده است یک رژیم غذایی حاوی فیبر بالا، ریسک ابتلا به دیابت نوع2 را کاهش می‌دهد. این سه گروه از مواد غذایی همچنین حاوی منیزیم بالایی هستند. به گفته محققان وجود منیزیم برای متابولیسم کربوهیدرات لازم است. سطوح پایین منیزیم، از عوامل تشدیدکننده علایم دیابت نوع 2 بوده و افزایش مصرف آن به پیشگیری از دیابت کمک می‌کند. موارد زیر ازجمله مواد غذایی هستند که با مصرف آنها می‌توانید قند خون‌تان را در سطح سالمی نگه دارید.

لوبیاها

لوبیاها با داشتن فیبر زیاد و همچنین میزان زیادی منیزیم و پتاسیم گزینه مناسبی برای اضافه شدن به رژیم غذایی افراد دیابتی به شمار می‌آیند.

غلات کامل

این گروه از مواد غذایی، بسیار سالم بوده و غنی از مواد مغذی هستند. اگر قصد مصرف گندم، جو یا جو دوسر را دارید به سراغ انواع سبوس‌دار آنها بروید. علاوه بر فیبر فراوان، ویتامین E، ویتامین‌های گروه B، آهن، منیزیم و سلنیوم از مواد مغذی مفید موجود در غلات کامل هستند.

توت‌ها

انواع مختلف توت‌ها مانند زغال اخته، تمشک، توت‌فرنگی، شا‌توت یا توت‌سیاه سرشار از فیبرها، آنتی‌اکسیدان‌ها و دیگر مواد مغذی هستند و از مواد غذایی بسیار مناسب برای افراد دیابتی به شمار می‌آیند. می‌توانید توت‌ها را به اسموتی یا سالاد اضافه کرده یا همراه با غلات صبحانه مصرف کنید. توت‌ها همچنین جایگزین خوبی برای مواد شیرین هنگام تمایل به شیرینی‌جات هستند.

سیب‌زمینی شیرین

این ماده غذایی حاوی ویتامین A و مقادیر زیادی فیبر است و شاخص قند خون پایینی دارد. به همین دلیل در کنترل دیابت موثر است. کاروتنوئید و رنگدانه‌های زرد و نارنجی سیب ‌زمینی شیرین به ارگانیسم‌ها اجازه عکس‌‌العمل در برابر انسولین را می‌دهد. همچنین اسید کوروژنیک موجود در سیب‌‌زمینی شیرین به کاهش مقاومت در برابر انسولین کمک می‌کند.

آجیل

آجیل‌ها با تنوع زیادشان از مواد غذایی سالم برای دیابتی‌ها به شمار می‌آیند. انواع آجیل‌ها مانند بادام، پسته و گردو سرشار از منیزیم، فیبر و چربی‌های سالم هستند. این مواد غذایی همچنین می‌توانند فرد را به مدت زیادی سیر نگه دارند.

منبع : عصر ایران

درمان زودانزالی

همه چیز در مورد درمان زودانزالی بوسیله داروهای تاخیری

بازی کردن کودکان

تاثیر بازی کردن بر میزان هوش و رشد کودکان

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا