5 فایده برتر ورزش برای سلامتی

پنج‌شنبه 15 تیر 1402 سلامت
ورزش

ورزش چیست و چرا اهمیت دارد؟

ورزش در قالب فعالیت بدنی منظم ممکن است به ما کمک کند زندگی سالم تری داشته باشیم. NHS ورزش ممکن است خطر ابتلا به طیف وسیعی از شرایط طولانی مدت از جمله بیماری قلبی و برخی از انواع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

فعال ماندن همچنین با بهبود خلق و خو، کیفیت خواب و سطح انرژی مرتبط است. همچنین نشان داده شده است که خطر افسردگی را کاهش می دهد و به مدیریت سطوح استرس کمک می کند.

 

ورزش

ورزش

5 مزیت اصلی ورزش برای سلامتی چیست؟

1. ممکن است خطر ابتلا به بیماری های طولانی مدت را کاهش دهد

اگرچه هیچ تضمینی در برابر ابتلا به بیماری خاصی وجود ندارد، اما تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که ورزش منظم و متوسط با خطر کمتر ابتلا به تعدادی از شرایط طولانی مدت مرتبط است.

در کنار یک رژیم غذایی متعادل، ورزش ممکن است به ما در حفظ وزن سالم کمک کند. ورزش متوسط همچنین به حفظ سلامت سیستم قلبی عروقی ما کمک می کند. این عوامل به نوبه خود خطر ابتلا به برخی از بیماری های درازمدت از جمله برخی از انواع سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 را کاهش می دهند.

در ترکیب با سایر عوامل سبک زندگی، ورزش ممکن است به جلوگیری از فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا و همچنین بهبود گردش خون کمک کند.

 

2. ممکن است ماهیچه ها و استخوان های شما را تقویت کند

ورزش منظم، به ویژه ورزش های تحمل وزن و مقاومتی، برای ساخت و حفظ ماهیچه ها و استخوان های سالم مهم است. وقتی از ماهیچه‌های خود به روشی جدید استفاده می‌کنیم، پارگی‌های ریز در بافت ایجاد می‌شود و به عضله کمک می‌کند تا در حین بهبودی، بزرگ‌تر و قوی‌تر شود. ممکن است متوجه شوید که بعد از انجام یک تمرین سخت تر یا متفاوت از نرمال، درد دارید – این درد عضلانی تاخیری (DOMS) نامیده می شود و معمولاً فقط چند روز طول می کشد. خبر خوب این است که این نوع درد به این معنی است که عضلات شما در حال سازگاری و قوی‌تر شدن هستند.

ورزش برای افراد مسن مهم است، زیرا ماهیچه ها و استخوان ها به طور طبیعی با افزایش سن قدرت خود را از دست می دهند. فعال ماندن ممکن است به حفظ قدرت، کاهش خطر پوکی استخوان، بهبود تعادل و کاهش خطر شکستگی و افتادن لگن کمک کند.

 

3. ممکن است به شما در حفظ وزن سالم کمک کند

در ترکیب با یک رژیم غذایی سالم و متعادل، فعالیت بدنی منظم ممکن است به ما در حفظ وزن سالم کمک کند. در طول ورزش ضربان قلب ما افزایش می یابد و کالری می سوزانیم.

بافت عضلانی نیز از نظر متابولیسمی فعال تر از بافت چربی است، به این معنی که هرچه عضله بیشتری داشته باشیم، میزان متابولیسم پایه (BMR) ما بالاتر خواهد بود. این حداقل مقدار انرژی است که بدن ما در حالت استراحت برای انجام فرآیندهای طبیعی بدن مانند تنفس، ترمیم سلولی و هضم استفاده می کند.

در مورد نقش ورزش در کاهش وزن اختلاف نظر وجود دارد، به طوری که برخی از کارشناسان می گویند رژیم غذایی عامل مهم تری نسبت به ورزش در کاهش وزن اضافی است. با این حال، از آنجایی که ارتباط ثابت شده بین سبک زندگی بی تحرک و بدسلامتی وجود دارد، بهترین رویکرد ترکیبی از این دو است – یک رژیم غذایی متعادل همراه با فعالیت بدنی متوسط.

ورزش

ورزش

4. ممکن است سطوح استرس را مدیریت کند و خواب بهتر را تقویت کند

موسسه خیریه سلامت روان Mind پیشنهاد می کند که فعالیت بدنی ممکن است تأثیر مثبتی بر سلامت روان داشته باشد و به بهبود عزت نفس و مدیریت علائم استرس و اضطراب کمک کند.

در ترکیب با پیروی از یک برنامه درمانی، ورزش منظم نشان داده است که در مدیریت افسردگی خفیف تا متوسط مفید است. در طول ورزش، بدن ما اندورفین (معروف به هورمون های “احساس خوب” بدن) ترشح می کند که می تواند به بهبود خلق و خوی کلی کمک کند.

ورزش منظم ممکن است به افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی در طول روز کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده اند که فعالیت هوازی متوسط ممکن است به بهبود کیفیت خواب کمک کند.

 

5. ممکن است از سلامت و عملکرد مغز محافظت کند

مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم اثرات مثبتی بر شناخت مانند حافظه و توجه دارد. تصور می شود این به این دلیل است که ورزش جریان خون را به مغز بهبود می بخشد و سطح التهاب و آسیب سلولی را کاهش می دهد.

برخی تحقیقات نیز بر روی کودکان در سن مدرسه انجام شده است و ارتباط مثبتی بین فعالیت بدنی و عملکرد شناختی پیدا کرده است.

انجمن آلزایمر تحقیقات امیدوارکننده‌ای را گزارش کرده است که نشان می‌دهد ورزش منظم ممکن است به کاهش خطر زوال عقل کمک کند، اگرچه قبل از اینکه بتوانیم دقیقاً دلیل این امر را بفهمیم به مطالعات بیشتری نیاز است.

 

6.برای سلامت قلب و عروق بیماری‌های قلبی 

عروقی، یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می‌روند. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، تا سال 2030، شیوع بیماری‌های قلبی – عروقی 9.9 درصد افزایش خواهد یافت، اما دانشمندان توافق نظر دارند که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی را می‌توان با ورزش منظم کاهش داد.

فواید ورزش منظم برای سلامت قلب عبارتند از: بهبود سطح کلسترول کاهش فشار خون کاهش خطر حملات قلبی و بیماری‌های قلبی کاهش خطر سکته مغزی

 

7.درمان افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب از مسائل جدی سلامت روان هستند و نباید نادیده گرفته شوند. ورزش در ترشح سروتونین، هورمون «احساس خوب» که به بهبود خلق و خو کمک می‌کند، نقش دارد. دانشمندان نروژی آزمایشی را با 977 بیمار انجام دادند و دریافتند ورزش باعث بهبود خلق و خوی بیماران افسرده می‌شود.

ورزش

ورزش

کلام آخر

برای داشتن سلامتی مطلوب، اکثریت ما باید در صورت امکان هر روز فعالیت بدنی داشته باشیم.

دستورالعمل ها برای گروه های سنی مختلف متفاوت است، اما بزرگسالان باید حداقل 150 دقیقه فعالیت با شدت متوسط (مانند پیاده روی سریع، دوچرخه سواری یا رقصیدن) در هفته یا 75 دقیقه فعالیت شدید (مانند دویدن یا دویدن، تیمی) انجام دهند. ورزش یا پرش با طناب) هر هفته. بزرگسالان همچنین باید حداقل 2 روز در هفته فعالیت هایی را با هدف تقویت ماهیچه ها مانند یوگا، وزنه برداری یا تمرینات وزن بدن از جمله فشار دادن و نشستن انجام دهند.

اگر یک بیماری خاص مانند دیابت، سرطان یا پوکی استخوان دارید، باید مطمئن شوید که تمرینی که در ذهن دارید برای شرایط شما مناسب است. قبل از شروع یک رژیم ورزشی جدید، با پزشک عمومی یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

اگر تازه ورزش می‌کنید، زندگی بی‌تحرکی داشته‌اید یا نگرانی‌هایی در مورد وضعیت سلامت فعلی‌تان قبل از شروع یک رژیم جدید برای اطمینان از انجام این کار بدون خطر برای سلامتی خود با پزشک عمومی خود دارید.

آیا مصرف سرکه بالزامیک مفید است؟

آیا مصرف سرکه بالزامیک مفید است؟

آب

5 مزیت اصلی نوشیدن آب کافی برای سلامتی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا