10 کاربرد غیر معمول وازلین که احتمالاً هرگز به آن فکر نکرده اید

چهارشنبه 26 مرداد 1401 سلامت
وازلین

 کاربرد غیر معمول وازلین

وازلین یکی از قدیمی ترین مرطوب کننده های تجاری شناخته شده برای انسان است و اولین بار در سال 1865 توسط شیمیدان رابرت چزبرو برای مبارزه با خشکی پوست فرموله شد. از ژله نفتی بدون تقلب تشکیل شده است که قوام ضخیم موم مانند دارد.

وازلین رطوبت شدیدی به پوست می دهد و با تشکیل یک لایه غیرقابل نفوذ روی پوست برای آبرسانی طولانی مدت آن را قفل می کند.

با این حال، چیزهای بیشتری برای این محصول شگفت انگیز وجود دارد، و این مقاله برخی از مبتکرانه ترین کاربردهای آن را روشن می کند.

وازلین یک ماده ارزان قیمت و به راحتی در دسترس است که می تواند به طرق مختلف برای شما مفید باشد. برای طولانی ترین زمان، مردم استفاده از آن را صرفاً به مرطوب کردن پوست محدود کرده اند، اما چیزهای بیشتری برای ارائه دارد.

استفاده های فوق الذکر از وازلین را امتحان کنید تا از این ماده شگفت انگیز نهایت استفاده را ببرید.

 

وازلین

وازلین

1. امکان یک مانیکور مرتب را فراهم می کند

هنگام استفاده از رنگ ناخن، معمولاً مقداری از آن فراتر از لبه‌ها روی پوست اطراف ریخته می‌شود که پاک کردن آن می‌تواند دردسرساز باشد.

شما می توانید با مالیدن مقداری وازلین به اطراف ناخن های خود قبل از شروع به رنگ آمیزی، از بدبختی پاکسازی پس از استفاده نجات دهید. قوام مومی ضخیم آن از چسبیدن رنگ ناخن به پوست جلوگیری می کند و می توانید به سادگی آن را پاک کنید تا ظاهری تمیز داشته باشد.

به علاوه، وازلین عمیقا آبرسانی است و به نرم شدن کوتیکول های شما کمک می کند.

2. رنگ کردن مو را کمتر نامرتب می کند

رنگ مو معمولاً روان است و روی پیشانی، شقیقه ها، گوش ها و گردن می ریزد و می تواند پوست شما را لکه دار کند. از بین بردن این لکه ها می تواند بسیار دشوار باشد، اما یک ترفند ساده می تواند شما را از مزاحمت دور کند.

قبل از استفاده از رنگ مو، یک لایه نازک وازلین را در امتداد مرزهای جلویی و پشتی پوست سر خود بمالید. این کار از جذب رنگ به پوست جلوگیری می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی در مورد لکه‌ها، کمی آشفته باشید.

3. استفاده و پاک کردن آرایش را آسان می کند

وازلین می تواند به عنوان پایه ای برای آرایش چشم شما و به عنوان پاک کننده آرایش استفاده شود. این یک پایه صاف تشکیل می دهد که به سایه چشم و خط چشم اجازه می دهد تا به آرامی روی پلک های شما بچرخد. همچنین، محصولات آرایشی شما به وازلین می چسبند و برای مدت طولانی تری در جای خود باقی می مانند.

وقتی زمان پاک کردن آرایش فرا رسید، به آرامی وازلین را به تمام صورت و چشم ها بمالید. محصولات آرایشی سرسخت را تجزیه می کند تا به راحتی جدا شوند.

از یک دستمال برای پاک کردن پوست خود استفاده کنید و سپس با آب و صابون کاملاً بشویید.

4. ماندگاری عطر شما را بیشتر می کند

وازلین می تواند با جذب و چسباندن عطر به پوست، قدرت ماندگاری عطر شما را افزایش دهد. این یک واقعیت است که پوست مرطوب عطر را بسیار طولانی تر از پوست خشک نگه می دارد.

کافی است قبل از اسپری کردن عطر روی نقاط نبض خود مانند مچ دست و گردن، کمی وازلین بمالید. این نواحی گرم و ضربان دار هستند که به پخش عطر در سراسر بدن شما کمک می کند.

5. آدامس را از موها پاک می کند

هر کسی که تا به حال آدامس در موهای خود گیر کرده است، گواهی می دهد که خارج کردن آن بسیار دشوار است. اگر مشکل مشابهی دارید و در فکر خرد کردن تکه‌ای از درختان با ارزش خود هستید، این کار را نکنید!

در عوض، یک وان وازلین را دراز کنید و مقدار زیادی از آدامس را ماساژ دهید تا خاصیت ارتجاعی آن از بین برود. مطمئن شوید که آن بخش از موهای خود را از بقیه جدا کنید تا در نهایت آدامس را به قسمت های دیگر پخش نکنید.

هنگامی که آدامس کمی شل شد و شروع به کندن کرد، از یک دستمال کاغذی برای پاک کردن آن از روی موها استفاده کنید. شما باید وازلین را دوباره بمالید و مالیدن آن را در لثه ادامه دهید تا زمانی که تمام آن از بین برود.

 

وازلین

وازلین

6.  تسکین و مرطوب کردن بثورات پوشک در نوزادان کمک کند

پوست زیر پوشک کودک تهویه کمی دریافت می کند و برای مدت طولانی با مدفوع یا ادرار آغشته می شود. استفاده مکرر از صابون برای شستشوی باسن کثیف و محکم گرفتن آستر پوشک باعث تحریک بیشتر پوست حساس می شود.

همه این عوامل منجر به ایجاد بثورات پوشک می شود که می تواند برای کودک و در نتیجه برای والدین نیز بسیار ناراحت کننده باشد.

وازلین می تواند به تسکین بثورات و بهبود سریع آن کمک کند. این یک سپر محافظ بر روی پوست تحریک شده تشکیل می دهد و در عین حال آن را مرطوب می کند.

7. درپوش بطری های لاک و چسب را شل می کند

درب بطری های لاک ناخن و چسب معمولاً با جمع شدن محصول در اطراف آنها گیر می کند و به مرور زمان خشک می شود و یک مهر و موم محکم ایجاد می کند.

یکی از راه‌های جلوگیری از این اتفاق این است که کمی وازلین در اطراف لبه بطری و زیر درب آن بمالید. لایه غیر قابل نفوذ ژله نفتی چسبنده از تجمع محصول در اطراف دهانه بطری جلوگیری می کند تا درب آن گیر نکند.

9. کفش و کیف چرمی شما را براق می کند

وازلین می تواند به از بین بردن لکه ها از روی کالاهای چرمی شما کمک کند و در عین حال ظاهری براق و کمی مقاومت در برابر آب به آنها بدهد. این ماده ارزان قیمت و به راحتی در دسترس می تواند به جلا دادن کفش ها و کیف های قدیمی شما کمک کند تا آنها را به خوبی نو جلوه دهید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقدار کمی از آن را روی یک پارچه نرم تمیز بمالید و به آرامی روی سطح چرم بمالید.

10. حلقه ها، زیپ ها و پرده های دوش را باز می کند

وازلین به اشیاء فلزی که گیر کرده اند کمک می کند تا به راحتی سر بخورند.

بنابراین، اگر برداشتن انگشتر از انگشتان برایتان سخت است، کافی است مقدار زیادی وازلین را روی آن بمالید و آن را بچرخانید تا محصول بین فلز و پوست قرار گیرد. انجام این کار به شل شدن حلقه کمک می کند و سپس می توانید به آرامی آن را از انگشت خود بیرون بیاورید.

به همین ترتیب، اگر زیپ شما گیر کرد، کافی است وازلین را روی دندان های آن بمالید و سپس با یک دست سبک لغزنده را تکان دهید تا شل و قابل حرکت شود.

از این ماده روان کننده می توان برای چرب کردن میله پرده حمام نیز استفاده کرد تا راحت تر لیز بخورد.

 

وازلین

وازلین

از وازلین برای این اهداف استفاده نکنید

-از وازلین روی خالکوبی‌های تازه استفاده نکنید، زیرا جوهر آن‌ها را می‌کشد، محو می‌شود یا طرح را خراب می‌کند.

-همچنین منافذ پوست شما را می بندد که می تواند باعث ایجاد جوش شود و روند بهبودی پوست را طولانی تر کند.

-از وازلین برای آکنه و روزاسه استفاده نکنید زیرا می تواند این شرایط را با مسدود کردن منافذ و خفه کردن پوست شما تشدید کند. این یک لایه چسبناک ضخیم روی پوست تشکیل می دهد که چربی، کثیفی و سایر ناخالصی ها را در منافذ شما به دام می اندازد و باعث ایجاد عفونت می شود. از آنجایی که وازلین محلول در آب نیست، رطوبت را مسدود می کند و پوست شما را بیش از حد خشک می کند. به علاوه، یک مهر و موم غیر قابل نفوذ را تشکیل می دهد که از تهویه مناسب پوست جلوگیری می کند.

-از وازلین برای درمان عفونت های قارچی پوست استفاده نکنید. این کاملاً انسداد است، به این معنی که رطوبت را به پوست می بندد و به جای مهار آن، رشد قارچ را بیشتر تقویت می کند. قارچ ها برای رشد به شرایط مرطوب نیاز دارند و وازلین به ایجاد یک محیط مساعد برای آن کمک می کند. جایگزین بهتر روغن نارگیل است که دارای برخی خواص ضد قارچی است.

 

 

کرفس

7 مزیت سلامتی کرفس

فواید سلامتی  خردل زرد

خردل زرد/8 فواید چشمگیر خردل زرد برای سلامتی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا