10 دلیل برای حذف همیشگی نوشابه‌های گازدار!

سه‌شنبه 28 دی 1400 سلامت

نوشابه‌های گازدار

نوشابه گازدار جز پر مصرف ترین نوشیدنی ها در جان است . اسیدفسفریک موجود در نوشابه توانایی جذب کلسیم را مختل میکند و همین امر موجب پوکی استخوان و پوسیدگی دندان میشود.اگر قصد دارید به هر دلیلی مصرف نوشابه را قطع کنید پا در مسیر درستی از سلامتی خود گذاشته اید.

نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار

محرومیت از مواد مغذی ضروری

افرادی که به جای نوشیدنی های سالمی مانند شیر کم چرب و آب میوه های طبیعی به مصرف نوشابه های گازدار تمایل دارند، احتمال کمتری دارد به میزان کافی مواد مغذی مانند ویتامین A، کلسیم و منیزیم دریافت کنند. افزون بر این، نوشابه های گازدار حاوی اسید فسفریک هستند که از بین رفتن کلسیم و منیزیم را موجب می شود. کلسیم و منیزیم ب عملکرد بهینه سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

افزایش احتمال ابتلا به بیماری دیابت

نوشابه های گازدار حاوی شربت ذرت فروکتوز بالا و همچنین سطوح بالای رادیکال های آزاد هستند که با آسیب بافتی، ابتلا به دیابت، و عوارض دیابتی پیوند خورده اند.

بطری های آسیب رسان

بطری های پلاستیکی نوشابه های گازدار و آب حاوی ماده شمیایی سمی به نام بیسفنول A (BPA) هستند که می توانند از بطری به نوشیدنی و در نهایت بدن انسان نفوذ کنند. شواهد روزافزون بیسفنول A را با بیماری های بیشمار از جمله افت عملکرد سیستم ایمنی بدن پیوند داده اند. کارشناسان سلامت توصیه می کنند که کودکان را در برابر محصولات حاوی بیسفنول A، به ویژه آنهایی که مصرف می شوند یا استفاده روزانه دارند، محافظت کنید.

نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار

افزایش وزن

مصرف نوشابه های گازدار رژیمی در واقع به افزایش وزن کمک می کنند! مطالعه ای که با حضور 1,550 نفر انجام شد، نشان داد افرادی که نوشابه رژیمی مصرف می کردند با خطر افزایش یافته 41 درصدی ابتلا به اضافه وزن یا چاقی برای هر بطری نوشابه در روز مواجه بودند. مشخص شده است که هر مزه شیرین به سلول های بدن سیگنال ذخیره چربی و کربوهیدارت ها را ارسال می کند که باعث گرسنگی بیشتر فرد می شود. مزه های شیرین ترشح انسولین را نیز افزایش می دهند که توانایی بدن برای چربی سوزی را مختل می کند. تاکنون هیچ مطالعه منتشر شده ای ثابت نکرده است که نوشابه های رژیمی به کاهش وزن کمک خواهند کرد.

قند بیش از اندازه

یک قوطی نوشابه گازدار حاوی 10 قاشق چایخوری شکر است که میزان قابل توجهی محسوب می شود. تغذیه بدن با این میزان قند که در حالت مایع قرار دارد، قند خون را به شدت افزایش می دهد و موجب یک واکنش انسولینی در بدن می شود. مصرف نوشابه گازدار به طور منظم می تواند در نهایت به افزایش وزن، بیماری دیابت، مقاومت به انسولین، و دیگر مشکلات سلامت منجر شود.

محتوای اسید فسفریک

اسید فسفریک توانایی بدن برای جذب کلسیم به طور طبیعی را مختل می کند. عدم دریافت کلسیم به میزان کافی می تواند به نرمی استخوان، پوکی استخوان و پوسیدگی دندان منجر شود. همچنین، اسید فسفریک میانه خوبی با اسید معده ندارد، جذب مواد مغذی را مسدود می کند و گوارش راکند می سازد.

نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار

کم آبی بدن

مصرف نوشابه های گازدار به دلیل محتوای بالای قند، سدیم، و کافئین موجود در آنها می تواند به کم آبی بدن منجر شود. بسیاری از مردم به همراه وعده های غذایی خود به جای آب، نوشابه های گازدار مصرف می کنند و تامین آب مورد نیاز روزانه بدن را فراموش می کنند.

شیرین کننده های مصنوعی

نوشابه های رژیمی حاوی آسپارتام هستند که جای شکر را پر می کند و این ماده می تواند برای بدن مضرتر از قند باشد. گزارش ها نشان داده اند که آسپارتام می تواند به شکل گیری تشنج، تومورهای مغزی، بیماری ام‌اس، دیابت، اختلالات عاطفی، و بسیاری مشکلات سلامت دیگر منجر شود.

فاقد مواد مغذی

نوشابه های گازدار فاقد هر گونه ارزش غذایی است. هیچ اثر مثبتی به استثنای مزه خوب از مصرف نوشابه های گازدار نصیب شما نخواهد شد.

آسیب دندان ها

هنگامی که به طور مرتب نوشابه گازدار می نوشید با تشکیل پلاک روی دندان های خود مواجه خواهید شد که می تواند پوسیدگی دندان و بیماری لثه را به همراه داشته باشد. همچنین، زمانی که باکتریهای موجود در دهان با محتوای قند نوشابه تغذیه می شوند به تولید اسید اقدام می کنند. اسید می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود.

 

وقتی مو از افزایش وزن خبر می‌دهد!-سلامت
خواص نوشیدنی آلوورا

خواص نوشیدنی آلوورا

رژیم لاغری و کاهش وزن در ماه رمضان

رژیم لاغری و کاهش وزن در ماه رمضان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا