10 تکه کلام‌ِ مدیران نالایق!

شنبه 22 مهر 1402 موفقیت
10 تکه کلام‌ِ مدیران نالایق موفقیت

شنیدن الفاظ و جملات نامناسب از اطرافیان در محل کار، می‌تواند دلسردکننده باشد. اما زمانی که مدیر شما این جملات را به زبان می‌آورد، شرایط حتی بدتر می‌شود.در این شرایط، ممکن است احساس کنید که در یک محیط سمی کار می‌کنید و انگیزه‌تان برای کار کردن از بین برود. اما نکته مثبت این است که وقتی کارفرمای شما نشان می‌دهد که مدیر بد و نالایقی است، به شما کمک می‌کند تا تصمیمات درستی در مورد آینده شغلی خود بگیرید.

شما باید از واقعیت موقعیت شغلی خود مطلع باشید و بدانید که در چه محیطی کار می‌کنید. اگر مدیر شما رفتار نامناسبی دارد، باید به دنبال راه‌هایی برای بهبود شرایط باشید. این راه‌ها ممکن است شامل صحبت با مدیر، شکایت به منابع انسانی یا حتی ترک شغل باشد.

10 تکه کلام‌ِ مدیران نالایق!

1- من قوانین را نساخته‌ام، فقط اجرایشان می‌کنم

همه می‌دانند که یک مدیر تمام سیاست‌‌های یک شرکت را شکل نمی‌دهد، اما این بدان معنی نیست که باید کورکورانه قوانینی را اجرا کند که هیچ معنا و مفهومی ندارند. اگر متوجه تناقض در سیاست شرکت شدید یا فهمیدید که چرا موقعیت شما باید یک استثناء در قوانین استاندارد باشد، این وظیفه رئیس شما است که مسئله را برای رسیدگی به شخص مربوطه ارجاع دهد. اگر مدیر شما این کار را نکرد، احتمالاً دلیلش آن است که از اثرات بعد از آن می‌ترسد و بنابراین او کسی نیست که شایسته استعدادهای شما باشد.

2- اگر این شغل را نمی‌خواهید، کسی را پیدا می‌کنم که آن را بخواهد

شعار مدیران ترسو در هر محل کاری. معنی این جمله آن است که «از من نخواهید به اندازه یک انسان فهیم ارتقاء پیدا کنم، چون نمی‌توانم. ترس تمام وجودم را گرفته و باید سعی کنم شما را هم بترسانم- آن هم با تهدید شما به اخراج کردن!»

3- فقط انجام‌اش بده و خرابش نکن

وقتی مدیر شما یک هدف غیرممکن را برای شما مطرح می‌کند، و بعد هم نمی‌خواهد به دنبال بهترین راه برای رسیدن به آن هدف باشد، یعنی این که آن‌ها تنها به یک چیز اهمیت می‌دهند. آن‌ها نگرانند که اگر به هدفشان نرسند از جانب مدیران خودشان استنطاق شوند و به دردسر بیافتند، به همین دلیل به جای آن که در مورد نحوه انجام کار هدایت‌تان کنند، سعی می‌کنند شما را در مورد رسیدن به هدف بترسانند.

10 تکه کلام‌ِ مدیران نالایق!

4- به نظر می‌رسد مشکل شما شخصی است

وقتی از ناسازگاری معقول و منطقی بین زمان‌بندی کاری و زندگی شخصی خودتان سخن می‌گویید، مدیر بد می‌گوید «به نظر می‌رسد مشکل خودتان باشد». مدیری که برای تعهدات خارج از کار شما هیچ ارزشی قائل نباشد، کسی نیست که بتواند در درازمدت فرصت‌ و امکانات برای شما فراهم نماید. شما سزاوار مدیری هستید که بداند زندگی خارج از کار شما حداقل به اندازه کارهایی که در رابطه با شغل خود انجام می‌دهید، مهم است.

5- اگر نظر شما را خواستم خبرتان می‌کنم

مدیرانی که بسیار ترسو هستند و نمی‌توانند تحمل کنند که یکی از زیردستان‌شان ایده‌ی بهتری را ارائه دهد، به پیشنهادات شما گوش نخواهند داد. درعوض آن‌‌ها به شما می‌گویند «اگر نظر شما را خواستم خبرتان می‌کنم!» این هم از تکه کلام‌های محبوب مدیران بی‌کفایت است که نباید مسئول هدایت دیگران باشند – به‌خصوص شما.

6- شما خوشانس هستید که شغل دارید»

وقتی یک مدیر نالایق به خاطر آنچه که شما می‌گویید یا انجام می‌دهید، خونسردی خود را از دست می‌دهد و خلق و خویش عوض می‌شود، ‌در تلاش برای دفاع از خود می‌گوید «شما خوش‌شانس هستید که شغل دارید!» البته این درست نیست. شغل داشتن ربطی به خوش‌شانس بودن ندارد.

10 تکه کلام‌ِ مدیران نالایق!

7- نمی‌خواهم در مورد مشکلات چیزی بشونم

شاید زمانی در عصر صنعتی اگر به کارمندان می‌گفتید «مشکلات را برایم نیاورید – راه‌حل‌ها را بیاورید» معنا و مفهومی داشت، اما در حال حاضر بی‌معنی و مهمل است و نشان می‌دهد مدیر فاقد تجربه و داوری است. اگر شما راه‌حل مشکلات پیچیده در کسب و کار خود را بدانید، راه‌حل را همراه با اخباری از خود مشکل برای مدیر خود می‌آورید. به‌هرحال، امروزه راه‌حل‌‌های خوب مستلزم گروه‌های فکری و بخش‌های اداری دیگر و تخصص است. گفتن چنین عبارتی از سوی یک مدیر در واقع نوعی شانه خانه کردن از مسئولیت است.

8- ما همیشه به این روش کار انجام داده‌ایم

فقط به این دلیل که یک سازمان همیشه از یک روش استفاده کرده به این معنی نیست که این بهترین روش است. آزمایش و ارزیابی مجدد فرایندها از جمله ویژگی‌های هر کسب‌و‌کار موفق است. جهان واقعی دائم در حال تغییر است. فرایندها هم باید تغییر کنند. اگر مدیر شما می‌خواهد در مورد روش‌ها و ترفندهایی که سازمان دنبال می‌کند سوال نکنید، باید بگوییم که مدیر ترسناکی است.

9- می‌توانم به سرعت کسی را جایگزین شما کنم

باز هم نشانه ترس زیاد یک مدیر نامطمئن که می‌ترسد در شعله‌های رشد و ترقی شما بسوزد.

10 تکه کلام‌ِ مدیران نالایق!

10- به خاطر این که من رئیسم- دلیلش همین است

وقتی یک مدیر بد و نالایق در تلاش برای بستن دهان شما و جلوگیری از پیشرفت شما شکست می‌خورد، به سادگی به شما می‌گوید که او رئیس است و شما نیستید. بنابراین حق با او است و شما اشتباه می‌کنید. تا جایی که پاها و روزمه شما یاریتان می‌کنند هرچه سریع‌تر از این افراد دوری کنید.

 

نقل قول های الهام بخش

نقل قول های الهام بخش برای افزایش انگیزه شما

والدین شدن برای بار اول

والدین شدن برای بار اول

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا