۹ تیر: درخواست کمک کره از ژاپن برای استقلال – فناوری

جمعه 9 تیر 1396 فناوری
تیر درخواست کمک کره از ژاپن برای استقلال فناوری

۱۲۳ سال پیش در چنین روزی کشور کره بعد از اعلام استقلال از حکومت چین دست کمک به سوی ژاپنی ها دراز کرد تا به کمک نیروی نظامی آنها بتوانند استقلال خود را بدست بیاورد.

۱۲۳ سال پیش در چنین روزی یعنی ۳۰ ژوئن ۱۸۹۴ کشور کره با حمایت امپراتوری ژاپن و تکیه بر قدرت نظامی آن‌ها اعلام استقلال کرد تا به‌موجب آن نخستین جنگ چین و ژاپن از ۱ آگوست ۱۸۹۴ آغاز شود. بعد از چند ماه که نیروهای ژاپنی در دریا و زمین ارتش خاندان چینگ را درهم شکستند، خاندان چینگ شکست را پذیرفت و درخواست صلح را به ژاپن اعلام کرد. بعد از این پیروزی کشور تصور فکر می‌کرد که دوران استعمار از طرف همسایگان قدرتمندش به پایان رسیده است ولی ژاپنی‌ها که توانسته بودند با ۲۰۰ هزار نیروی نظامی ارتش ۶۰۰ هزار نفری چین را شکست دهند و به قدرت منطقه تبدیل شوند نمی‌توانستند به راحتی اجازه دهند که کره بصورت مستقل در منطقه و بدون منفعت برای ژاپن حضور داشته باشد.

First war

امپراتوری ژاپن که دیگر دارای قدرت نظامی و اقتصادی مناسبی شده بود قصد داشت تا قدرت منطقه را بطور کامل در دست بگیرد، ولی یک سد بزرگ برای ماجراجویی‌های ژاپن وجود داشت و آن امپراتوری تزار روسیه بود. با توجه به شرایط و مشکلاتی که امپراتوری تزار روسیه در آن دوران با آن مواجه بود رویارویی با ژاپنی که دیگر تشنه ماجراجویی و کشور گشایی شده بود بسیار مشکل شده بود. تنش میان دو کشور که دیرینه تاریخی نیز داشت بالا گرفت تا سرانجام ارتش امپراتوری خورشید در فوریه ۱۹۰۴ با روسیه وارد جنگی شد که توازن قدرت در منطقه را بطور کامل تغییر داد و یکی از عوامل زمینه ساز سقوط تزار روسیه را در مقابل انقلاب کمونیستی لنین رقم زد. در این نبرد نیروهای ژاپنی توانستند خیلی سریع نیروی دریایی روسیه در منطقه از بین ببرند و منچوری را در اختیار خود قرار دهند تا آغاز قرن بیستم میلادی با ظهور امپراتوری قدرتمند خورشید همزمان شود.

5339 4

ژاپنی‌ها در طول جنگ با روسیه، کره را اشغال نظامی کردند تا از منابع آن برای جنگ استفاده کنند همچنین آن‌ها جوانان کره‌ای را به اجبار برای جنگ به خدمت می‌گرفتند. بعد از پایان جنگ ژاپن به اشغال نظامی خود در کره ادامه داد و سرانجام در سال ۱۹۱۰ امپراتوری ژاپن بصورت رسمی کشور کره را بخشی از خاک خود اعلام کرد تا دوره جدیدی از استعمار بر مردم کشور کره آغاز شود. اشغال کره توسط ژاپن تا پایان جنگ جهانی دوم و ورود نیروهای آمریکایی و شوروی به شبه جزیره کره ادامه یافت.

دیگر رویدادهای مهم ۹ تیر (۳۰ ژوئن)

۱۸۰۸ – کشف عنصر بورون توسط همفری دیوی

۱۸۳۱ – ثبت پتنت ترازوی صفحه‌ای به نام برادران Fairbanks

۱۸۷۹ – تاسیس شرکت California electric Light Company، اولین تولیدکننده‌ی محصولات الکتریکی در ایالات متحده‌ی آمریکا

۱۸۹۴ – افتتاح رسمی پل tower بر روی رودخانه‌ی تایمز در لندن

۱۸۹۶ – ثبت پتنت اجاق برقی

۱۹۰۵ – اولین فرود موفقیت‌آمیز با بالن بر روی ساختمان

۱۹۱۰ – شروع آزمایشات ایالات متحده‌ی آمریکا برای استفاده از هواپیماها به عنوان بمب افکن

۱۹۴۶ – اولین استفاده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا از بمب اتمی

۱۹۴۸ – معرفی دستگاه‌های ضبط مکالمات تلفنی

۱۹۴۸ – اختراع ترانزیستور

۱۹۵۳ – رونمایی از اولین خودرو با بدنه‌ی فایبرگلاس

۱۹۶۳ – شروع به کار اولین رآکتور اتمی با سوخت پلاتینیوم در ایالات متحده‌ی آمریکا

۱۹۷۱ – تراژدی فضایی روسیه که در آن سه فضانورد یک ماموریت نظامی، همگی در سفر بازگشت به زمین در کپسول فضایی جان خود را از دست دادند.

۲۰۱۵ – رونمایی اپل از سرویس apple music


این مطلب در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده است.


منبع : زومیت

برای هدست واقعیت مجازی جداگانه خود به دنبال همکاری با شرکای جدیدی است فناوری

کوالکام برای هدست واقعیت مجازی جداگانه خود به دنبال همکاری با شرکای جدیدی است - فناوری

نقل قول انگیزشی که شما را برای کار آماده می کند فناوری

۱۱ نقل قول انگیزشی که شما را برای کار آماده می کند - فناوری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا