» برگزیده » ۵ راز موفقیت زنان در کار

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۰۸ - ۲۲:۵۰

 کد خبر: 153051
 304 بازدید

۵ راز موفقیت زنان در کار

۵ راز موفقیت زنان در کار

 

موفقیت در کار هیچ وقت به منزله موفقیت کامل در زندگی نیست. گذشته از این اشکالی کـــه به فهرست فوربس وارد اســـت تک بعدی بودن آن اســـت کـــه فقط ثروت را برابر موفقیت دانسته کـــه با توجه به رویکرد و محتوای اقتصادی این مجله عجیب نیست. برای همین اســـت در چنین فهرست هایی آدم های خلاق، مخترع و هنرمند حضور ندارند. در عین حال اگر با مطالعه پرونده امروز و خواندن سرگذشت حرفه‌ایِ تعدادی از موفق‌ترین زنان دنیا، تصمیم گرفته‌اید شما هم در حد و اندازه خودتان، گامی در جهت موفقیت در فضای حرفه موردعلاقه‌تان بردارید، شاید مرور این نکات، خالی از لطف نباشد.

 

۱٫ اعتماد به نفس، هدیه‌ای اســـت کـــه به خودتان ميدهید

مهم‌ترین نکته‌ای کـــه یک زن، در ورود به فضــای کار کـــه معمولا فضایی مردانه و خشک و جدی اســـت نیاز دارد، داشتن اعتمادبه‌نفسِ کافی اســـت. اعتمادبه‌نفس، یعنی باور داشتن توانایی‌های خود و ظرفیت‌هایی کـــه اطرافیان و مافوق‌تان در شما ميبینند و البته، بالفعل کردنِ این ظرفیت‌ در قالبِ تولید محتوا و محصول و انجام صحیح کار.

 

۲٫ زنان معمولا از «سندروم ایمپاســـتر» رنــج ميبرند

ایمپاســـتر، یک پدیده روانی اســـت کـــه در آن افراد نميتوانند موفقیت‌هایشان را بپذیرند و بر خلاف آن چه شواهد بیرونی نشان ميدهد کـــه فرد با رقابت و تلاش به موفقیت رسیده، خود فرد تصور ميکند لیاقت موفقیت را ندارد! براین اساس، وقتی به‌لحاظ رتبه شغلی ارتقا می یابند، اعتماد به نفسِ کافی برای رهبری و مدیریتِ تیم‌شان را ندارنـد. مراقبِ این سندروم باشید و اگر دچارش هستید، برای حل آن تلاش کنید.

 

۳٫ زن و مادر بودن‌تان را فراموش نکنید

حتی اگر خانواده همراهی دارید و انجام امور خانه و رسیدگی به تغذیه ، بهداشت ، درس ، تربیت و تفریح بچه‌ها، بین شما و همسرتان تقسیم شده، باز هم وظایف سنگینی به‌عنوان همسر و مادر یک خانواده متوجه شماســـت. بر این اساس، ممکن اســـت خیلی وقت‌ها کمبود خواب داشته باشید، دیر به محل کار برسید، نیاز به مرخصی داشته باشید و خلاصه، لازم باشد مافوق یا همکارانتان، از شرایط شما مطلع باشند. در اسرع وقت این کار را انجام دهید تا فشار کمتری در محل کار متحمل شوید و درک و همدلی بیشتری دریافت کنید.

 

۴٫ صریح و راحت باشید

متاسفانه انگار زنان، به غیرمستقیم و مبهم حرف زدن عادت دارند. این رویکرد، ميتواند در محل کار تاثیر بدی بگذارد. اگر چیزی در محل کار آزارتان ميدهد، اگر از نکته‌ای شاد و خرسندید، اگر اتفاقی باید بیفتد و کاری باید انجام شود، به جای سکوت، نگاه یا طفره رفتن، راحت و ساده حرف‌تان را بزنید و خواســـته‌تان را مطرح کنید؛ خلاص.

 

۵٫ خلاق باشید

یک‌سری باورهای کلیشه‌ای وجود دارد کـــه مدام به زنانِ شاغل تلقین ميکند: مردها در امور مدیریتی، در امور فنی، در امور حسابداری و… از زنان موفق‌ترند. هنوز نتیجه‌ای دالِ بر رد یا تایید این ایده‌ها وجود ندارد اما مهم اســـت به‌جای صرف انرژی بیهوده برای انکارِ این باورها، برای موفقیت به یک تواناییِ زنانه، یعنی ریزبینی و خلاقیت‌تان تکیه کنید تا برای روش و چگونگی انجام امور، راه‌ها و قالب‌های بدیع بیافرینید.

 

 

منبع:نیک شو

RelatedPost


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : برگزیده , موفقیت
ن
Bilit Arzan Bilit Kish
ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.