۵ درس مهم رهبری از استیو جابز و ایلان ماسک – فناوری

چهارشنبه 28 تیر 1396 فناوری

با مسلط شدن به هر‌ یک از ۵ راه عمده‌ی رهبری که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، در کار و زندگی شخصی خود تأثیرگذارتر و قوی‌تر خواهید شد.

در دوران کودکی، ما به پدر و مادر و معلمان خود توجه می‌کنیم تا زندگی کردن را یاد بگیریم. گاهی اوقات نصیحت‌هایی که می‌گیریم بسیار کارساز هستند؛ اما برخی اوقات باید مسیر خود را عوض کنیم و راهی دیگر را در پیش بگیریم.

یاد گرفتن از اشخاص موفق و قدم جای پای آن‌ها گذاشتن، یک راه سازنده‌ی دیگر برای پیشرفت کردن و بهتر شدن است. این دقیقا چیزی است که اساتیدی مثل تونی رابینز آموزش می‌دهند. او راه‌کار‌ها‌ی منفی خانوادگی‌اش را رها کرد و به دنبال اشخاص جدید و موفق برای تقلید کردن از راه آن‌ها بود.

اکثر ما از خانواده‌هایی پا به جامعه گذاشته‌ایم که به ما آموزش دادند چه کاری را نباید انجام دهیم. در این مقاله،‌ یاد می‌گیریم که چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم تا زندگی پر‌طراوت و موفقی داشته باشیم.

استیو جایز و ایلان ماسک از انبوه افراد موفق، یک سر و گردن بالاتر هستند. آن‌ها به‌واقع مثال خوبی از انسان‌های باجرئت هستند و به همین خاطر، طرز فکر‌ها‌ی جدیدی برای همه‌ی ما به ارمغان می‌آورند. عقاید این افراد می‌تواند به شما الگوی رفتاری دهد تا شما را در زندگی کاریتان پیشگام و موفق نگه دارد. 

پیشنهاد می‌کنیم فقط یکی از رفتار‌ها‌ی زیر را اختیار کنید و آن را در پیش بگیرید تا در آن به تسلط کامل برسید. اگر احساس تردیدی در یکی از این‌ها کردید، به سراغ بعدی بروید. به‌زودی توانایی‌هایی درون خود کشف می‌کنید که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

در اینجا با الگو‌هایی آشنا می‌شویم که برای انسان‌های خلاق و پیشگام حیاتی هستند.

۱. همه چیز را راجع به همه‌چیز یاد بگیرید

کنجکاوی، هسته‌ی اصلی خلاقیت است. استیو جابز از هنر خوش‌نویسی و طراحی، برای زیبایی محصولات اپل استفاده کرد. چه کسی حدس می‌زد این اتفاق بیفتد؟ ایلان ماسک تخیل علمی قدرتمندی داشت و این موضوع باعث شد دنیا را از زوایای جدیدی ببیند؛ تا جایی که به فکر هدایت موشک بازگشت‌پذیر به سمت مریخ افتاد. آیا شما آماده‌ی پرواز با او هستید؟

موفقیت

۲. قاطع باشید

اجازه ندهید دیگران نمایش شما را خراب کنند. بر رؤیاهایتان پافشاری کنید. شاید شما احتیاج داشته باشید افراد نوآور و ریسک‌پذیر بیشتری در اطرافتان باشند؛ این کار باعث می‌شودرؤیاهای بلندپروازانه‌ی شما قضاوت نشود تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. به هر حال، اگر شما مثل استیو جابز یک گاراژ دارید یا برادری مثل برادر ایلان ماسک، می‌توانید بر پیشرفت و امکاناتتان تمرکز کنید.

۳. ریسک کنید

اگر می‌خواهید راهی روشن پیش روی خود داشته باشید، تحصیل اضافه و بیهوده را کنار بگذارید یا از شغلی که شما را از مسیر دور کرده است، بیرون بیایید. هر کاری که لازم است، انجام بدهید؛ حتی اگر خانواده یا دوستانتان راضی نیستند. استیو جابز دانشگاه را رها کرد؛ اما در آخر راهش را پیدا کرد. ایلان ماسک با سرمایه و ارتباطات کم برای پیدا کردن راهش به کانادا رفت. پایه و اساس ریسک کردن، باور داشتن خودتان است. به خودتان بگویید که توانایی انجام این کار را دارید. فضایی ایجاد کنید تا افراد در شرکتتان پایبند به کاری باشند که شما نیاز دارید؛ مهم نیست چه کاری باشد.

۴. شکست را بپذیرید

ماهیت زندگی شکست را  به همراه دارد. شما باید حواستان را جمع کنید. اگر یک بار شکست خوردید، امکان دارد اشتباهی رخ داده باشد که نیاز به اصلاح دارد. به هر حال اگر شما یک اشتباه را بار‌ها انجام دهید، ممکن است جزئی از خصوصیات شما شده باشد. این اتفاق به معنی این است که باید در رفتارتان عمیقا تجدید نظر کنید. اشتباه معمولا یک اتفاق درونی است؛ پس زمانی که شکست می‌خورید به خودتان بگویید آیا من یک انسان ناامیدم یا می‌خواهم شخص تأثیرگذاری باشم؟ زمانی که با اشتباهاتتان رو‌به‌رو می‌شوید، می‌توانید تغییراتی که لازم است، ایجاد کنید و با سرعت به حرکتتان در راه موفقیت ادامه دهید. جابز باید در مورد مسیری که انتخاب کرده بود، فکر می‌کرد و به نتیجه می‌رسید که در صورت به وجود آمدن انتقاد باید چگونه واکنش نشان دهد. ایلان ماسک در آفریقای جنوبی به دنیا آمد و در کودکی تمسخرهای زیادی را تحمل کرد؛ تصور کنید که چه اتفاقی می‌افتاد اگر به داشته‌هایش بسنده می‌کرد. برای هر دوی آن‌ها پذیرفتن شکست و یاد گرفتن از آن کاملا اختیاری بود.

موفقیت

 ۵. از اینکه متوسط باشید، دوری کنید

اراده‌ی قوی، لازمه‌ی پیشی گرفتن از اطرافیان و جدا کردن خود از آن‌ها است. به این معنی که از درون خودتان را قوی کنید تا کسانی که از تغییر می‌ترسند و می‌خواهند لغزش و افتادن شما را ببینند، نتوانند جلوی پیشرفت شما را بگیرند. اشخاص منحصربه‌فرد را پیدا کنید و بکوشید با آن‌ها رابطه ایجاد کنید. در مباحثه‌ها شرکت کنید و افراد تأثیرگذار را برای صحبت کردن پیدا کنید. برای تعطیلات یک سفر پرحادثه و ماجراجویانه را به‌جای استراحت در کنار ساحل انتخاب کنید. استیو جابز و ایلان ماسک راه‌هایی را انتخاب کردند که کمتر کسی آن‌ها را پیموده بود. جاده‌ی مخصوص خودتان را انتخاب و شروع به حرکت کنید.

به یاد داشته باشید، یکی از گزینه‌های بالا را انتخاب و حداقل برای سه ماه روی آن تمرکز کنید، سپس راه بعدی را شروع کنید. به‌زودی خود را در حالی می‌بینید که روی زمین شرکتتان ایستاده‌اید و رؤیاهایتان را از ایده تا اتمام دنبال می‌کنید. 


منبع : زومیت

آینده‌ ایران در اختیار اینترنت اشیاء است - فناوری

اولین دوربین دنیا با ۱۶ دوربین بزودی راهی بازار می‌شود-فناوری

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا