۵ توصیه بی نظیر مهم برای بستن منافذ پوست

چهارشنبه 4 اسفند 1400 آرایش پوست ومو
۵ توصیه بی نظیر مهم برای بستن منافذ پوست

بستن منافذ پوست

منافذ پوست در اثر چربی های زیادی پوست به سمت بیرون بوجود می آیند . برای حذف و بستن منافذ ، راهکار های متفاوتی مثله ماسک های خانگی متنوع و مرطوب کردن پوست و تخلیه آنها وجود دارد

 

۱- روشی برای جلوگیری از بزرگ شدن منافذ پوست

عوامل زیادی وجود دارند که باعث بزرگتر شدن منافذ به صورت مقطعی می‌شوند. مثلاً آفتاب سوختگی پوست در اثر استفاده نکردن از ضدآفتاب، استفاده از مواد آرایشی بی‌کیفیت و نامرغوب، تشدید جوش‌های پوستی در اثر عوامل هورمونی یا باکتریایی و مواردی از این دست. همیشه اولین راه برای خلاص شدن از شر منافذ و چربی پوست، شستشوی صورت با یک شوینده مناسب است. عادت به پاک کردن آرایش و آلودگی‌ها به صورت روزانه و در عین حال رعایت تعداد دفعات شسشتوی پوست به طوری که منجر به خشکی شدید نشود نکته مهمی است که ملزم به رعایت کردن آن هستید. چرا که خشکی پوست، باعث افزایش فعالیت غدد سبوم (غدد تولیدکننده چربی) شده و ممکن است باعث تشدید جوش‌های التهابی شود. امروزه در بازار محصولات آرایشی و بهداشتی شوینده‌های زیادی برای انواع پوست طراحی و تولید شده‌اند. ابتدا شوینده مناسب پوست خود را تهیه کرده و روتین مراقبت از پوست خود و از بین بردن آلودگی‌ها را تعیین کنید. این اولین گام برای رهایی از سوراخ‌های سطی و بستن منافذ پوست شماست.

منافذ بزرگ پوست

۲- بهترین پاک‌کننده‌ها برای بستن منافذ پوست

قدم دوم استفاده از یک پاک‌کننده روزانه است. پاک‌کننده‌ها یا همان تونر‌ها (شیرپاک‌کن) در واقع محصولاتی هستند که در انواع فرم‌ها تولید می‌شوند و هدف اصلیشان پاک کردن منافذ پوست از آلودگی‌ها و کمک به تخلیه چربی‌های مازاد است. امروزه در بازار محصولات لوازم آرایشی و بهداشتی فرم‌های مختلفی از تونر‌ها یا پاک‌کننده‌ها وجود دارند. اما باید توجه داشته باشید که اگر پوست چرب با منافذ بزرگی دارید از پاک‌کننده‌های فرم ژل استفاده کنید. پاک‌کننده‌های فرم کِرِم، گزینه‌های مناسبتری برای افراد با پوست نرمال و خشک هستند. روش استفاده از شیرپاک کن‌ها به این طریق است:

  • ابتدا کمی پوست صورت و گردن را با آب نم‌دار کنید.
  • مقدار مناسبی از تونر یا شیر پاک‌کن را روی پوست صورت و گردن پخش کنید.
  • به آرامی پوست را ماساژ دهید تا ماده جذب پوست شود.
  • اجازه دهید تونر یا شیرپاک کن به مدت ۵ دقیقه روی پوست بماند.
  • پوست را با آب سرد یا ولرم آبکشی کنید.
  • دوبار در روز (صبح و شب قبل از خواب) این کار را برای محو شدن منافذ تکرار کنید.
بستن منافذ پوست

بستن منافذ پوست

۳- بستن منافذ پوست با گلاب و شیر

اگر استفاده از پاک‌کننده یا تونر‌های شیمیایی و تجاری برایتان مقدور نیست، یک تونر طبیعی و در دسترس انتخاب کنید. محققین آکادمی پوست آمریکا دریافته‌اند که لایه‌برداری و پاکسازی پوست با کمک دو فرم از مولکول هیدروکسی‌اسید به نام‌های آلفاهیدروکسی‌اسید و بتاهیدروکسی اسید، به صورت هفتگی یکی از بهترین راه‌های از بین بردن منافذ پوست است. شاید جالب باشد که بدانید سالیسیلیک‌اسید که نام دیگر بتاهیدروکسی‌اسید است، به فرآیند لایه‌برداری پوست کمک می‌کند. اگرچه ممکن است بعضی افراد به سالیسیلیک اسید حساسیت داشته باشند، اما این ماده برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست فوق‌العاده عمل می‌کند. از آنجایی که لاکتیک‌اسید موجود در شیر هم عملکرد مشابه با سالیسیلیک‌اسید روی پوست دارد، می‌توان به جای استفاده از سالیسیلیک‌اسید از لاکتیک‌اسید موجود در شیر برای لایه برداری خفیف پوست کمک گرفت. از طرفی آلفاهیدروکسی‌اسید نیز به وفور در گلاب خالص وجود دارد؛ بنابراین برای پاکسازی منافذ و کوچکتر کردن آن‌ها کافیست از همین دو ماده در دسترس و ارزان قیمت استفاده کنید. ترکیبی با نسبت‌های مساوی از شیر و گلاب تهیه کنید و با یک پنبه روی پوست پخش کنید. پس از مدت کوتاهی آبکشی کنید. این کار را هفته‌ای یک یا دو بار تکرار کنید. ضمناً می‌توانید هرشب پیش از خواب با مقداری گلاب پوست صورت و گردن را مرطوب کنید. با این کار هم آبرسانی به پوستتان را انجام داده‌اید و هم منافذ را از آلودگی‌هایی که هرروز در معرض آن‌ها قرار می‌گیرید، پاکسازی می‌کنید.

خواص وازلین برای پوست

گلاب و شیر

۴-  برای رهایی از منافذ

هر زمان پوست شما شرایط خشکی و کمبود آب را احساس کند برای رفع بحران در این موقعیت و محافظت از سلول‌ها دست به تولید و ترشح چربی بیشتری می‌زند. در نتیجه کمبود آب و رطوبت پوست شما با افزایش ترشح چربی جبران می‌شود. این چربی اضافه به ناچار باید از منافذ پوست به بیرون هدایت شود و همین امر باعث شکل‌گیری منافذ و بزرگتر شدن آن‌ها می‌شود. این مکانسیم یک فرآیند طبیعی در بدن است و شما نمی‌توانید به سادگی جلوی آن را بگیرید. اما با یک راه‌حل ساده می‌توانید مانع کم‌آبی و جلوگیری از ایجاد شرایط بحرانی برای پوست خود شوید. این راه‌حل مرطوب کردن پوست به صورت مداوم و روزانه است. راه‌های زیادی برای آبرسانی پوست وجود دارد؛ مثل استفاده از کرم‌های شیمیایی، ماسک‌های خانگی، تغییر رژیم غذایی و مواردی از این دست. مهم‌ترین مسئله این است که به یکی از روش‌های آبرسانی و مرطوب کردن پوست مقید شوید و به طور منظم و روزمره آن را تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که فرآیند آبرسانی و مرطوب کردن پوست دو مفهوم متفاوت هستند. آبرسانی به رفع تشنگی سلول‌ها با کمک مواد آبدار و ماسک‌ها گفته می‌شود، حال آنکه مرطوب کردن به کمک آب و روغن انجام شده و موجب پایدار شدن مولکول‌های آب در سلول‌ها می‌شود. ماسک خیار و روغن بادام دو نمونه از بهترین آبرسان‌ها و مرطوب‌کننده‌های طبیعی هستند.

بستن منافذ پوس

بستن منافذ پوست

۵- بستن  منافذ پوست بطور موقت با پرایمر‌ها

پرایمر‌ها کرم‌های آرایشی هستند که به عنوان زیرساز‌های میک‌آپ استفاده می‌شوند. این کرم‌ها عموماً با داشتن مولکول‌های سیلیکونی در ساختار خود، با بستن موقت منافذ سطح پوست را یکدست و شفاف می‌کنند. پرایمر‌ها به هیچ وجه محصولات درمانی نیستند و فقط با ایجاد پل‌های عرضی سیلیکونی روی سطح پوست برای مدتی منافذ را ناپدید می‌کنند. اگر برای از بین بردن منافذ عجله دارید پرایمر‌ها یک راه‌حل کوتاه‌مدت، اما مناسب هستند.

بستن منافذ پوست

بستن منافذ پوست

 

مراقبت از ناخن

مراقبت از ناخن

کرم ضد چروک دور چشم

کرم ضد چروک دور چشم

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا