۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

یکشنبه 7 فروردین 1401 تاریخی
۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

 

با پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 22 بهمن سال 1357 ، دولت موظف به برگزاری همه پرسی شد. این رفراندوم در هشت صبح روز دهم فروردین در داخل و خارج از کشور برگزار شد و با استقبال زیادی از مردم رو به رو شد و به دلیل ازدحام زیاد ،  دستور به تمدید زمان برگزاری انتخابات داده شد. این انتخابات بعد از دوروز ، طبق منابع شمارش آرا حدود ساعت ۲ بامداد ۱۲ فروردین ماه به پایان رسید.

 

۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

چند درصد در انتخابات به جمهوری اسلامی رأی دادند؟

همه پرسی نظام جمهوری اسلامی در شامگاه ۱۱ فروردین ماه به پایان رسید و بر طبق منابع حدود ساعت ۱ تا ۲ بامداد ۱۲ فروردین ماه اعلام نتایج انتخابات توسط احمد صدر حاج‌سیدجوادی وزیر وقت کشور صورت پذیرفت؛ نتایج به این صورت بود:واجدان شرایط شرکت در انتخابات ۲۰ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۳۹۱ نفر بودند که این تعداد ۲۰ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۵۹۵ نفر در انتخابات شرکت کردند که با توجه به تعداد شرکت کنندگان حضور ۹۷ و ۳۴ صدم درصدی را در این انتخابات شاهد بوده ایم. با توجه به اینکه تعرفه‌های رأی گیری از دو قسمت “آری” و “نه” تشکیل شده بود هیچگونه رأی سفید و باطله ای از صندوق‌ها خارج نشد.

تعداد ۲۰ میلیون و ۲۸۶ هزار و ۳۵۳ رأی “آری” از صندوق‌های رأی خارج شد که نشان از ۹۹ و ۲۴ صدم درصد رای به جمهوری اسلامی بود. تعداد ۱۵۳ هزار و ۷۵۵ رأی “نه” از صندوق‌های رأی خارج شد که نشان از ۷۶ صدم درصد رای به هر آنچه غیر از نظام جمهوری اسلامی بود.استان ایلام با ۱۶۱ هزار و ۹۴۲ رأی “آری” و تنها ۱۶ رأی “نه” با کسب ۹۹ و ۹۹ صدم درصد آرا برای نظام جمهوری اسلامی بالاترین و استان تهران با ۳ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۴۴۹ رأی “آری” با کسب ۹۷ و ۹۴ صدم درصد آرا برای نظام جمهوری اسلامی پایین‌ترین رتبه را به خود اختصاص دادند.
همه پرسی نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نیز برگزار شد که از مجموع ۱۳۰ هزار و ۵۱۳ رأی مأخوذه ۱۱۸ هزار و ۶۹ رأی “آری” و ۱۲ هزار و ۴۴۴ رأی “نه” ثبت شد.

۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

چرا ۱۲ فروردین را روز جمهوری اسلامی نامیدند؟

در ۱۲ فروردین ۵۸ ملت غیور و همیشه در صحنه ایران با رأی ۲/۹۸ درصدی خود ساختار سیاسی، اجتماعی ایران را تغییر دادند و پس از ۲۵۰۰ سال نظام جمهوری اسلامی به جای نظام سلطنتی در ایران مستقر شد. به همین دلیل ۱۲ فروردین از آن پس روز «جمهوری اسلامی» نام گرفت.

روز جمهوری اسلامی چه روزی است؟

۱۲ فروردین، روزی است که ملت ایران به جمهوری اسلامی «آری» گفت، آریِ سبزی به نشانه روئیدن، طراوت، شادابی، خرمی و نشانه‌ای از به ثمر رسیدن بذرها و شکفتن آن شکوفه‌ها است.شکوفه آزادی ملت غیور ایران در ۲۲ بهمن ۵۷ کاشته شد و در ۱۲ فروردین ماه ۵۸ در خاک ریشه دوانید.

۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

روز جمهوری اسلامی در کلام مقام معظم رهبری

 • روز جمهوری اسلامی جزء مهمترین و پربرکت‌ترین و تعیین‌کننده ترین روزهای تاریخ ما است.
 • انقلاب اسلامی ایران موجب ولادت مولود پربرکتی به نام جمهوری اسلامی شد.
 • دوازدهم فروردین روز زنده شدن اسلام است.
 • ۱۲ فروردین سالروز تحقق وعده حق تعالی است.
 • روز ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی است که یکی از مهم‌ترین اعیاد امت ما در میان ایام الله و خاطره‌های انقلاب به حساب می‌آید.
 • روز جمهوری اسلامی در کلام امام خمینی (ره)
 • ملت ما باید این روز (دوازدهم فروردین) را زنده نگه دارند.
 • ۱۲ فروردین روز غلبه جنودالله برجنود شیطان است.
 • صبحگاه ۱۲ فروردین – که روز نخستین حکومت ا… است، از بزرگترین اعیاد مذهبی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند وزنده نگه دارند.
 • ۱۲ فروردین روزی است حکومت مستضعفین که حکومت خداست به جای آن نشست.
 • ۱۲ فروردین روزی که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ سال حکومت طاغوتی فروریخت وسلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست.
 • ۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ که به نام روز جمهوری اسلامی نامگذاری شده است با ۳ جمادی الاول ۱۳۹۹ قمری و ۱ آوریل ۱۹۷۹ میلادی مصادف بود.
 • ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ دقیقاً ۵۰۴ ماه پس از ۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ است.
 • روز جمهوری اسلامی در ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ وارد ۴۲ سالگی می‌شود.

پادشاهان سلسله قاجار

پادشاهان سلسله قاجار

جشن باستانی آبانگاه در دهم فروردین

جشن باستانی آبانگاه در دهم فروردین

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا