افزایش سرعت یادگیری مهارت‌های جدید و یادآوری آنها

دوشنبه 11 اردیبهشت 1402 فناوری
Capture 8

افزایش سرعت یادگیری

برای افزایش سرعت و کیفیت یادگیری و همچنین بهبود فرایند یادآوری مهارت‌های جدید، ممکن است علمی باشد. کودکان برای رسیدن به اهداف بلندپروازانه‌ای که والدین‌شان برایشان تعیین کرده‌اند، باید مهارت‌های یادگیری را تمرین کنند. اما برخی‌ از افراد هستند که همیشه با یک حالت ثابت مطالعه یا فکر می‌کنند، بدون اینکه متد و روش خود را تغییر دهند. خوشبختانه، علوم شناختی نحوه یادگیری افراد را بررسی کرده است و نتایج به‌دست آمده بسیار جالب و فوق‌العاده مفید است.

افزایش سرعت یادگیری

افزایش سرعت یادگیری

یادگیری مهارت‌ها اگر به‌صورت بخش‌بخش انجام شود، آسان‌تر می‌شود

اگر بخواهید گیتار زدن یاد بگیرید نباید تمامی بخش‌های آن را یکجا اجرا کنید. ابتدا باید اهداف کوچک و قابل‌اندازه‌گیری از یادگیری را برای خودتان مشخص کنید و چندین نوت را یاد بگیرید، سپس یاد بگیرید که چگونه به‌طور صحیح مضراب بزنید و چگونه کارها را باهم انجام دهید. باگذشت زمان، یادگیری این مهارت‌های کوچک و درکنارهم قرار گرفتن آنها باعث می‌شود توانایی کلی نوازندگی گیتار حاصل شود. این تکنیک برای یادگیری مکانیکی و همچنین درس‌های مبتنی‌بر حقایق نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انجام دادن هم‌زمان چند وظیفه خوب نیست، مخصوصا اگر پای ذخیره‌سازی اطلاعات جدید درمیان باشد

اکثر افراد می‌دانند که انجام‌دادن چند وظیفه به‌طور هم‌زمان نشدنی است و مغز نمی‌تواند توجه یکسانی به دو وظیفه به‌طور هم‌زمان داشته باشد، با این حال تنها تعداد محدودی‌ از افراد در یادگیری به این نکته توجه می‌کنند.

علاوه‌بر اینکه یک وظیفه را باید به چند بخش کوچک‌تر تقسیم کنید، باید تمامی انرژی خود را صرف تنها همان مرحله از کار کنید. زمانی‌که حواس شما پرت شد، تقریبا ۲۵ دقیقه طول می‌کشد تا دوباره روی وظیفه‌ی اصلی تمرکز کنید. اگر شما چند وظیفه را به‌طور هم‌زمان انجام دهید، باگذشت زمان تنها بخشی‌ از درک اصلی درمورد مهارت‌های مختلف و یا مفاهیم را کسب خواهید کرد و دانش کامل یا استادی در آن زمینه نصیب شما نخواهد شد.

نوشتن چیزهایی که یاد گرفته‌اید باعث می‌شود این چیزها در ذهن شما حک شود

اگر می‌خواهید اطلاعات را به دانش تبدیل کنید، باید چیزهایی را که یاد گرفته‌اید را به‌طور دستی روی کاغذ بیاورید. مطالعه‌ای درسال ۲۰۱۴ نشان داد دانشجویانی که با استفاده‌از قلم و کاغذ نت‌برداری می‌کنند بسیار بهتر از آنهایی که نکات را در لپتاپ‌شان تایپ می‌کنند یاد می‌گیرند. تست‌هایی نشان داد که گروهی که از قلم و کاغذ استفاده می‌کنند در به‌یاد آوردن نکات، مرتب کردن ایده‌های پیچیده و تحلیل اطلاعات ماهرتر و قوی‌تر هستند.

محققان معتقدند که عمل فیزیکی نوشتن به‌وسیله قلم روی کاغذ، راه ارتباطی شناختی قوی‌تری با مواد مورد یادگیری نسبت‌به تایپ کردن ایجاد می‌کند و این کار باعث می‌شود که عمل به‌‌یادسپاری سریع‌تر صورت گیرد. نوشتن شما را مجبور به مواجه شدن با ایده‌ها می‌کند و باعث می‌شود باگذشت زمان این ایده‌ها در ذهن شما حک شوند.

نباید از اشتباهات ناامید شد و این اشتباهات باید مورد مطالعه قرار گیرند

نباید از اشتباهات ناامید شد و این اشتباهات باید مورد مطالعه قرار گیرند

نباید از اشتباهات ناامید شد و این اشتباهات باید مورد مطالعه قرار گیرند

کامل‌ و بدون نقص بودن، یک چیز اغراق‌آمیز است. نکته کلی در مورد یادگیری عبارت‌ است‌ از: تلاش کردن، شکست خوردن و سپس یادگیری درمورد جایی که اشتباه و شکست رخ داده است. درسال ۲۰۱۴ یک مطالعه درمورد یادگیری موتوری نشان داد، مغز فضایی دارد که مختص اشتباهاتی است که ما مرتکب می‌شویم. ما پس‌ از یک اشتباه، از خاطرات آن درس می‌گیریم و بار بعدی بهتر عمل می‌کنیم.

اگر والدین کودکان را طوری آموزش دهند که حق اشتباه نداشته باشند و اگر اشتباه کردند آنها را نادیده بگیرند، کودکان از بخشی‌از گنجینه دانش محروم می‌شوند.

خوش‌بین و مثبت‌نگر بودن در رسیدن به‌موفقیت به شما کمک می‌کند

استرس وارد کردن به کودکان و فرستادن امواج منفی به‌سمتشان باعث می‌شود که آنها در یک گودال ذهنی گیر کنند و دچار شک‌به‌خود و نگرانی شوند که این‌ها برای یادگیری همانند سم است. آلیسون وود بروکس، استاد دانشکده بازرگانی هاروارد می‌گوید:

نگرانی و اضطراب شما را از کشف راه‌حل‌های حقیقی و الگو‌های فکری واقعی که به راه‌حل منجر می‌شوند، باز می‌دارد.

دهه‌ها پژوهش درمورد روان‌شناسی مثبت‌گرا نشان می‌دهد که اگر ما برای انجام کارها با ذهنی باز و امید به بهبود و توسعه نگاه کنیم و آنها را باتوجه به این نکات انجام دهیم، موفق‌تر ظاهر می‌شویم. والدین باید کودکان را طوری آموزش دهند که یادگیری را مانند یک کشف بدانند. این کار باعث می شود که آنها مصمم شوند و زمانی‌که اوضاع و شرایط سخت شد بازهم به‌کار خود ادامه دهند.

خوش‌بین و مثبت‌نگر بودن در رسیدن به‌موفقیت به شما کمک می‌کند

خوش‌بین و مثبت‌نگر بودن در رسیدن به‌موفقیت به شما کمک می‌کند

موضوعات مهیج نسبت‌به موضوعات خسته‌کننده گیراتر هستند

کودکان ذاتا به‌سمت موارد عجیب‌وغریب و سرگرم‌کننده جذب می‌شوند، اما زمانی‌که سیستم تکراری آموزشی باعث می‌شود آنها تنها نسبت‌به حقایق سخت و سرد فکر کنند، این حس ازبین می‌رود. والدین نباید اجازه دهند چنین اتفاقی بیفتد.

وقتی کودکان به‌یاد بیاورند که چرا آنها خانه‌ی مادربزرگ‌شان با بوی عجیبش را به‌یاد دارند، باید از آنها تقدیر به‌عمل آید. دلیل در یاد ماندن این موارد این است که منحصربه‌فرد هستند. جاشوا فور، نویسنده و قهرمان حافظه‌ی سابق آمریکا، مجموعه‌‌ی کاملی‌ از کارت‌ها را تنها در زیر دو دقیقه با نسبت‌دادن هر کارت به یک تصویر عجیب، حفظ کرد. کودکان هم می‌توانند چنین کاری را برای حفظ جداول و نکات دیگر انجام دهند.

تندخوانی می‌تواند مدت زمان لازم برای یادگیری را کاهش دهد

بسیار ساده است: اگر بتوانید سریع‌تر بخوانید، سریع‌تر هم یاد می‌گیرید. البته ممکن است فکر کنید که تندخوانی نیازمند تلاش زیادی است؛ ولی برنامه‌هایی مانند اسپریدر می‌توانند به‌طور تدریجی برای یادگیری این مهارت به‌شما کمک کنند. شما با آموزش مغزتان برای پردازش کردن سریع کلمات، می‌توانید به‌جای اینکه کلمات را تک‌تک بخوانید، آنها را بهم بچسبانید. این کار سرعت شما را افزایش می‌دهد.

تمرین، تمرین، تمرین

یک اخلاق کاری قوی تاثیر زیادی روی مغز می‌گذارد. درسال ۲۰۱۴، مقاله‌ای در Nature منتشر شد. این مقاله نشان داد که عمل تردستی انداختن گوی‌های متعدد به هوا و گرفتن آن‌ها، باعث تولید ماده خاکستری بیشتری می‌شود. زمانی‌که افراد از این عمل دست می‌کشند، ماده خاکستری ناپدید می‌شود. چیز خاصی درمورد خود این عمل وجود ندارد و درواقع این تکرار است که باعث افزایش ماده خاکستری می‌شود.

 

دانشمندان علوم اعصاب این روند را هرس نامیدند. روند فوق به این موضوع اشاره دارد که راه‌های جدید با تکرار یک عمل در ذهن حک می‌شوند. به‌عبارت دیگر، مهارت‌ها از اصل یا از آن استفاده کن یا آن را ازدست خواهی داد، پیروی می‌کنند.

تمرین، تمرین، تمرین

تمرین، تمرین، تمرین

از چیزهایی که می‌دانید برای یادگیری چیزهایی که نمی‌دانید استفاده کنید

اگر کودکان با موضوعی مواجه شوند که در درک و حل آن به‌مشکل خورده‌اند، والدین باید به آنها کمک کنند تا بفهمند که چگونه بین چیزهایی که بلدند و این موضوع ارتباط برقرار کنند. این عمل، یادگیری معاشرتی نامیده می‌شود.

یک دانش‌آموز ممکن است به فوتبال علاقه داشته باشد، ولی با حساب دیفرانسیل و انتگرال مشکل داشته باشد. اگر او بتواند شباهت‌های بین یک پاس مارپیچ و شیب منحنی را درک کند، از شانس بیشتری برای درک مفهوم انتزاعی برخوردار خواهد بود.

گاهی‌ اوقات نادیده گرفتن بعضی‌ از چیزها چندان هم بد نیست

کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با مشکلات سخت مواجه شوند. این کار به آنها نظم می‌دهد. اما شواهد نشان می‌دهد که زیاد وقت گذاشتن روی یک مسئله و مشکل می‌تواند آن را بدتر کند. درسال ۲۰۰۸ پژوهشگران متوجه شدند که مسائلی که نوک زبان‌مان هستند، ولی ما آنها را به‌یاد نمی‌آوریم می‌توانند کم‌کم افراد را به سمت حالت خطا بکشانند. این وضعیت به‌گونه‌ای است که حافظه‌ی افراد درمورد این مسئله توسط لحظه‌ای که مسئله نوک زبان آنهاست جایگزین می‌شود. راه‌حل این است که اگر شما مطمئن هستید که جواب مسئله‌ای را می‌دانید، ولی آن را به‌خاطر نمی‌آورید، آن را در گوگل سرچ کنید.

گاهی‌ اوقات نادیده گرفتن بعضی‌ از چیزها چندان هم بد نیست

گاهی‌ اوقات نادیده گرفتن بعضی‌ از چیزها چندان هم بد نیست

عمل یاد دادن به دیگران نیز به شما کمک می‌کند

دانشمندان نام این عمل را اثر استاد‌شاگرد گذاشتند. وقتی شما چیزی را که قبلا یاد گرفته‌اید به‌زبان خودتان مطرح می‌کنید، نه‌تنها در جایگاه استادی این ایده هستید، بلکه درک خودتان از این ایده را نیز افزایش می‌دهید.

 

معلم برای اینکه بتواند اطلاعات را به بخش‌های قابل فهم کوچک‌تری تقسیم کند، باید ارتباط نزدیکی با موضوع داشته باشد. طبق مطالعه‌ای درسال ۲۰۰۷، به‌همین دلیل است که عموما فرزندان بزرگ‌تر از خواهران و برادران کوچک‌تر خود باهوش‌ترند، چراکه یکی‌از کارهایی که فرزندان بزرگ‌تر انجام می‌دهند این است که دانش را پس‌ از دریافت به فرزندان کوچک‌تر منتقل می‌کنند.

 

1517394927 374 روش های بزرگترین رهبران کسب و کار دنیا برای تشویق کارکنان به نوآوری فناوری

چرا کار در گوگل برای اغلب افراد گزینه مناسبی نیست؟

ویزای بلژیک

ویزای بلژیک

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا