یک خواب راحت

دوشنبه 13 دی 1400 سلامت
یک خواب راحت

برای یک خواب راحت در شب چه غذاهایی نباید بخوریم

مصرف پیتزا یا ماکارانی همراه با سس گوجه‌فرنگی سبب اختلال خواب می‌شود امروزه اکثر افراد می‌دانند که نوشیدن قهوه در ساعت 4 عصر یا خوردن بیش از حد دسرهای شیرین باعث بیداری طولانی می‌شود، اما احتمالاً اطلاع ندارند که خوردن بعضی از غذاها که از اتفاق بخشی از رژیم غذایی سالم هستند، می‌توانند روی خواب شبانه تأثیر منفی بر جای گذارند.

 یک خواب راحت

یک خواب راحت

سبزیجاتی همچون کلم بروکلی و گل کلم هر چند که سرشار از مواد شیمیایی گیاهی، ویتامین‌ها و املاحی هستند که، نقش آنها در فرآیند سم‌زدایی از بدن و حتی جلوگیری از سرطان اثبات شده، به دلیل اینکه سرشار از فیبر نامحلول هستند، هضم کندی داشته و اگر در ساعت‌های منتهی به خواب مقدار زیادی از آنها مصرف شود، بدن مجبور است که برای هضم آنها فعالیت کند.مصرف انواع کلم هنگام خواب مانع از خواب طبیعی و مطلوب شده، البته باید توجه داشت که این مسئله به این مفهوم نیست که نباید از کلم‌ها استفاده کرد، بلکه مسئله اینجاست که نباید ساعت‌های قبل از خواب شب کلم خورد.

 یک خواب راحت

یک خواب راحت

سس گوجه‌فرنگی سرشار از ویتامین C، آهن، لکوپن است و از آنجایی که این سس اسیدی بوده و این خصوصیت آن می‌تواند به سوزش سر معده و سوءهاضمه در طول شب منجر شود، بنابراین برای جلوگیری از اختلالات خواب در ساعت‌های منتهی به خواب پیتزا یا ماکارانی همراه با سس گوجه‌فرنگی نباید مصرف شود. وی تأکید کرد: در صورتی که قصد مصرف پیتزای ماکارانی با سس گوجه‌فرنگی را دارید، حداقل باید سه ساعت زودتر از اینکه به رختخواب بروید از آنها استفاده کنید تا بتوانید خواب راحتی در شب داشته باشید.

قند میوه‌ خشک و تازه

اگر یک یا دو تکه شکلات تلخ بعد از شام مصرف شود، کافئین موجود در آن مانع از خواب راحت شده، بنابراین بهتر است از مصرف این ماده غذایی نیز پرهیز شود.

 یک خواب راحت

یک خواب راحت

استفاده از گوشت قرمز و پنیرهای کهنه در ساعت‌های منتهی به خواب شبانه نیز مانع از خواب مطلوب و راحت می‌شود. در حالی که گوشت قرمز حاوی پروتئین است و می‌توان انواع بدون چربی آن را هم انتخاب کرد، اما هنوز هم نمی‌شود چرب بودن آن را انکار کرد. همین چربی گوشت قرمز یکی از عواملی بوده که هضم آن را سخت می‌کند و مصرف آن خواب شبانه را مختل می‌سازد.غذاهای تند و ادویه‌دار متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‌کند، ولی با این حال مصرف آن هنگام شب خواب را آشفته می‌سازد. در واقع غذاهای تند باعث افزایش درجه حرارت مرکزی بدن شده و تأثیر منفی بر روی خواب شبانه می‌گذارد.

 

چرا از خواب می پرید

چرا برخی افراد در خواب حرف می زنند؟

ماسک ضد چروک ژاپنی

ماسک ضد چروک ژاپنی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا