گیاه نخل مرداب و نحوه پرورش و نگهداری آن

چهارشنبه 10 دی 1399 گل و گیاه
گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مرداب

اگر شما هم عاشق گل و نگهداری از آن در آپارتمان هستید گیاه نخل مرداب یا چتر پاپیروس گزینه خوبی به شمار می آید .

 نخل مرداب  یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. نام های رایج این نخل عبارتند از: نخل چترو چتر پاپیرویس. این گیاه می تواند از 45 سانتی مترتا  150 سانتیمتر هم رشد کند.

برگ های این نخل به صورت دایره ای شکل هستند و به همین دلیل از این گیاه به عنوان چتر پاپیروس یاد می شود.

این گیاه در طول ماه های تیر و مرداد شکوفا می شود و برگ ها آن در ابتدا به رنگ سبز و پس از بالغ شدن به رنگ قهوه ای در خواهند آمد.

نحوه نگهداری از نخل مرداب

گیاه نخل مرداب

1-نور لازم برای گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مرداب نیاز زیادی به نور مستقیم خورشید ندارد و در معرض نور مستقیم برگ های آن می سوزد در صورت قرار دادن در زیر نور مستقیم خورشید باید ریشه ها مدام خیس باشد  و بهتر است در  نور غیر مستقیم پشت پنجره قرار گیرد  و در زمستان در جه محیط کمتر از 10 در جه سانتی گراد نباشد .

با فرا رسیدن زمستان همه برگ های این گیاه می ریزد و این یک امر طبیعی است بهتر است ساقه های گیاه را تا حد ممکن کوتاه کنید تا با فرا رسیدن فصل رویش برگ های جدید بروید

2-آبیاری گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مرداب یک گیاه نیمه آبی است ، و نیازمند به آبیاری در مقادیر بالا مخصوصا در فصل گرما می باشد و به همین دلیل است که این گیاه اغلب به عنوان یک گیاه حوضچه شناخته می شود.

از آن جایی که این گیاه در زیستگاه اصلی خود اغلب در مناطق مرطوب و در نزدیکی آبراه ها رشد می کند ، به منظور تامین میزان آب مورد نیاز آن بهتر است یک سینی زهکشی گلدان این گیاه را پر از آب کنید. این گیاه به آبیاری زیاد در فصل پاییز و زمستان نیاز ندارد.

گیاه نخل مرداب

3-تغذیه مورد نیاز گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مرداب در طول دوره رشد خود در ماه یک مرتبه تغذیه  با کود نیازمند است.

خاک مورد نیاز برای رشد این گیاه ، خاک معمولی گلدان است اما با این حال ، می توانید برای حفظ رطوبت ریشه  از ذغال سنگ نارس ، خزه ، شن و لوم برای این گیاه استفاده کنید .

pH طبیعی خاک برای رشد گیاه نخل مرداب محدوده 5.5 تا 6.5 است و از آن جایی که این گیاه تحمل دمای پایین را ندارد ، در صورت نگهداری در خارج از محیط منزل لازم است قبل ازسرد شدن هوا، به محیط داخلی منزل منتقل شود.

در صورت نگهداری این گیاه در گلدان ، معمولا سالی یک بار نیاز به تعویض گلدان آن وجود خواهد داشت.

4- هرس کردن ریشه نخل مرداب

با توجه به اینکه ریشه های گیاه نخل مرداب   رشد نسبتا” زیادی دارد ، بسیاری از باغبانان ریشه های این گیاه را هرس کرده و آن ها را منسجم تر می سازند. کوتاه کردن ریشه های این گیاه هیچ آسیبی به آن نمی رساند و هرس کردن شاخه و برگ های خشک شده این گیاه نیز به بهبود ظاهر آن کمک می کند.
5- تکثیر گیاه نخل مرداب

 تکثیر گیاه نخل مرداب از طریق کاشت بذر و یا قلمه زنی ساقه های آن انجام می شود و در صورت تمایل به کاشت بذر این گیاه، آن ها را در خاک مرطوب بکارید و تا زمانی که جوانه های آن از خاک سر برآوردند خاک را مرطوب نگه دارید. معمولا ظرف چند هفته جوانه ها ایجاد خواهند شد.

 

گیاه آشلانتوس ملکه گیاهان خانگی

معماری سبز

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا