گیاه اسفرزه چیست/خواص شفا بخش اسفرزه

یکشنبه 6 آذر 1401 سلامت
گیاه اسفرزه

گیاه اسفرزه چیست

بارهنگ تخم‌مرغی، گیاه اسفرزه، اسپرزه (نام علمی: Plantago ovata) نام یک گونه از سرده کک‌علفیان است

گیاه اسفرزه نوعی گیاهی علفی و یکساله، بدون ساقه و یا دارای ساقه‌های کوتاه و برگ‌های باریک است. این گیاه نوک تیز با سه رگبرگ سراسری در جهت طول برگ، گل‌های کوچک آن به صورت سنبله‌های استوانه‌ای یا تقریباً مدور به طول ۵/۱ تا ۳ سانتی متر دارد که در راس دمگل ظاهر می‌شود و محتوی دانه‌هایی به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد هستند.

نام های دیگر این گیاه، اسپرزه، اسبرزه، شکم پاره،اسفیوس، اسپغل، قارنی یاروق، اسپغول، اسفیدش، حشیشه، البراغیث، سفیدخوش، قارنی یارخ، بذر قطور، تبکو، برغوشی و بذر قطونا می باشد.

در طب سنتی طبیعت اسفرزه سرد و تر شناخته شده است

 

 گیاه اسفرزه

گیاه اسفرزه

فواید اسفرزه

کمیسیون E که مرجعی معتبر در زمینه گیاهان دارویی به شمار می‌رود، تاثیر مصرف اسفرزه در درمان اسهال و یبوست را تایید کرده است. این گیاه دارویی همچنین به منظور درمان التهاب مثانه و در تمام مواردی که لازم است مدفوع نرم شود (مواردی از قبیل ابتلا به زخم مقعد، بواسیر و نیز مواقع پس از جراحی ناحیه مقعد)، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق منابع طب سنتی اسلام و ایران مخلوط دانه‌های برشته این گیاه و روغن گل سرخ در درمان زخم های گوارشی مفید است. ضماد اسفرزه با سرکه در درمان کفگیرک، بهبود دردهای مفصلی، ورم لوزه و التهاب بناگوش موثر می‌باشد.

نرم کننده شکم
ضد زخم روده و معده
ضد حرارت و عطش
ضد اسهال ساده و خونی
ضد خونریزی سینه
نشاط آور
ضد تب و لرز

 گیاه اسفرزه

گیاه اسفرزه

نکته هایی در مورد مصرف اسفرزه:

درمان خارش واژن با گیاه اسفرزه
آن را با عناب در آب بچسبانید و آب آن را صبح ناشتا بخورید و با آب آن بدن را هم بشویید خارش واژن را برطرف می سازد.

درمان سوزاک با گیاه اسفرزه
آب دم کرده آن را بنوشید، مدر است و برای سوزاک ( بهترین دارو برای درمان سوزاک) مفید می باشد.

 

درمان سنگ کیسه با گیاه اسفرزه

2 قاشق غذاخوری پلیسیوم را  یک لیوان آب ولرم مخلوط کنید. آن ها را کاملا هم بزنید تا ته نشین نشوند و 2 بار در روز بنوشید و این درمان را به طور منظم دنبال کنید تا این که به طور کامل درمان شوید.

 

افزایش اشتها با گیاه اسفرزه
اگر اسفرزه را با تخم شربتی و خاکشیر (هر کدام ۱۰۰ گرم) ترکیب کرده و هر روز یک قاشق سوپخوری آن را در ۲ لیوان آب حل کرده مصرف کنیم برای رفع خارش تن و تصفیه خون و بازشدن اشتها مفید است.

 

اسهال خونی با گیاه اسفرزه هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را در یک فنجان آبجوش بریزید بعد با نبات شیرین نموده بخورید، اسهال خونی را درمان می کند، از خونریزی زیاد و قاعدگی جلوگیری می نماید. آن را بو دهید و هر روز بخورید. اسهالهای طولانی و مزمن را درمان می کند.

 

درمان گلو درد با گیاه اسفرزه لعاب آن را دائم در گلو قرقره کنید و هم جرعه جرعه بخورید، گلودردرا درمان می کند.

 

درمان سوختگی و تاول با گیاه اسفرزه
گر آب آن دردهان نگه دارید برفک و سوختگی و تاول و زخمهای دهان رادرمان می کند. آن را بکوبید، بعد با سرکه خمیر نموده و هر روز صبح و شب روی محل ضماد بگذارید سالک را درمان می کند.

 

درمان یبوست با گیاه اسفرزه ملین و نرم کننده شکم 

دانه های اسفرزه به دلیل وجود لایه های موسیلاژی به عنوان ملین و نرم کننده شکم کاربرد دارن به همین دلین در درمان یبوست بسیار مفید هستند

برای استفاده از این خاصیت اسفرزه (درمان یبوست) 1 قاشق مرباخوری اسفرزه (پلیسیوم) را در 1 لیوان  شیر یا آب گرم حل کنید و در روز 3 بار مصرف کنید
برای موارد حاد تر و شدید تر یبوست در نسخه بالا 2 قاشق مربا خوری را حل کنید

 درمان بواسیر و همورویید  با گیاه اسفرزه

دانه های اسفرزه به دلیل دارا بودن لایه های موسیلاژی و داشتن فیبر زیاد به حرکت مواد غذایی در روده کمک می کند و باعث نرم شدن مدفوع می شود

 

2country afghanistan newsela.com 17

هشدارهایی درباره مصرف اسفرزه!

خاصیت ورم و تولید لعاب زیاد گیاه اسفرزه به عنوان ملین و کاهنده کلسترول و احتمالا پیشگیری سرطان کاربرد دارد، پس اگر گیاه اسفرزه خورده شود و به قدر کافی آب همراه آن مصرف نشود، روده ها ورم کرده و فرد را دچار مشکل می کند

از آنجایی که یبوست ناراحتی عمومی زنان باردار است، اما این افراد باید از خوردن اسفرزه نظیر سایر ملین ها پرهیز کنند و برای رفع یبوست از سایر خوراکی های غنی از فایبر و الیاف گیاهی مانند سبزیها، دانه های غلات، نان سبوس دار استفاده کنند.

مصرف خوراکی کوبیده تخم اسفرزه(حدود 40 گرم) موجب سرد شدن بدن، تنگی نفس و آشفتگی و احتمالا غش و توقف نبض می‌شود.

 

شلغم

خواص شلغم/12مزیت چشمگیر برای سلامتی

درمان شپش سر

درمان شپش سر

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا