گیاهان آرام بخش

دوشنبه 4 بهمن 1400 سلامت
گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

هیچ‌چیزي ازار دهنده تر از غلت زدن در تختخواب زمانی که بی خوابی به سرتان زده ، نیست. شب‌های بی‌خوابی انرژی، بهره‌وری، حس و حال و به‌طور کلی زندگی روز بعد را مختل می‌کند.همچنین کیفیت بد هوا در خانه که ناشی از آلودگی است نیز بر تنفس تاثیر گذاشته و خواب راحت شب را غیرممکن می‌سازد. با توجه به استرس هایی که این روزه همه ما را درگیر خود کرده، اضافه کردن گیاهان آرام بخش به محیط خانه و خصوصا اتاق خواب می‌تواند پیشنهاد خوبی برای ایجاد ارامش در زندگی باشد.

 

1. گاردنیا (Gardenia)

دارای برگ‌های براق و همیشه سبز و گل‌های زیبا و خوشبو بوده و استفاده از آن در اتاق خواب معمول است. مطالعات نشان می‌دهد نگهداری یک گلدان گاردنیا کیفیت بهتر خواب را به دنبال دارد و حتی تاثیر آن با قرص والیوم در کاهش استرس و خواب‌آوری برابری می‌کند. نگهداری از اين گياه نیازمند توجه زیاد است تا برگ‌ها و گل‌ها زیبایش دوام خوبی داشته باشند. پس آن را در فضای روشن با نور غیرمستقیم خورشید نگهداری كنيد.

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

2. گندمی (Spider Plant)

گیاه گندمی از دیگر پاک کننده های هواست. نتایج تحقيقات نشان می دهد گندمی حدود 90 درصد از آلوده‌کننده‌های سرطان‌زای فرمالدهید را از بین می‌برد. همچنین ذرات عطر و بخار را جذب کرده تا مقدار اکسیژن پایدار باشد و خواب راحتی برای اهالی خانه به ‌وجود بيايد. گندمي نیازمند نور غیر مستقیم و آبیاری دو تا سه بار در هفته است. در گرمای زیاد اسپری آب براي اين گياه توصیه می‌شود.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

3. سنبل الطیب (Valerian)

گیاهي است گلدار و چندساله که گل‌های سفید و صورتی معطر آن در تابستان ظاهر می‌شوند. همچنين گل‌های آن در صنعت عطرسازی و ریشه آن به عنوان دمنوش استفاده می‌شود. خاصیت شفابخشی عطر گل‌های سنبل الطیب، خواب سریع و عمیقي را برای شما ایجاد می‌کند. سنبل الطيب نیازمند نور به مدت شش ساعت در طول روز از پشت پنجره است.

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

خاصیت شفابخشی عطر گل‌های سنبل الطیب، خواب سریع و عمیقي را برای شما ایجاد می‌کند

4. پاپیتال، عشقه (English Ivy)

گیاهی برای پالایش هوا، با رشد راحت و نیازمند نور متعادل است. مطالعات نشان می‌دهد برگ آن می‌تواند علائم آلرژی یا آسم را بهبود بخشد و بر کیفیت و کمیت خواب تاثیرگذار باشد. این پیچک همیشه سبز در گلدانی آویزان یا بر لبه سطحی مرتفع زیبایی بسیاری دارد چون برگ‌های آن مانند آبشار سرازیر می‌شود. عشقه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است. پس بايد دور از دسترس آنها قرار گیرد.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

برگ پاپیتال، عشقه می‌تواند علائم آلرژی یا آسم را بهبود بخشد و بر کیفیت خواب تاثیرگذار باشد

5.  (Jasmine)

این گیاه تاثیر بسیاری بر  بدن و ذهن می‌گذارد. موجب کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب می‌شود كه به دنبال آن هوشیاری و بهره‌وری در طول روز افزایش می‌یابد. ياس نیازمند خاک مرطوب بوده و در صورت گرمی هوا بايد با اسپری آبپاشي شود؛ البته به‌طوري كه گل‌ها از خیس شدن در امان باشند. بهتر است ياس را در پشت پنجره قرار دهید.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

گل یاس موجب کاهش استرس و بهبود خواب می‌شود كه هوشیاری در طول روز افزایش می یابد

6. اسطوخودوس (Lavender)

این گیاه دارای گل‌هایي بسیار خوشبوست. اسطوخودوس خواب را تحریک می كند، استرس و فشار خون را کاهش مي‌دهد و ضربان قلب را آرام می‌کند.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

اسطوخودوس استرس و فشار خون را کاهش می دهد و ضربان قلب را آرام می‌کند

سندرم متابولیک

7. اسپاتی فیلوم (Peace Lily)

علاوه بر ظاهر زیبا، از دیگر گیاهانی است که آلوده‌کننده‌هایی چون بنزن، تری‌کلرو اتیلن و فرمالدهید مضر را فیلتر می‌کند. رطوبتی که توسط گل‌هاي اين گياه ایجاد می‌شود، رطوبت هوا را پنج درصد افزایش می‌دهد. در نتیجه میکروب‌های هوا که می‌توانند موجب آلرژی شوند را سرکوب مي‌کند. همچنین این رطوبت، خشکی بینی و گلو در طول شب را از بین می‌برد. بايد در سایه مناسب خانه (دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی) قرار گیرد و آبیاری یک بار در هفته برایش کفایت می کند.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

گل اسپاتی فیلوم رطوبت، خشکی بینی و گلو در طول شب را از بین می‌برد

8. سانسوریا، شمشیری (Snake Plant(Mother-in-Law’s Tongue))

گیاهی است که نگهداری راحتی دارد. در شب اکسیژن منتشر کرده و دی‌اکسید کربن جذب می‌کند كه بدین ترتیب هوا را تصفیه کرده و خواب بهتری ایجاد می‌کند. همچنین اين گياه سموم معمول در هوای خانه (فرمالدهید، تری کلرو اتیلن، بنزن) را فیلتر می‌کند.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

گل سانسوریا، شمشیری در شب اکسیژن منتشر کرده و دی اکسید کربن جذب می کند

9. پوتوس طلایی (Golden Pothos)

این گیاه دارای برگ‌های قلبی‌شکل، مرمری و پیچکی بوده و از دسته گیاهانی است که هوا را تصفیه و پاکیزه می‌کند. همچنین کیفیت خواب را افزایش می‌دهد. اصلا لازم نیست نگران پرورش آن باشيد؛ چرا که چند ساعت نور در طول روز و کمی آب هفته ای یکبار برایش کافی است.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

گل پوتوس طلایی هوا را تصفیه و پاکیزه و همچنین کیفیت خواب را افزایش می دهد

10. آلوئه‌ورا (Aloe Vera)

مانند گیاه زبان مادر شوهر هوا را پالایش کرده و در شب اکسیژن تولید می‌کند و خواب راحتی براي ساكنان منزل فراهم می‌آورد. آلوئه ورا  رشد و شرايط نگهداری راحتی دارد و  به سادگی با تقسیم بوته تکثیر می‌شود. اين گياه به آبیاری مکرر نیازي ندارد. توصيه مي‌شود آن را پشت پنجره قرار دهید؛ چراکه نیازمند نور مستقیم طولانی‌مدت است.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

گل آلوئه ورا مانند گیاه زبان مادر شوهر هوا را پالایش کرده و در شب اکسیژن تولید می کند

11. نخل بامبو (Bamboo palm)

با نام دیگر شامادورا گیاهی فوق‌العاده در تمیز کردن هواست. با قرار دادن این گیاه در خانه با سموم معلق در هوا و آلودگی های شیمیایی خداحافظي كنيد. با نگهداري اين گياه علاوه بر اینکه از هوای پاکیزه و تازه خانه خود در طول روز لذت می‌برید، شب‌ها نیز از خوابی راحت بهره‌مند مي‌شوید. همچنین این گیاه به دلیل منشا خود، حس منطقه گرمسیری و گرم را به فضای خانه می‌آورد. نگهداری اسپاتي ساده بوده و تنها نیازمند خاک مرطوب(نه غرقاب) و قرار گرفتن در نور غیرمستقیم خورشید است.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

با قرار دادن گل نخل بامبو در خانه با سموم معلق در هوا و آلودگی های شیمیایی خداحافظی كنيد

12. ژربرا جامزونی (Gerbera Daisies)

این گیاه با گل‌های رنگی و زیبای خود شما را شاداب می‌کند. همچنين با رنگ‌های صورتی، نارنجی، زرد و سفید هر اتاقی را زیبا می‌کند. ژربرا شب‌ها اکسیژن آزاد می‌کند که اگر دارای مشکلات تنفسی یا آلرژي در زمان خواب هستید، به تنفس راحت شما کمک می‌کند. این گیاه به توجه زیادی در آبیاری و سطح نوری خود نیاز دارد.

 

 گیاهان آرام بخش

گیاهان آرام بخش

اگر دارای مشکلات تنفسی یا آلرژي در زمان خواب هستید گل ژربرا جامزونی نگهداری کنید

 

 

 

 

فرمول طبیعی برای تقویت میل جنسی

فرمول طبیعی برای تقویت میل جنسی

فواید ومضرات زرد آلو برای بدن

فواید ومضرات زرد آلو برای بدن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا