گل یاس

دوشنبه 22 فروردین 1401 گل و گیاه
گل یاس

گل یاس

گل یاس (Jasmine) گیاهی معروف و شناخته شده است که سال هاست تحسین جهانیان را برانگیخته است. عطر و بوی استثنایی در کنار زیبایی چشمگیر، گل یاس را به گیاهی فراموش نکردنی و خاطره انگیز در فرهنگ ایرانیان تبدیل کرده است.

گل یاس جز گل‌های زینتی به حساب می‌آید و بیشتر برای زیباسازی حیاط ها و باغ ها از آن استفاده می‌شود. اکثر گل‌های زینتی دارای بو نمی‌باشند اما یاس به دلیل معطر بودن دارای اهمیت بیشتری می‌باشد. عطر این گل زیبا به گونه‌ای می باشد که بوته ای از گل‌های آن می‌تواند یک حیاط را خوشبو کند و باعث آرامش انسان شود.

گل یاس غالباً نماد عشق، زیبایی و احساسات است.

همچنین بخوانید:10 گیاهی که انرژی مثبت را تقویت می کنند

گل یاس

گل یاس

معرفی انواع گل یاس

یاس چمپا (Jasminu grandiflorum)

این نوع یاس منشاء آن کشور هندوستان می‌باشد. و شکل ظاهری بوته آن مشابه درخت بید مجنون می‌باشد.

 

گل یاس رازقی (Jasminum Sambac)

یاس رازقی با نام گل یاس عربی (Arabian Jasmine) هم معروف است.یاس رازقی در اصل گل ملی کشور فیلیپین است. گیاهی انگور مانند و بالارونده که تا ارتفاع 3 متری هم می تواند رشد کند.بارزترین ویژگی گل یاس رازقی عطر و بوی فوق العاده و استثنایی است

 

یاس سفید (Jasminum officinale)

این نوع یاس به وفور در ایران وجود دارد و در پارک‌ها و فضاهای سبز همواره می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. این نوع گل یاس به دلیل نحوه‌ گل‌دهی که دارد بسیار استفاده می‌شود و طرفداران بسیاری نیز دارد.

 

یاس کوتوله (Jasminum parkeri)

یاس کوتوله یکی از انواع گل یاس می‌باشد این نوع گل در اواخر بهار به گل می‌نشیند. شاخه‌های یاس کوتوله یک دسته می‌باشند و دارای برگ‌های بیضی شکل هستند.

یاس نارنجی (Orange Jasmine)

شاید برای شما نیز جذاب باشد که یاس نارنجی را از نزدیک ببینید. این نوع گل یاس با ترکیب رنگی نارنجی و سفید می‌تواند باعث جلب توجه شود در هر مکانی که از این نوع گل یاس استفاده می‌شود باعث زیبایی و معطر شدن آن مکان شده است.

 

یاس زرد (Forsythia)

این نوع گل یاس به یاس ژاپنی نیز معروف می‌باشد. این نوع گل دارای رنگ زرد زیبا می‌باشد که علاوه بر زیبای دارای عطر دلنشینی نیز می‌باشد این نوع گل به دلیل رشد زیادی که دارد در مکان‌های محدود باید هرس شود.

 

یاس زمستانی (Jasminum nudiflorum)

نام دیگر یاس زمستانی یاس هندی می‌باشد. این نوع گل یاس در هند بسیار مشهور می‌باشد. سفیدی این گل به قدری چشمگیر می‌باشد که آن را یاس زمستانه نام نهاده‌اند. کوندا در زبان هندی به معنی سفید می‌باشد و به این گل یاس به گل کوندا معروف می‌باشد.

کاشت فلفل / بهترین روش کاشت فلفل در منزل

 

گل یاس کیپ (Cape Jasmine)

یاس کیپ با نام علمی گاردنیا (Gardenia Jasminoides) گیاهی همیشه سبز و بومی آسیا (ویتنام، جنوب چین، کره، تایوان، ژاپن، میانمار، هند و بنگلادش) است.

 

گل یاس بال فرشته (Angel Wing Jasmine)

همان گونه که در تصویر می بینید، گلبرگ های یاس بال فرشته سفید، باریک و کشیده هستند و به همین علت تشخیص آن از سایر گونه های یاس ساده است.

بال فرشته یکی از زیباترین گونه های گل یاس است که رایحه قوی و ماندگاری دارد و از اواخر بهار تا پایان تابستان گل می دهد.

 

گل یاس

گل یاس

نگهداری از گل یاس:

نور مناسب:

گل یاس گیاهی آفتاب دوست است و به نور کافی و کامل نیاز دارد. نور کم موجب رشد هرز و علفی گیاه می شود.

دمای مناسب:

گل یاس در برابر گرما مقاومت خوبی دارد اما با این حال محیط خنک برای گلدهی آن مناسب تر است و عمر گل هایش در محیط سرد بیشتر می شود.

 

آبیاری :

یاس به آب فراوان مخصوصاً در فصل رشد نیاز دارد. توصیه می شود به حدی به گل یاس آب دهید که خاکش همیشه اندکی مرطوب باشد.

 

دما:

دما نقش بسزایی در میزان آب مورد نیاز یاس ایفا می کند. مسلماً در محیط گرم خاک گیاه زودتر خشک می شود و ممکن است گیاه به آبیاری روزانه هم محتاج شود!

خاک مناسب :

ترکیبی از پیت ماس، شن و ماسه و خاک معمولی گلدان بهترین گزینه برای نگهداری از گل یاس است.

 

کود دهی:

بهتر در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار به شکل منظم هر دو هفته یک بار به گل یاس کود دهید. کود با ترکیب زیر بهترین گزینه برای گل یاس است:

 

هرس :

برخی از گونه های گل یاس سرعت رشد بالایی دارند و به هرس مداوم محتاج هستند. توصیه می شود به هرس و شکل‌دهی گل یاس مخصوصاً در اوایل فصل بهار دقت ویژه ای کنید.

 

گل یاس

گل یاس

خواص دارویی گل یاس

در طب اسلامی سنتی مزاج گل یاس را گرم تعریف کرده اند که بوییدن آن باعث گرمی مغز و آرامش آن می‌شود.

گرمی مغز و افزایش کارای مغز

خاصیت آنتی اکسیدانی

کاهش وزن

کاهش سرما خوردگی

آرامش بخش

معرفی تعدادی کاکتوس کمیاب و زیبا

علت زرد شدن بامبو چیست؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا