گل ورزیا و شرایط درست نگهداری ورزیا

یکشنبه 14 اسفند 1401 گل و گیاه
گل ورزیا

مشخصات گل ورزیا

نام – گل ورزیاVriesea

خانواده – Bromeliaceae

نوع – گیاه سرپوشیده

ارتفاع – (30 تا 50 سانتی متر)

نوردهی – نور اما نه نور مستقیم

ورزیا بومی جنگل‌های بارانی وگرمسیر آمریکای مرکزی و آفریقای جنوبی است

رنگ گلهای قرمز، سبز، بنفش، نارنجی، زرد

گل ورزیا

گل ورزیا

با گیاه وریزیا بیشتر آشنا بشیم

ورزیا، یکی از انواع گل آپارتمانی از خانواده بروملیاد‌ها (Bromeliads) _ آناناسیان است. گیاه ورزیا، گل‌دار و جزء زیباترین گیاهان آپارتمانی است.این گیاه اکثرا انواع آن برای اولین بار در مکزیک ، برزیل، گینه، ونزوئولا و کارائیب کشف شده اند. گیاه زینتی زیبایی است با برگ های همیشه سبز و براق با کناره های صاف و هموار و گل هایی که شکل تلفیقی است از شمشیر و شعله.

 

گل ورزیا

گل ورزیا

انواع گیاه ورزیا، شمشیر سرخ تا وریسیا گینگتیا

  • Vriesea splendens که گونه بسیار معروفی است با ساقه و برگ های خمیده و طویل با گل های نارنجی.
  • Vriesea fenestralis با برگ های سبز رنگ و راه راه که گل های آن بر خلاف سایر گونه ها شب ها باز می شود.
  • Vriesea hieroglyphica که اصل آن از کشور مکزیک است گونه ای است بسیار مورد استقبال که برروی برگ های آن علائم ارغوانی رنگ مانند خطوط هیروگیلف دیده میشود.
  • Vriesea imperialis با برگ های سبز تیره و چرم مانند و گل های فوق العاده بزرگ به رنگ قهوه ای.
  • Vriesesa saundersii که رویه برگ های آن خال های سفید و در پشت این برگ ها خطوط قرمز رنگ دیده می شود و گل های ان به رنگ زرد دیده میشود.

 

گل ورزیا

گل ورزیا

شرایط درست نگهداری ورزیا و نیازهای اون

خاک: مخلوط بروملیاد یا گلدان ارکیده سبک با زهکشی خوب.خاک مخصوص آن خاکی است که برای ارکیده مورد مصرف قرار میگیرد (ترکیبی از پیت ماس و پرلیت ).
ظرف: گلدان کوچک با سوراخ های زهکشی؛ گیاهان شمشیر شعله ور معمولاً نیازی به گلدان مجدد ندارند.

نور: نورهای مختلف را تحمل می کند، اما نور خورشید فیلتر شده روشن برای گلدهی مورد نیاز است.محیط نورانی و کم بیش سایه روشن برای این گیاه خوبه و حداقل به ۶ الی ۸ ساعت نور فیلتر شده نیاز داره

دما: میانگین دمای اتاق بالاتر از 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد).

کود:رای تقویت گیاه آپارتمانی ورزیا از کود کامل پتاسیم بالا پودری یا کودمایع استفاده کنید. ماهی یک بار کود مایع رقیق شده و یا کود پتاسیم پودری را در آب حل کنید و گیاه رو با اون تغذیه کنید

آبیاری: با پر کردن مخزن مرکزی آبیاری کنید. محیط رشد را کمی مرطوب نگه دارید و چندین بار در هفته شاخ و برگ را غبارآلود کنید. همیشه از آب ولرم خالص استفاده کنید.

رطوبت:گل آپارتمانی ورزیا یک گیاه استوایی است و عاشق رطوبت است. جهت حفظ رطوبت ورزیا در فصل گرما روزی ۱ بار و در فصول دیگر هفته‌ای دومرتبه اسپری آب کافی است

تکثیر ورزیا:وزریاها در طول چرخه زندگی خود فقط یکبار شکوفا می شود، که این موضوع در اکثر bromeliads ها عادی است. هنگامی که شکوفه آنها به پایان رسید، که ماهها به طول می انجامد، این گیاهان تمام انرژی خود را صرف تکثیر خود می کنند و پاجوش تولید می کنند.

این پاجوش های کوچک در مرکز وزریا ظاهر می شوند و از گیاه مادر تغذیه می کنند تا زمانی که رشد کافی برای تولید ریشه و زنده ماندن به خودی خود داشته باشند. می توانید صبر کنید تا گیاه مادر شروع به قهوه ای شدن و از بین رفتن کند، یا بعد از رشد حداقل 13-15 سانتی متر آنها را قطع کنید.

 

معرفی گیاه سرخس پنجه خرس

معرفی گیاه هوازی تیلاندسیا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا