شرایط نگهداری گیاه آرالیا

آرالیا از گیاهان همیشه سبز و بسیار زیباست. این گیاه بومی شرق آسیا و جنوب کشور ژاپن میباشد. نام علمی آرالیا (Fatsia Japonica) میباشد.

 

گیاه آرالیا برگ پهن از گیاهان آپارتمانی همیشه سبز می باشد . آرالیا در سرزمین خود به صورت درختچه هایی همیشه سرسبز است و ارتفاع آن به حدود 3 تا 6 متر میرسد. در صورتی که گیاه آرالیا به درستی نگهداری شود ، به ندرت دچار آفت میشود.برگ‌های این گیاه پنجه‌ای شکل میباشد و از ۵ یا ۷ یا ۹ لب تشکیل شده است.  برخی از انواع آرالیا برگهایی طلایی و یا ابلق دارند که در مقایسه با آن هایی که برگهای سبز یک رنگ دارند رشد آهسته تری دارند و پرورش آنها مشکل تر است.

.

 

نحوه نگهداری گل آرالیا :

نور:

آرالیا مکان های پر نور را ترجیح میدهد اما در نیم سایه و نیم آفتاب هم قابل نگهداری میباشد.

دما:

دمای مناسب برای نگهداری گیاه آرالیا 15 الی 20 درجه سانتی گراد میباشد به طور کلی این گیاه دمای کمتر را دوست دارد و در دمای بالا ساقه های آن بیش از اندازه نازک و بلند میشوند.

آبیاری:

برای آبیاری گیاه آرالیا ، اجازه دهید رویه خاک کاملا خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه های این گیاه میشود.در فصول سرد سال میزان آبیاری را کاهش دهید. بهتر است برای آبیاریاز آب بدون کلر استفاده کنید.

رطوبت:

گیاه آرالیا نیازمند رطوبت بالا میباشد به طوری که در تابستان لازم است هر روز آبپاشی شود. همچنین برای تامین رطوبت میتوانید ظرفی پر از اب در کنار آن قرار دهید و یا زیر گلدانی بزرگ تری انتخاب کرده و آنرا پر از سنگ کرده و تا نیمه ی آن را پر از آب کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به نحوی که کف گلدان با آب در تماس نباشد.

کود دهی:

برای بهبود رشد گیاه بهتر است هر 2 هفته یکبار 3 گرم در لیتر تقویت کننده به گیاه داده شود.

خاک:

خاک مناسب برای گیاه آرالیا ، کمپوست با زهکشی بالا

تعویض گلدان:

زمان مناسب برای کاشت این گیاه و یا تعویض گلدان آن در فصل بهار و در ماه های اردیبهشت و خرداد میباشد.

گیاه آپارتمانی آگلونما

تمیز کردن برگ ها:

بهترین راه برای تمیز کردن برگ ها استفاده از اسفنج و آب بدون کلر میباشد.

هرس آرالیا : 

زمان مناسب برای انجام این کار فصل بهار میباشد و این گیاه در شرایط محیطی مناسب می‌تواند تا ارتفاع 2.4-1.8 متر رشد کند که با هرس کردن می‌توان آنرا به 120 – 60 سانتیمتر محدود کرد.

  • نباید در هرس کردن این گیاه شدت عمل به خرج داد چون گیاه دچار استرس میشود.
  • قبل از این کار حتما گیاه را آب دهید تا بتواند بعد از انجام هرس رشد و فعالیت مجدد خود را آغاز کند.
  • می‌توان شاخه‌های جوان را سر زنی کرد تا رشد شاخه‌های جانبی بیشتر شود و گیاه بیشتر رشد افقی نماید .