کمبود کلسیم

سه‌شنبه 9 آذر 1400 سلامت
کمبود کلسیم

کمبود کلسیم

درست است که کلسیم ماده ضروری و لازم برای سلامت استخوان ها است؛ اما تأثیر آن فقط به همین جا ختم نمی شود. مشکلات دندانی، ریزش مو، خشکی پوست و شکنندگی دندان ها و همچنین بی خوابی و برخی مسائل دیگر نیز می تواند ناشی از کمبود کلسیم باشد.

وقتی صحبت از کلسیم به میان می آید همه یاد استخوان ها و پوکی آن ها می افتند. درست است که کلسیم ماده ضروری و لازم برای سلامت استخوان ها است؛ اما تأثیر آن فقط به همین جا ختم نمی شود. علاوه بر آن، مشکلات دندانی، ریزش مو، خشکی پوست و شکنندگی دندان ها و همچنین بی خوابی و برخی مسائل دیگر نیز می تواند ناشی از کمبود کلسیم باشد. کلسیم فراوان ترین ماده معدنی موجود در بدن انسان است که بیشتر در استخوان ها و دندان ها تمرکز دارد. البته کلسیم در خون، نرون ها و همچنین بافت های دیگر بدن نیز یافت می شود. در این مطلب شما را با 9 علامت کمبود کلسیم و در نهایت چند منبع خوب آن را معرفی می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

70 درصد بافت استخوانی از کلسیم تشکیل شده است

گفته می شود که 70 درصد سیستم استخوانی بدن از این ماده معدنی تشکیل شده است که نقش مهمی در سلامت سیستم عصبی و همچنین رشد تمام سلول های بدن دارد.

اگر بدن کلسیم کافی نداشته باشد مشکلاتی مانند خشکی پوست یا بروز ترک پوستی و همچنین شکنندگی ناخن ها غیرقابل اجتناب می شود. اگر با این مشکلات مواجه شده اید باک کلسیم تان را پر کنید

کلسیم نقش مهمی در انعقاد خون، کنترل ضربان قلب و همچنین آرامش و انقباض عضلانی دارد. در واقع این ماده معدنی در عملکردهای مختلف بدن نقش دارد و نمی توان گفت که کمبود آن صرفاً باعث بروز بیماری های مزمنی مانند پوکی استخوان می شود. چون مشکلات مفصلی و حتی بیماری های قلبی عروقی نیز از عوارض کمبود آن خواهد بود. اگر می خواهید قبل از اینکه کار به اینجا بکشد کمبود این ماده معدنی ضروری را کشف کنید بهتر است به برخی علائم بدنتان دقت بیشتری داشته باشید. برخی از این علائم ربطی به استخوان ها ندارد. در ادامه بیشتر در خصوص این علائم صحبت می کنیم.

کمبود کلسیم و گرفتگی عضلات

کرامپ ها یا گرفتگی عضلانی می تواند در نتیجه کار زیاد و خستگی عضلات یا کمبود پتاسیم بروز کند. با این حال اگر اهل ورزش باشید و به طور روزانه فعالیت بدنی داشته باشید اما باز دچار گرفتگی عضلات شوید ممکن است پای کمبود کلسیم در میان باشد. اگر درد در ران، بازوها یا پشت ساق پا بروز می کند حتماً مصرف کلسیم تان را افزایش دهید.

کمبود کلسیم و بی خوابی

بیشتر اختلالات مزمن خواب می تواند در نتیجه کاهش میزان کلی کلسیم بدن بروز کند. بی خوابی یا بیدار شدن مدام نشان می دهد که بدنتان کمی بیشتر به کلسیم نیاز دارد.

کمبود کلسیم و مشکلات دندانی

دندان های ما در بافت خود حاوی میزان زیادی کلسیم هستند. به همین دلیل نیز کاهش میزان کلسیم در بدن به طور مستقیم روی سلامت آن ها تأثیر می گذارد. اگر دچار پوسیدگی یا دیگر عفونت های دندانی می شوید یا اینکه دندان هایتان بیش از اندازه زده و شکننده است بهتر است نسبت به میزان کلسیم بدنتان شک کنید.

کمبود کلسیم: پوست خشک، ناخن های شکننده

با توجه به نقش احیاکننده سلولی کلسیم می توان گفت که این ماده معدنی نقش مهمی در سلامت پوست و ناخن ها دارد. اگر بدن کلسیم کافی نداشته باشد مشکلاتی مانند خشکی پوست یا بروز ترک پوستی و همچنین شکنندگی ناخن ها غیرقابل اجتناب می شود. اگر با این مشکلات مواجه شده اید باک کلسیم تان را پر کنید.

کمبود کلسیم و موهای ناسالم

بیشتر اختلالات مزمن خواب می تواند در نتیجه کاهش میزان کلی کلسیم بدن بروز کند. بی خوابی یا بیدار شدن مدام نشان می دهد که بدنتان کمی بیشتر به کلسیم نیاز دارد

خشکی، ریزش و شکنندگی موها نیز از عوارض واضح کمبود کلسیم در بدن هستند. البته این مشکلات ممکن است در نتیجه عوامل متعدد دیگری نیز بروز کنند. بنابراین لازم است که به تغذیه تان اهمیت ویژه ای بدهید و مواد غذایی متنوعی در برنامه غذایی تان بگنجانید.

کمبود کلسیم: درد مفاصل و استخوان درد

دردهایی که در مفاصل و استخوان ها بروز می کنند ممکن است نشانگر بروز بیماری های مزمن مانند آرتریت یا آرتروز باشند. با این حال گاهی این دردها در اثر شکستن یا کاهش تراکم استخوانی ناشی از کمبود کلسیم نیز بروز می کنند.

کمبود کلسیم و فشارخون بالا

مواد معدنی متنوعی در تنظیم فشارخون نقش دارد. کلسیم در کنترل فشارخون موثر است و به همین دلیل نیز کمبود آن می تواند از عوامل افزایش فشارخون شود.

کمبود کلسیم و دردهای قاعدگی

گرچه دردهای قاعدگی در خانم های مختلف متفاوت است و به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود اما در برخی موارد این دردها از ناکافی بودن میزان کلسیم بدن نیز بروز می کنند. به عقیده متخصصان میزان کافی کلسیم در بدن به کاهش دردها، ورم شکم، احتباس آب، اضطراب و حتی افسردگی کمک می کند. اگر همیشه از دردهای قاعدگی رنج می برید حتماً به میزان کلسیم بدنتان توجه داشته باشید.

کمبود کلسیم و شکنندگی استخوان ها

کمبود کلسیم باعث کاهش تراکم استخوان شده و زمینه را برای شکستن استخوان ها و کوفتگی تاندون ها فراهم می کند. کلسیم برای محکم ماندن استخوان ها ضروری است و کمبود آن باعث بروز بیماری های مزمنی مانند پوکی استخوان می شود.

منابع غذایی کلسیم

بعد از مطالعه عوارض کمبود این ماده معدنی بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا میزان کلسیم بدنتان بررسی شود. به طور کلی برای تأمین کلسیم بدن مصرف میوه های خشک، محصولات لبنی، بروکلی، کلم، آب اسفناج؛ آب پرتقال، شیر برنج، ماهی و تخم مرغ را افزایش دهید. البته می توانید از مکمل های کلسیم نیز بهره ببرید. اما بهتر است که ابتدا به صورت طبیعی و از طریق مواد غذایی نیازهای بدنتان را تأمین کنید.

کمبود کلسیم

کمبود کلسیم

پهلوی چپ

خواب راحت

خطرات مصرف پروتئین

خطرات مصرف پروتئین

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا