کمبود ویتامین B12 باعث آسیب عصبی می شود

شنبه 29 بهمن 1401 دسته‌بندی نشده
ویتامین B12

چگونه کمبود ویتامین B12 باعث آسیب عصبی می شود؟

ویتامین B12 متعلق به گروه ویتامین های B کمپلکس است که نقش مهمی در بدن انسان ایفا می کند. از آنجایی که این ویتامین محلول در آب است، بدن آن را به خوبی ویتامین های محلول در چربی حفظ نمی کند و کمبود آن به راحتی رخ می دهد.

ویتامین B12 در میلین کردن اعصاب، از جمله نقش های متعدد آن در بدن، نقش دارد. میلین پوششی بر روی اعصاب است که به تکانه های عصبی اجازه می دهد تا به سرعت حرکت کنند.

به طور طبیعی، کمبود ویتامین B12 باعث آسیب عصبی می شود که در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات عصبی شدید و ناتوان کننده شود.

ویتامین B12 همراه با ویتامین های B1 و B6 در حفظ سلامت اعصاب و تسهیل عملکرد صحیح اعصاب نقش دارد. این ویتامین ها با هم ویتامین های نوروتروپیک نامیده می شوند.

کمبود ویتامین B12 باعث میلین زدایی اعصاب می شود که ضعیف شدن لایه بیرونی یا غلاف میلین اعصاب است که می تواند عملکرد اعصاب را مختل کند. ممکن است با از دست دادن حس در اعصاب با غلاف میلین آسیب دیده، و در نتیجه ضعف اندام ها، به ویژه در افراد مسن تر، وجود داشته باشد.

از آنجایی که برخی از اعصاب نیز عملکرد حرکتی را کنترل می کنند، تأثیر کمبود ویتامین B12 نیز می تواند باعث از دست دادن تحرک شود. از آنجایی که ویتامین B12 نقش های زیادی در محافظت از اعصاب ایفا می کند، کمبود آن منجر به آسیب عصبی می شود که در صورت عدم درمان ممکن است شدید شود.

index 17

برخی از علائم رایج کمبود ویتامین B12 عبارتند از:

خستگی یا کمبود انرژی
تنگی نفس
سردرد و احساس ضعف
تپش قلب
احساس سوزن سوزن شدن در دست و پا
از دست دادن اشتها و کاهش وزن احتمالی

 

علائم فیزیکی عمومی کمبود ویتامین B12

*احساس خستگی یا ضعف بسیار
*احساس تهوع، استفراغ یا اسهال
*مثل همیشه احساس گرسنگی نمی کند
*کاهش وزن
*داشتن درد در دهان یا زبان
*داشتن پوست زرد رنگ

 

علائم عصبی کمبود ویتامین B12

*بی حسی یا گزگز در دست ها و پاها
*مشکلات بینایی
*در به خاطر سپردن چیزها مشکل دارید یا به راحتی گیج می شوید
*مثل همیشه در راه رفتن یا صحبت کردن مشکل دارید
اگر مشکلات عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 ایجاد شود، ممکن است برگشت پذیر نباشند

 

علائم روانشناختی کمبود ویتامین B12

*احساس افسردگی
*احساس تحریک پذیری
*تجربه تغییر در احساس و رفتار خود

images 48

 ویتامین B12 در غذاها وجود دارد از جمله:

ماهی
گوشت های حیوانی مانند گوشت گوسفند و مرغ
گوشت های اندام مانند جگر
تخم مرغ
محصولات لبنی
غلات غنی شده و مخمر مغذی.

علاوه بر این، ویتامین B12 از لبنیات بهتر از ماهی یا مرغ جذب می شود.

43429 26

دانستنی های درباره مکمل های ویتامین B12 مصرف کنم؟

1-اگر کمبود ویتامین B12 در شما شناسایی شده است، مصرف مکمل های آن کمک کننده خواهد بود. با این حال، اگر نیازهای توصیه شده شما از طریق رژیم غذایی تامین شود، نیازی به مصرف اضافی وجود ندارد.

2-از آنجایی که ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است، بدن مقدار اضافی آن را از طریق ادرار دفع می کند. بنابراین، نه، مکمل مضر نیست.

3-غذاهای غنی شده با ویتامین B12 مانند غلات یا شیرهای گیاهی را بگنجانید. همچنین ممکن است برای مکمل های ویتامین B12 نسخه دریافت کنید.

4-مکمل های B کمپلکس همچنین حاوی مقدار کافی ویتامین B12 مورد نیاز بدن هستند. علاوه بر این، از آنجایی که این ویتامین محلول در آب است، احتمال بروز بیش از حد آن وجود ندارد.

5-کمبود ویتامین B12 همچنین می تواند منجر به “کم خونی خطرناک” شود، که به دلیل کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی نیست، بلکه به دلیل ناتوانی در جذب ویتامین B12 از غذا است.

6-کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 زمانی اتفاق می افتد که بدن شما گلبول های قرمز سالم کافی نداشته باشد زیرا بدن شما کمبود ویتامین B12 دارد. ویتامین B12 برای ساخت گلبول های قرمز لازم است. به همین دلیل، کمبود ویتامین B12 می تواند باعث کم خونی شود . افراد بدون داشتن کم خونی می توانند کمبود ویتامین B12 داشته باشند.

گل رز هلندی

گل رز هلندی

images 1676463545 63eccdb95db27 1

بالیاژ مو چیست؟ + روش انجام و انواع آن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا