جملاتی که نباید به کودکان بگویید

دوشنبه 6 مرداد 1399 موفقیت
پرهیز از گفتن این جملات مخرب به کودک
جملات مخرب به کودک

تربیت کودکان واقعا کار سخت و طاقت فرسایی است شاید تازه از سر کار آمده باشید و دغدغه های خارج از منزل شما را خسته و کلافه و کم حوصله کرده باشد و یا کارهای دیگر منزل شما را خسته کرده باشد  و تازه سرو کله زدن با یک کودک پر انرژی و پر هیاهو شروع شود در این گونه موارد خواسته های کودکان زیاد و بازی و شیطنت های آن ها پایان ناپذیر و شما بی رمق هستید و در این حال شاید کلامی به زبان بیاورید که   ناخواسته  بر روح و روان کودکتان تاثیر بگذارد اما باید بدانید به کار بردن این جملات ناخواسته اعتماد به نفسکودکتان را تخریب می کند و یا باعث عصبانیت و سردرگمی و سرکوب شدن احساسات آن گردد.

بیشتر بخوانید : راهکار هایی برای غزت به نفس اعضای خانواده 

صحبت کردن با کودک | ۱۳ عبارتی که هرگز نباید در صحبت کردن با کودک ...

جملات منفی که بر شخصیت کودکان را تخرب می کند

کلمات مخرب در تربیت کودکان

تنهام  بگذار

بیشتر والدین که از کارهای بیرون و منزل و سرو صدای بچه ها خسته شده اند  آرزو می کنند فرصتی برای آرامش و استراحت  داشته باشد. پس هنگامی که می خواهید به استراحت بپردازید مراقبت از کودک را به همسرتان بسپارید ویا از یک پرستار کودک کمک بگیرید یا اینکه کودکتان را حدود نیم ساعت جلوی تلویزیون بگذارید تا بتواند انرژی از دست رفته شما باز گردد .

هنگامی که مشغول کاری هستید هیچگاه به کودکتان نگویید که “راحتم بگذار” یا “کار دارم”، زیرا پیغام شما موجب به وجود آمدن این تفکر می شود که حرف زدن با شما بی فایده است چون همیشه سرتان شلوغ است بنابراین کودک در بزرگسالی هم تمایلی به حرف زدن و مطرح کردن مسائلش با شما نخواهد داشت. در این زمان ها بهتر است پیش از تمام شدن کارهایتان به کودک بگویید که باید کارتان را تمام کنید و از او بخواهید در این مدت خودش را با انجام کارهایی مانند نقاشی و بازی سرگرم کند.

صبر کن بابا برگرده!

این شیوه بسیار آشنای فرزند پروری نوع دیگری از تنبیه است که بسیار بی نتیجه است زیرا انتقال مسولیت به فرد دیگر می تواند باعث کاهش قدرت نفوذ شما شود. زمانی که به کودکتان می گویید بگذار پدرت بیاید ، ممکن است شدت عذاب ناشی از انتظار مجازات بیشتر از حد لازم باشد. برای تاثیرگذاری خودتان کنترل شرایط را در دست بگیرید .و این کار دلهره ای وصف ناپذیر در کودک به وجود می آورد و در آینده فاصله بین فرزند و پدر زیاد می شود .

 

پرهیز از گفتن این جملات مخرب به کودک

گریه نکن!

کودکان قادر به بیان احساساتشان در قالب کلمات نیستند، به همین دلیل احساس غم خود را با گریه نشان می دهند . کودکان هم دچار ناراحتی و اضطراب شوند پس هنگامی که کودکتان با گریه احساس خود را نشان داد از این جملات ” گریه نکن “، “بچه نشو!” یا ” دلیلی برای نگرانی وجود ندارد” استفاده نکنید و کودک را حمایت کنید . گفتن این جمله ها به بهبود احساسات کودک کمک نمی کند و این پیغام را به کودک می رساند که احساساتش اشتباه است یا ارزشی ندارند و نباید ناراحت بشوند یا بترسند. و در نوجوانی زمانی که از چیزی ناراحت شد بدون ابراز کردن و پنهان کردن احساساتش از شما با آن روبرو خواهد شد .

بهتر از این می توانستی انجام بدهی!

بیشترین چیزی که ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به کودک بزند قضاوت سریع و سخنان طعنه آمیز است . اگر کودک در یادگیری کاری اشتباه کند و دوباره همان اشتباه را تکرار نماید ، هیچ گاه از این جمله استفاده نکنید و از جملاتی که در عین مولد و حمایتی بودن، ارزش شک و دودلی را به کودک بیاموزد ، استفاده نمایید.

بس کن یا کاری می کنم که پشیمان بشوی!

تهدید کردن کودک از سوی والدین کلافه و عصبانی روش ناکارآمدی برای تغییر رفتار است. معمولا تهدید از سوی والدینی که کلافه و عصبانی هستند بی ثمر است. استفاده از جملات تهدید آمیز سبب می شود که دیر یا زود به تهدیدتان عمل کنید یا تهدیدتان قدرتش را از دست بدهد. از مجموعه ای از تکنیک های سازنده مثل جهت دهی، دور کردن کودک از موقعیت یا تایم اوت به جای در نظر گرفتن عواقب منفی مثل تنبیه کلامی یا پشت دست زدن استفاده نمایید .

جملاتی که نباید به کودکان بگویید

اشتباه والدین در مقایسه کودکان با دیگران

کودک شما منحصر به فرد است و با دیگران تفاوت دارد پس او را با کودکان دیگر مقایسه نکنید زیرا مقایسه کردن بیشتر اوقات به نتیجه نامطلوب منجر می شود. مقایسه کودک با دیگران سبب می شود که کودک فکر کند که شما ترجیح میدهید کودک دیگری داشتید و نه تنها به تغییر رفتار او نمی انجامد بلکه فشار زیادی به کودک وارد می کند و عزت نفس او را تحت تاثیر قرار می دهد.

به جای یادآوری نقاط ضعف کودک و مقایسه کردن او با دیگر کودکان به موفقیت های او اشاره کنید و آنها را پر رنگ کنید. همه والدین فرزندانشان را در خصوص روند رشد یا رفتار با هم مقایسه می کنند اما بهتر است این مقایسه را در حضور کودک انجام ندهید.

زود باش!

همه پدر و مادرهای جوان فرزندی دارند که می خواهد کارهایش را به تنهایی انجام دهد . اگر در این شرایط از کودک می خواهید عجله کند، سخت در اشتباهید زیرا این رفتار باعث احساس گناه در کودک می شود و این احساس بدون ایجاد انگیزه برای انجام سریعتر کار، احساس بدی در کودک به وجود می اورد. بنابراین سعی کنید خودتان را کنترل کنید و زمان کافی را به فرزندتان بدهید.

10 راز موفقیت که باید بدانید

آیا می خواهید یک زن خانه دار موفق باشید؟

آیا می خواهید یک زن خانه دار موفق باشید؟

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi