کشور میانمار(برمه)/ همه چیز درباره کشور میانمار

جمعه 30 تیر 1402 جاذبه های گردشگری
کشور میانمار

کشور میانمار

کشور میانمار یا بِرمه با نام رسمی جمهوری اتحادیهٔ میانمار کشوری در جنوب شرقی آسیا است. میانمار از غرب با کشور بنگلادش و از شمال غربی با کشور هند و از شمال، شمال شرقی و شرق با کشور چین و همچنین از سوی شرق با کشور لائوس و از جنوب شرقی با کشور تایلند و از جنوب و جنوب غربی با دریای آندامان و خلیج بنگال همسایه است.

 

تاریخچه مختصر برمه:

میانمار، با نام پیشین برمه، از مستعمره‌های بریتانیا بود که در سال ۱۹۴۸ به استقلال رسید. از زمان استقلال، این کشور شاهد درگیری‌های درازمدت میان اقوام پرشمار خود بوده و یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های داخلی را به خود دیده‌است.

منطقه ای که امروز کشور برمه است در گذشته توسط سلسله های بزرگ اداره می شد. در سال 1044 میلادی سلسله باگان به قدرت رسید. این زمان اغلب عصر طلایی برمه نامیده می شود. در این زمان بودیسم در برمه به یک دین اصلی تبدیل شد. پادشاهان سلسله باگان زیارتگاه ها و بتکده های بودایی بسیاری ساختند. این زمان حدود 150 سال طول کشید تا اینکه مهاجمان مغول وارد شدند.

سلسله بزرگ بعدی که در منطقه تشکیل شد، سلسله تاونگو در سال 1486 بود. این سلسله امپراتوری را گسترش داد و بیش از 250 سال حکومت کرد. پس از آن سلسله کونباونگ دنبال شد. اولین پادشاه کونباونگ، پادشاه آلونگپایا بود. این یک سلسله متخاصم بود که با چینی‌ها، سیامی‌ها و بعداً انگلیسی‌ها می‌جنگید. آنها در سال 1885 به دست امپراتوری بریتانیا افتادند. در این زمان برمه بخشی از هند بریتانیا شد.

پس از جنگ جهانی دوم، برمه ها خواستار استقلال خود از بریتانیا بودند. رهبر آنها ژنرال آنگ سان بود. برمه در ژانویه سال 1948 استقلال خود را به دست آورد. برمه در ابتدا دارای یک دولت مشروطه بود، اما جنگ زیادی برای قدرت در داخل کشور وجود داشت. رهبران نظامی زمام امور را به دست گرفتند. در سال 1990، زمانی که گروه نظامی در انتخابات شکست خورد، از پذیرش نتایج خودداری کردند و بسیاری از شخصیت های سیاسی مخالف خود را به زندان انداختند. حتی امروز رهبران سیاسی مانند آگن سان سوچی به دلیل عدم موافقت با حکومت نظامی در زندان نگهداری می شوند.

امروز برمه کشوری با ناآرامی های زیاد و آزادی های سیاسی اندک است.

کشور میانمار

کشور میانمار

 همه چیز درباره کشور برمه (میانمار)

پایتخت: رانگون (یانگون)

جمعیت: 54,045,420

مساحت کل: 678500 کیلومتر مربع

مقایسه اندازه: کمی کوچکتر از تگزاس

مختصات جغرافیایی: 22 00 N, 98 00 E

منطقه یا قاره جهان: آسیای جنوب شرقی

زمین عمومی: دشت های مرکزی احاطه شده توسط ارتفاعات شیب دار و ناهموار

پست جغرافیایی: دریای آندامان 0 متر

نقطه مرتفع جغرافیایی: هکاکابو رازی 5881 متر

آب و هوا: باران های موسمی استوایی؛ تابستان های ابری، بارانی، گرم و مرطوب (باران موسمی جنوب غربی، ژوئن تا سپتامبر)؛ کمتر ابری، بارندگی کم، دماهای ملایم، رطوبت کمتر در طول زمستان (موسمی شمال شرقی، دسامبر تا آوریل)

شهرهای بزرگ: RANGOON (پایتخت) 4.259 میلیون; ماندالی 1.009 میلیون; نای پی تاو 992000 (2009)

 

کشور میانمار

کشور میانمار

مردم  کشور برمه (میانمار)

نوع حکومت: حکومت نظامی

زبان های تکلم شده: برمه ای ها، گروه های قومی اقلیت، زبان های خاص خود را دارند

استقلال: 4 ژانویه 1948 (از بریتانیا)

تعطیلات ملی: روز استقلال، 4 ژانویه (1948)؛ روز اتحادیه، 12 فوریه (1947)

ملیت: برمه ای (مفرد و جمع)

ادیان: بودایی 89٪، مسیحی 4٪ (باپتیست 3٪، کاتولیک رومی 1٪)، مسلمان 4٪، آنیمیست 1٪، بقیه 2٪

نماد ملی: chinthe (شیر افسانه ای)

سرود ملی یا آهنگ: Kaba Ma Kyei (تا پایان جهان، میانمار)

کشور میانمار

کشور میانمار

اقتصاد کشور برمه (میانمار)

میانمار کشوری است با منابع زیاد اما اقتصاد آن یکی از کم‌توسعه‌یافته‌ترین اقتصادها در جهان است

صنایع عمده: فرآوری کشاورزی; پوشاک بافتنی و بافتنی؛ چوب و محصولات چوبی؛ مس، قلع، تنگستن، آهن؛ مصالح و مواد ساختمانی؛ داروسازی؛ کود؛ سیمان؛ گاز طبیعی

محصولات کشاورزی: برنج، حبوبات، لوبیا، کنجد، بادام زمینی، نیشکر؛ چوب سخت؛ ماهی و محصولات ماهی

منابع طبیعی: نفت، الوار، قلع، آنتیموان، روی، مس، تنگستن، سرب، زغال سنگ، مقداری مرمر، سنگ آهک، سنگ های قیمتی، گاز طبیعی، انرژی آبی

صادرات عمده: پوشاک، گاز، محصولات چوبی، حبوبات، حبوبات، ماهی، برنج

واردات عمده: پارچه، فرآورده های نفتی، پلاستیک، ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، مصالح ساختمانی، نفت خام. محصولات غذایی

واحد پول: کیات (MMK)

تولید ناخالص داخلی ملی: 82,680,000,000 دلار

کشور میانمار

کشور میانمار

شهر بزرگ کشور میانمار

شهر نایپیداو پایتخت کشور میانمار است و به‌طورکلی در لیست مهمترین شهرهای کشورمیانمار قرار دارد. این شهر به طور کلی عضو اتحاد سرزمین‌های میانمار قرار گرفته است. مشخص است که این شهر زیبا یکی از بهترین شهرهایی است که در این کشور وجود دارد و نامگذاری شده است. پس از یک کودتای نظامی پایتخت کشور میانمار که در ابتدا یانکون نامیده شد به نایپیداو تغییر نام داد. جمعیت این شهر برابر با ۹۰۰.۰۰۰ نفر است. نایپیداو تقریباً در ۳۲۰ کیلومتری شمال یانگون قرار گرفته است. نایپیداو به طور کلی به معنی شهر پادشاهی است و اقامتگاه پادشاهی نیز محسوب می‌شود.

شهر یانگون پایتخت قدیمی کشور میانمار است و به طور کلی بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگترین شهر کشور میانمار محسوب می‌شود و رودخانه‌های مشهوری در این شهر دیده می‌شود و در لیست شهرهای دیدنی کشور میانمار قرار دارد. رودخانه‌های یانکون و باکو نیز در این شهر قرار گرفته است به طوری که خلیج زیبای مارتابان در این شهر شهرت زیادی داشته است و یک کودتای نظامی مهم را شکل داده است.

 

کشور میانمار

کشور میانمار

10 جاذبه برتر گردشگری میانمار

میانمار ، که معمولا به عنوان “برمه” شناخته می شود، وضعیت گردشگری در این شهر بسیار روتین است. به طور کلی هر یک از شهرهای کشور میانمار دارای شرایط مخصوص به خود هستند و یکی از بهترین شرایط گردشگری را شکل داده‌اند. این شهر به طور کلی یکی از شهرهای دیدنی و جذاب محسوب شده است و شرایط ویژه‌ای را شکل داده است. هر یک از شهرهای بزرگ کشور میانمار در سال‌های اخیر مورد توجه دولت‌های جدید قرار گرفته است.

10 شیمدو پایا (Shwemawdaw Paya)

“شیمدو پایا” نام یک معبد بودایی به معنی “خدای بزرگ طلایی” می باشد، چرا که طلای پر زرق و برقی که کیلومترها دور تر نیز مشاهده می شود آن را پوشش داده است. همچنین، بالای معبد الماسی درخشان قرار دارد که این زیبایی را دوچندان کرده است.

9 رودخانه آیروادی (Ayeyarwady River Cruise)

“رودخانه آیروادی” یا “ایروادی” طولانی ترین رودخانه میانمار است که از ارتفاعات هیمالیا سرچشمه گرفته و پس از عبور از میانمار به دریای آندامان میریزد.

8 صومعه شاناندو (Shwenandaw Monastery)

صومعه شاناندو” ، یک صومعه بودایی – تاریخی در شهرستان ماندالای است. این صومعه که به عنوان کاخ طلایی شناخته شده است، از بناهای مهمی می باشد که در مرکز میانمار واقع شده است.

7 نگپالی(Ngapali)

” نگپالی” ترکیبی از دو جهان در کشور جنوب شرقی آسیا می باشد که یکی از بی نظیر ترین چشم انداز ها را دارد: سواحل شنی سفید رنگ، آب های آبی خلیج بنگال و هتل های لوکس.

6 مراکیو (Mrauk U)

مراکویو یک شهر مهم باستانی می باشد که در ابتدا تصور می شد به دلیل داشتن دیوارهای ضخیم، یک قلعه است اما این دیوارها برای حفاظت از معابد در برابر باد شدید بوده است

5 دریاچه لینل (Lnle Lake)

دریاچه لینل، یک دریاچه پنهاور و گسترده و یکی از جاذبه های توریستی در میانمار است. علاوه بر زیبایی طبیعی آن، این دریاچه نیز مکانی برای جذب گردشگران می باشد

4 تانک کلات (Taung Kalat)

“تانک کلات” یک صومعه بودایی می باشد که در بالای یک آتشفشان خاموش بنا شده است و یکی از مکان های نفس گیر در برمه محسوب می شود.

3 معبد شدوگان (Shwedagon Pagoda)

“معبد شدوگان” و یا “معبد اژدها” یکی از مقدس ترین مکان ها در میان بودایی ها در میانمار می باشد، زیرا حاوی یک رشته مو بودا و دیگر آثار مذهبی مربوطه می باشد.

2 صخره طلایی (Golden Rock)

صخره طلایی به تنهایی یک منظره کاملا عالی است: یک صومعه در بالای یک تخته سنگ بزرگ در کنار یک لبه صخره قرار دارد.

1 باگان (Bagan)

مسافران مشتاق بازدید معابد بودایی، می توانند یک روز کامل را در باگان داشته باشند، چرا که بیش از هر جای دیگری در جهان شامل معابد بودایی می باشد

 

مسیرهای پیاده روی دیدنی در اروپا

مسیرهای پیاده روی دیدنی در اروپا

کشور لائوس

کشور لائوس/همه چیز درباره کشور لائوس

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا