معرفی کتاب پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی

یکشنبه 18 دی 1401 کتاب
Capture 99

معرفی کتاب پیرمرد و دریا

نام کتاب : کتاب پیرمرد و دریا

نویسنده : ارنست همینگوی

سال انتشار : ۱۳۹۷

تعداد صفحات : ۸۴

زبان : فارسی

درباره کتاب پیرمرد و دریا

این کتاب درباره تلاش‌های یک ماهیگیر پیر کوبایی است که طی 84 روز گذشته، حتی یک ماهی هم صید نکرده‌است و در دل دریاهای دور برای به دام انداختن یک نیزه ماهی بسیار بزرگ با آن وارد مبارزهٔ مرگ و زندگی می‌شود. این کتاب در سال 1953 جایزه پولتیز و در سال 1954 جایزه ادبی نوبل را از آن خود کرده است.

درباره کتاب پیرمرد و دریا

درباره کتاب پیرمرد و دریا

بخش هایی از کتاب پیرمرد و دریا

  • پس از روشن شدن هوا با خود گفت: «من روی این طعمه‌ی چهل پایی کار می‌کنم. اونو می‌برم و به طناب‌های ذخیره‌‌ام اضافه‌اش می‌کنم. دویست متر طناب و دام و قلاب و طعمه رو از دست خواهم داد. اونو میشه جایگزین کرد اما اگه من چند تا ماهی بگیرم و ماهی بزرگ خودشو خلاص کنه کی میتونه جایگزینش کنه؟ نمی‌دونم این ماهی که همین الان قلابو گرفت چیه! میتونه یه نیزه ماهی، لاک پشت بزرگ یا کوسه باشه. تا حالا حسش نکردم. باید هر چه زودتر از شرش خلاص بشم.»
  • او بلند گفت: «کاش پسرک همراهم بود.»
  • با خود گفت: «حالا که پسرک همراهت نیست، تو کاملا تنها هستی و چه هوا تاریک باشه و چه روشن، بهتره رو آخرین طنابت کار کنی. طنابو ببر و دو حلقه‌ی ذخیره رو اضافه کن.»
  • پس همین کار را کرد. در تاریکی کار سختی بود. ماهی تکانی ناگهانی خورد، به پایین رفت و پیرمرد را پایین کشید که باعث شد زیر چشمش زخم شود. خون مقداری روی گونه‌اش پایین آمد اما قبل از اینکه به چانه‌اش برسد، بند آمد و خشک شد. او سر کارش برگشت و به چوب‌ها تکیه داد. گونی را در زیر طناب مرتب کرد و دوباره طناب را از قسمت جدیدی از شانه‌اش رد کرده با انگشتانش نگه داشت. او به دقت کشش ماهی و همچنین پیشروی قایق را حس می‌کرد.
بخش هایی از کتاب پیرمرد و دریا

بخش هایی از کتاب پیرمرد و دریا

معرفی نویسنده کتاب پیرمرد و دریا

ارنست میلر همینگوی، یک نویسنده آمریکایی است که برنده نوبل ادبیات شده است ، درش پزشک و مادرش معلم پیانو و آواز بود. او تابستان ها با خانواده اش به شمال میشیگان می رفت و از همانجا متوجه علاقه مندی خود به ماهیگیری شد او پس از اتمام دوره دبیرستان برای مدتی در کانزاس‌سیتی به عنوان گزارشگر گاهنامه «استار» مشغول به کار شد.در جنگ جهانی اول داوطلب خدمت در ارتش شد اما ضعف بینایی او را از این کار باز داشت و در عوض به عنوان راننده آمبولانس صلیب سرخ در نزدیکی جبهه ایتالیا به خدمت گرفته شد.

ارنست میلر همینگوی

ارنست میلر همینگوی

خلاصه کتاب پیرمرد و دریا

سانتیاگو پیرمردی است که مدتها است نتوانسته ماهی ای صید کنه ، او شاگردی دارد به نام مانولین ، مانولین هرشب به او سر میزند و برایش غذا می برد ، یکی از همین شبها سانتیاگو به مانولین میگوید، که ایمان دارد دوران بدشانسی پایان یافته و میخواهد دوباره دل به دریا بزند و مطمئن است که ماهی بزرگی را صید خواهد کرد … هرچه مانولین اصرار میورزد تا همراه استادش برود، سانتیاگو قبول نمیکند و به ناچار مانولین فقط طعمه‌ و وسایل صید را برای پیرمرد تهیه میکند و فردای آن شب در روز هشتاد و پنجم، سانتیاگو به تنهایی قایقش را به آب می اندازد و سفرش را آغاز میکند و وقتی از ساحل، دور و دور و دورتر میشود، طعمه ماهی گیری اش را به آب می اندازد.

روز بعد یک ماهی بزرگ طعمه را می بلعد، و سانتیاگو قادر به گرفتن و بالاکشیدن ماهی نیست، و مدام خود را سرزنش میکند که کاش اجازه میداد مانولین همراهش بیاید … در تمام مدت، این ماهی است که قایق را به دنبال خود میکشد و پیرمرد با جثه نحیف خود طناب را محکم نگه میدارد تا ماهی رها نشود و در همین روال دستانش زخم شده و به شدت عذاب میکشد ولی هرگز از مقاومت و صبر دست برنمیدارد … در تمام این مدت سانتیاگو با خودش و آن ماهی عظیم الجثه صحبت میکند و او را برادر خطاب کرده و ابراز علاقه مینماید، تا اینکه …

خلاصه کتاب پیرمرد و دریا

خلاصه کتاب پیرمرد و دریا

بهترین ترجمه کتاب متعلق به کیست؟

ترجمه‌ی روان و بدون هیچ گمراهی، از پراهمیت‌ترین نکات برای کتاب‌های خارجی میباشد زیرا هر چه ما بیشتر به داستان و کلمات نزدیک شویم، داستان برایمان جذاب‌تر و گیراتر می‌شود. از ترجمه‌های بسیار خوب کتاب پیرمرد و دریا، ترجمه نازی عظیما میباشد که توسط نشر افق به چاپ رسیده‌است.

 

 

Capture 221

کتاب بلندی های بادگیر اثر امیلی برونته

معرفی کتاب بوف کور

معرفی کتاب بوف کور اثر صادق هدایت

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا