کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

یکشنبه 7 اسفند 1401 کتاب

مشخصات کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

نویسنده: مارسل پروست

ترجمه: مهدی سحابی

انتشارات: مرکز

تعداد جلد: ۷

معرفی کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

کتاب در ۷ جلد و طی ۱۴ سال به زبان فرانسه منتشر شد و بلافاصله یک شاهکار شناخته شد و به عقیده خیلی‌ها برترین رمان قرن یا حتی برترین رمان همه زمان‌ها بود. چیزی که آن را خاص می‌کند این است که یک رمان سرراست از نظر روایت نیست، مخلوطی از توصیفات نبوغ‌آمیز از اشخاص و مکان‌ها و فلسفه کلی زندگی است. سرنخ اصلی درباره این رمان در نام کتاب – در جستجوی زمان از دست رفته – است.

 1. طرف خانه سوان، ۱۲۹۲ (۱۹۱۳میلادی)
 2. در سایه دوشیزگان شکوفا، ۱۲۹۸ (۱۹۱۹میلادی)، برنده جایزه گنکور در همان سال
 3. طرف گرمانت، ۱۲۹۹–۱۳۰۰ (۱۹۲۰–۱۹۲۱میلادی)
 4. سدوم و عموره، ۱۳۰۰–۱۳۰۱ (۱۹۲۱–۱۹۲۲میلادی)
 5. اسیر، ۱۳۰۴ (پس از فوت ۱۹۲۵میلادی)
 6. آلبرتین گمشده (گریخته)، ۱۳۰۶ (پس از فوت ۱۹۲۷میلادی)
 7. زمان بازیافته، ۱۳۰۶ (پس از فوت ۱۹۲۷میلادی)
معرفی کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

معرفی کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

خلاصه کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

این رمان، با خاطرات خوش کودکی راوی میان سال خود آغاز می شود. مارسل، راوی و شخصیت اصلی رمان در جست و جوی زمان از دست رفته، همزمان با توصیف داستان زندگی خود، شخصیت هایی به یاد ماندنی را نیز به مخاطب معرفی می کند: شارلز سوان، که رابطه ای محکم با فاحشه ای به اسم اودت برقرار می کند؛ دختر این دو نفر به اسم گیلبرت سوان، که معشوقه ی مارسل است؛ خانواده ی اشرافی گرمانتس که شامل مردی فاسد به اسم بارون دو شارلس، پسرعمویش رابرت و البته آلبرتین می شود؛ کسی که مارسل به او دلبستگی شدیدی پیدا می کند.

زندگی مارسل، آینه ی جهان نمایی از انسان های سالم و فاسد است.او در طول اتفاقات این رمان، طیف وسیعی از نادانی ها و بیچارگی های بشر را به چشم خود می بیند. او در پست ترین حالت روحی خود، زمان را از دست رفته می یابد و احساس می کند که زیبایی و معنی، از هر آنچه که تا به حال به دست آورده، بسیار محو و دور شده است. او همچنین از فکر نگارش کتابی که همیشه امیدوار به نوشتنش بوده، بیرون می آید. اما در یک مهمانی پس از جنگ، راوی به واسطه ی حوادثی در حافظه ی ناخودآگاهش، درمی یابد که همه ی زیبایی هایی که در طول عمرش تجربه کرده است، به شکلی جاودانه و ابدی، زنده و حاضر هستند.

زمان دوباره مفهوم پیدا می-کند و مارسل برای نوشتن رمانش، با زمان مرگ خود به مسابقه برمی خیزد؛ رمانی که نتیجه اش کتابی است که مخاطب این اثر در دست خود دارد. مارسل در جستجویی برای زمان از دست رفته، چیزی اختراع نمی کند بلکه همه چیز را تغییر می دهد؛ او با انتخاب، ترکیب و تبدیل حقایق، پیوستگی نهانی و اهمیت جهانی آن ها را آشکار می سازد.

خلاصه کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

خلاصه کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

فیلم های سینمایی از کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

 • هارولد پینتر در سال 1978 فیلمنامه‌ای با الهام از این رمان منتشر کرد.
 • در سال 2000 یک فیلم سینمایی به کارگردانی شانتال آکرمن با اقتباس از اثر حاضر به نمایش درآمد.
 • در سال‌های 1984 و 1999 نیز دو فیلم سینمایی براساس رمان در جستجوی زمان از دست رفته تولید شدند که فولکر شلوندورف کارگردانی اولین فیلم را به عهده داشت و
 • آیرونز و اورنلا موتی نیز در آن به ایفای نقش پرداختند. فیلم دوم نیز با کارگردانی رائول رویز و هنرپیشگی کاترین دونو، امانوئل بیارت و جان مالکوویچ ساخته شد.
 • نینا کامپانیز در سال 2011 یک مجموعه‌ی تلویزیونی فرانسوی با مدت زمان چهار ساعت تهیه کرد که هر هفت جلد این کتاب را در بر می‌گرفت.
مارسل پروست

مارسل پروست

معرفی نویسنده کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

مارسل پروست چهل روز پس از پایان خونین کمون پاریس در اوتوی به دنیا آمد. پدرش آدرین پروست پزشکی سرشناس بود که دربارهٔ بیماری وبا در اروپا و آسیا تحقیق می‌کرد. مادرش ژن وی، زنی فرهیخته و علاقه‌مند به هنر و ادبیات فرزند یک دلال ثروتمند بورس بود. با آنکه مادرش یهودی بود اما مارسل با مذهب پدرش که کاتولیک بود رشد و پرورش یافت. او را روز ۵ اوت ۱۸۷۱ در کلیسا غسل تعمید دادند. تنها برادرش روبر که بعدها حرفهٔ پدر را دنبال کرد، در ۲۴ مارس ۱۸۷۳ متولد شد.

مارسل پروست

مارسل پروست

بخشی از جملات کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

در تئوری می‌دانیم که زمین می‌چرخد. اما در عمل این را نمی‌بینیم و آسوده زندگیمان را می‌کنیم، چون زمینی که رویش گام می‌زنیم، نمی‌جنبد.

زمان زندگی نیز چنین است و برای نشان دادن گریزش، قصه نویسان ناگزیر به چرخش عقربه‌ها شتابی دیوانه‌وار می‌دهند، ده، بیست، سی سال را در دو دقیقه به خواننده می‌نمایانند.

کوته فکران، می‌پندارند که ابعاد بزرگ پدیده‌های اجتماعی، فرصت بسیار خوبی برای رخنه و کاوش در روان آدمی به دست می‌دهد. اما باید بدانند که برعکس: تنها با فرو رفتن در ژرفناهای یک فرد می‌توان به درک آن پدیده‌ها رسید.

تجربه باید به من می‌آموخت – البته اگر هیچگاه چیزی به کسی آموخته باشد – که عاشقی یک نفرین است. مانند نفرین‌هایی که در قصه‌ها می‌خوانیم و علیه‌اش کاری نمی‌شود کرد و فقط باید صبر کنی تا افسونش پایان بگیرد.

در جدایی، سخنان مهرآمیز را کسی می‌گوید که عاشق نیست.

یا باید رنج نکشیدن را انتخاب کرد یا دوست داشتن را.

کتاب دن کیشوت اثر میگل دِ سروانتس

رمان خوشه‌های خشم اثر جان اشتان بک

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا