آیا کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

چهارشنبه 22 دی 1400 بازار

آیا کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

اولین قدم در بهبود زیبایی دندان ها و بدست آوردن لبخندی زیبا که در انتظار آن هستید، انتخاب بهترین مواد است: کامپوزیت دندان یا لمینت دندان، کدام بهتر است؟
رزین کامپوزیت و لمینت پرسلن رایج ترین مواد در فرآیند ساخت روکش های دندان هستند. یک دندانپزشک زیبایی با تجربه و ماهر، با هر دو ماده می تواند لبخند شما را به زیبایی تغییر دهد. اما از کجا بدانیم کدام نوع برای شما مناسب است؟ پاسخ به این سوال به نیازهای خاص شما بستگی دارد و معیارهایی که در انتخاب نوع مواد برای شما مهم است (از قبیل هزینه ، طول درمان، ماندگاری و غیره). ونیر های کامپوزیت از موثرترین گزینه های دندانپزشکی زیبایی می باشند که با آنها می توانید لکه ها ، شکستگی و لب پریدگی های دندان ، فاصله و شکاف های بین دندان ها یا دندان های کج را بپوشانید.

 

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان یا ونیر دندان یا لامینت ونیر با همه دقتی که دندانپزشک شما برای انجامش داشته باشد، به نسبت درمانی راحت است ، که سریع به نتیجه دلخواه شما میرسد، و اگر درست و توسط فردی ماهر انجام بگیرد، بسیار زیباست.

زیبایی دندان ها با کامپوزیت

در ونیر کامپوزیت ابتدا دندان ها تمیز می شوند تا سطحی تمیز برای اتصال ونیر کامپوزیتی ایجاد شود. سپس با فرز اندکی از سطح دندان خراشیده می شود تا سطح اتصال با کامپوزیت بیشتر و بهتر شود. در مرحله بعد سطح دندان با اسید متخلخل می شود و سپس باندینگ متصل می شود و بعد لایه های مختلف کامپوزیت به رنگ مناسب روی دندان فرم داده می شود و با استفاده از نور مخصوصی این لایه ها سخت می شوند. در مرحله آخر کامپوزیت با فرز فرم داده می شود و پالیش می شود.

کامپوزیت یا لمینت

کامپوزیت یا لمینت

معایب کامپوزیت

اما عیب کار این است که کامپوزیت دندان ، بسیار دستخوش تغییرات انبساط حرارتی هست. علت رنگ گرفتن بیشتر کامپوزیت ها نسبت به لامینت سرامیک ها و حتی علت بسیاری موارد تغییر رنگ لبه ای بعد از چند مدت گذشتن از درمان کامپوزیت دندان (لمینت کامپوزیتی) به طور قطع همین هست.
هرچند هنوز هم ما برای اصلاح های کوچک در دندان ها به سمت لمینت های کامپوزیتی می رویم، اما باید این را بدانیم که در کیس های وسیع، شاید اندیشیدن تمهیدی دیگرکارآ تر باشد.

دومان سهند از سرمایه گذاری میگوید

لمینت چیست؟

لمینت های سرامیکی هم زیبا هستند و هم ثبات رنگ بسیار بالایی دارند، شاید تا امروز بزرگترین علتی که مراجعین ما رو به سمت لمینت سرامیکی میبرد، همین موضوع بوده است. اما یک خصوصیت بسیار مثبت لمینت های سرامیکی ، انبساط حرارتی مشابه مینای دندان آنهاست. این بسیار نکته مهمی است وشاید مهمترین علت پایداری وماندگاری طولانی مدت لمینت سرامیکی هست.

معایب لمینت

لمینت دندان سرامیکی سختی دندان را افزایش میدهد و این موضوع باعث کاهش انتشار استرس در دندان میشود و تنها راه جلوگیری از آن انجام یک طراحی صحیح در لمینت دندان است. به این شکل که ضخامت لبه های اینسایزال لمینت ها را افزایش بدهیم و از طرفی برجستگی لامینت ها را کاهش دهیم.

لمینت یا کامپوزیت؟

کسی که نیاز به تصحیح موقعیت یک یا دو دندان دارد، ونیر کامپوزیت برای وی انتخاب بهتری محسوب می شود. شما برای تصمیم بهتر میتوانید با مشاوره دندان پزشکی ارتباط بگیرید اما به طور کلی می توان از کامپوزیت دو دندان جلو برای این مشکل استفاده کرد. از طرفی شخصی که تقاضای بالایی برای زیبایی دارد و هشت یا ده دندان جلو نیاز به تصحیح موقعیت و رنگ دارند لمینت سرامیکی دو یا چند دندان جلو برای او‌ انتخاب بهتری است. این موارد درمانی به عهده دندانپزشکان و متخصصان است که بین این دو انتخاب مناسب تری انجام دهد.

آیا دیسک گردن باعث فلج شدن می شود؟

اشتغال زایی و کار آفرینی در ترکیه

اشتغال زایی و کار آفرینی در ترکیه برای دریافت شهروندی ترکیه

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا