کاخ هوا محل جیپور

شنبه 21 اسفند 1400 جاذبه های گردشگری
کاخ هوا محل جیپور

کاخ هوا محل جیپور

هند هفتمین کشور بزرگ جهان است،که جاهای دیدنی بسیار زیادی دارد که زبان از توصیف زیبایی آنها قاصر است.کاخ صورتی هورا محل یکی از دیدنی های فوق العاده زیباشهر جیپور (راجستان) هند است.این قصر صورتی رنگ در سال 1799 به دستور مهاراجه ساوای پراتاپ سینگ ساخته شد.یک ساختمان پنج طبقه جالب و زیبا از سنگ ماسه قرمز رنگ در قلب جیپور قرار دارد. این مکان یکی از دیدنی های هند و جاذبه های توریستی شهر است، هوا محل، یک هدف منحصر به فرد است.

این بنا همچنین به عنوان کاخ باد شناخته می‌شود، این بنا جایی بود که زنان سلطنتی می‌توانستند از آن بدون آنکه خودشان دیده شوند، فعالیت‌های خیابانی را در بیرون از کاخ ببینند. برای این منظور، کاخ هرم شکل دارای ۹۵۳ پنجره است که هر کدام دارای یک طراحی پیچیده هستند. هوا محل، در سال ۱۷۹۹ ساخته شده است و نمونه‌ای عالی از معماری راج پاتونا محسوب می‌شود.

کاخ هوا محل جیپور

کاخ هوا محل جیپور

اولین نکته ی جالبی که باید درباره ی کاخ هوا محل در جیپور به شما بگوییم این است که کاخ هوا محل به قصر بادها معروف است و هوا در اسم آن دقیقا اشاره به ورود راحت بادها در آن دارد. قصر هوا محل در جیپور در قسمت جنوبی این شهر قرار گرفته است.

در واقع هوا محل در حاشیه ی کاخ شهر قرار گرفته و تا عمارت محل سکونت زنان امتداد می ‌یابد. کاخ هوا محل یکی از کاخ های بسیار دیدنی در شهر جیپور هند است که با نمای خاص و متفاوت خود تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری این شهر و کشور هند در سال های اخیر شده است.در مقدمه گفتیم که این کاخ به خاطر موادی که در ساخت آن مصرف شده، به رنگ صورتی است.

در این باره باید بگوییم که این کاخ بسیار بزرگ از شن های ریز سرخ و صورتی رنگ ساخته شده است و به همین دلیل ظاهر آن به رنگ صورتی روشن است. کاخ هوا محل جاذبه های بسیار زیادی در خود دارد اما جاذبه ی اصلی آن که چشم را درگیر خود می کند و کاملا در ذهن می ماند، پنجره های بسیار زیاد و زیبای آن است.

درباره ی پنجره های کاخ هوا محل در جیپور باید به شما بگوییم که این قصر دقیقا دارای ۹۵۳ پنجره است که به ظاهر برای محافظت از حریم شخصی شاه و خانواده ی او ساخته شده اند.اما هدف اصلی از ساخت این کاخ زیبا با این تعداد پنجره، تنها حریم شاه نیست بلکه تمام این پنجره ها برای این ایجاد شده بودند که، زنان دربار شاه و خانواده ی او بدون این که چشم مردم به صورت آنان بیافتد، با زندگی روزانه و جاری مردم در ارتباط بوده و آشنا شوند.

در واقع شاه این کاخ را با این هندسه و نقشه ی معماری ساخت تا همسران و فرزندانش بیرون از قصر را بدون مزاحمت دیگران و از پنجره های بی شمار قصر ببینند. بانوان خاندان سلطنتی به عنوان پرده‌ نشین، اجازه ی حضور در اماکن عمومی بدون روبنده را نداشتند و همیشه این حساسیت وجود داشت که کسی آن ها را نبیند.

کاخ هوا محل جیپور

کاخ هوا محل جیپور

بر اساس اسناد تاریخی، ساخت دقیق این کاخ به سال ۱۷۹۹ میلادی باز می گردد. برای ساخت کاخ هوا محل در جیپور، استادی به نام لال چاند شروع به طراحی و پی ریزی هوا محل کرد و در ادامه ی فعالیتش، مهاراجه ساوای سین با تایید سبک معماری هندو و کریشنای این سازه، طرح سازه ی کاخ را در ۵ طبقه تایید کرد و هر آن چه که این معمار برای ساخت این قصر احتیاج داست را در اختیار او قرار داد.این قصر در واقع با الهام از کاخ دیگری به نام خِتری محل و تحت سرپرستی همبن معمار بنا شد.

حال نوبت این است که به نکات فنی این بنا بپردازیم. هوا محل به شکل هرمی در ارتفاع ۱۵ متر ساخته شده است. پنجره های متعدد این کاخ به عنوان نوعی سیستم طبیعی تهویه ی هوا نیز کاربرد داشتند و به همین دلیل در این کاخ همیشه هوای تازه در جریان بوده است. کاخ هوا محل در جیپور در حال حاضر شامل چند ساختمان و یک موزه در خود است.

معماری این ساختمان با شکوه به شکلی است که تنها از ۳ طبقه ی آن در زمانی که در آن ساکن بودند تنها می شود استفاده کرد و دو طبقه ی بالایی آن، بلا استفاده بودند. علت بی استفاده بودن دو طبقه ی دیگر در این کاخ این بود که سقف دو طبقه ی دیگر این کاخ بسیار کوتاه است و هر کسی که در آن وارد می شود باید به صورت سر خمیده در آن قدم می زده است.

البته باید این نکته را به شما بگوییم که این دو طبقه ی به ظاهر بلا استفاده، بیشتر برای نمای هرمی کاخ و از لحاظ بصری و از بیرون کاخ اهمیت داشته است. از جمله ی عواملی که قصر هوا محل را به مکانی خواستنی و محبوب برای شاهان و حاکمان هندی محبوب ساخته بود، معماری زیبای این قصر و همچنین وجود سیستم تهویه ی طبیعی قصر هوا محل به خاطر وجود پنجره های فراوان آن بوده است.

کاخ هوا محل جیپور

کاخ هوا محل جیپور

درباره ی پنجره های این بنا باید بگوییم که هر ۹۵۳ پنجره ی این قصر در یک مشبک کاری زیبا که به آن جهاروخا می گویند ساخته شده اند و شباهت بسیار زیادی به کندوی زنبور عسل دارند.

یکی از نکات جالبی که درباره ی قصر هوا محل در جیپور وجود دارد این است که بسیاری از مردمی که نمای بیرونی قصر حوا محل را می ‌دیدند به اشتباه تصور می ‌کردند که می توانند تا جلوی کاخ را ببینند، در حالی که این تصور کاملا اشتباه بود زیرا در واقع آن ها دیوار پشتی کاخ را می دیدند زیرا کاخ به این صورت ساخته شده بود که دیوار پشتی آن، رو به خیابان ساخته شده بود.قبل از سال ۲۰۰۶ میلادی، قصر هوا محل در جیپور در ۵۰ سال قبل مورد بازسازی جزئی قرار گرفته بود اما در سال ۲۰۰۶ میلادی با صرف ۴۵۶۸ میلیون روپیه، این قصر شاهانه را مجددا مورد بازسازی قرار دادند.

در طی روند عملیات این بازسازی، بخش خصوصی وظیفه ی حفاظت از یادبودهای تاریخی جیپور را بر عهده گرفت و نگهداری از هوا محل را به Unit Trust هند واگذار کردند. درباره ی هوا محل این نکته جالب است که این قصر زیبا و بزرگ در واقع خود بخشی از یک مجموعه ی بسیار عظیم است!در این قصر، نمایشگرهای قرار گرفته در قاب ‌های سنگی، پنجره ‌های کوچک و سقف‌ های طاق دار تنها به بعضی از ویژگی ‌های این جاذبه ی زیبا و بسیار معروف گردشگری تبدیل شده اند.

همچنین این همچنین این قصر ظریف مانند دیگر بناهای تاریخی در جیپور، گچ ‌بری‌های بسیار ظریفی در خود دارد. یکی از زیباترین لحظاتی که می توان این قصر را در زیبایی تمام دید، صبح ‌های زود و دقیقا در زمانی است که بنای این قصر با طلوع خورشید می ‌درخشد.

بزرگترین شهر روی آب

بزرگترین شهر روی آب

قدیمی ترین ساختمان های مسکونی جهان

قدیمی ترین ساختمان های مسکونی جهان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا