» سینما » چیستا یثربی: ما در ایران سلبریتی واقعی نداریم!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۸ - ۱۱:۰۰

 کد خبر: 147803
 287 بازدید

چیستا یثربی: ما در ایران سلبریتی واقعی نداریم!

چیستا یثربی: ما در ایران سلبریتی واقعی نداریم!

 

چیستا یثربی متولد ۲۷ مهر ۱۳۴۷ در آلمان کارگردان و نویسندهٔ تئاتر و سینما است. او دکترا در زمینه روانشناسی تربیتی را از کانادا و هم چنین فوق لیسانس و لیسانس روانشناسی‌اش را از دانشگاه الزهرا گرفت. فعالیت‌هایش را در حوزه تئاتر از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده است. تحقیقات پایان‌نامه‌اش را به مقوله تئاتر درمانی اختصاص داد.

وی بیش از ۲۶ نمایشنامه نگاشته و نمایش‌هایی چون «جمعه دم غروب»، «چنگیزخان»،«اتاق تاریک»،«کارناوال با لباس خانه»،«حیاط خلوت»، «مهمان سرزمین خواب»، «زنی که تابستان گذشته رسید»، «سرخ سوزان»، «یک شب دیگر هم بمان سیلویا» و «زنی برای همیشه» را کارگردانی کرده است. وی تا به حال جوایز متعددی را از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده و بیشترین تعدادجایزه متن اول را از جشنواره بین المللی فجر داشته، بارها داور داخلی یا خارجی تاتر،سینماوکتاب بوده و اجراهای مختلفی در خارج از کشور نیز داشته است ؛در سال ۱۳۸۹ نمایش «جنایت و مکافات» را براساس رمان «جنایت و مکافات» در جشنواره کلاسیکهای روسیه در مسکو اجرا کرد که این نمایش در این جشنواره در سه رشته نامزد شد و موفق گردید جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کند.

از آخرین کارهای وی می‌توان به «رمان شیدا» اشاره کرد که به چاپ هشتم رسیده است و دو کتاب نمایشنامه که در هر کدام چندین نمایشنامه وجود دارد به نام‌های بانو و مرد مرده و برخورد نزدیک از نوع آخر که توسط انتشارت قطره به چاپ رسیده است و لازم به ذکر است کتاب نمایشنامه بانوی مرد مرده امسال در جایزه ادبی پروین تحسین شد.

چیستا پثربی در مورد رمانش در گفت‌وگو با «صبا» توضیح داد: آخرین رمان من «خواب گل سرخ» می‌باشد که که ۹۴ قسمت آن در کانال خودم منتشر شده است و این رمان از همه رمان های من در تلگرام بیشتر طرفدار داشت. ولی متاسفانه همزمان با انتشار در صفحه شخصی خودم متاسفانه به صورت غیر مجاز و بدون ذکر نام من و انتشارات این داستان در کانال‌های دیگر هم منتشر شد و علاوه بر اینکه به من و ناشر بی‌حرمتی‌ کردند، بابت ذکر نکردن نام، باعث ضرر بسیار زیاد ما هم شدند. بارها و بارها شکایت کردیم به مراجع مختلف ولی متاسفانه راه به جایی نبردیم و در آخر تصمیم گرقتم که انتشار این رمان را در قسمت ۹۴ متوقف کنم. ما فرهنگیان در ایران امنیت کاری نداریم در صورتی که اگر برای یک فیلمساز خارجی این اتفاق پیش بیاید درجا اینستاگرام خاطی را بلاک می‌کنند.

وی در ادامه درباره هنرمندان کشورمان گفت: من همیشه یکی از دغدغه‌هایم سلبریتی ها دروغین بودند و برای این عنوان می‌کنم دروغین؛ زیرا طبق تعاریف بین المللی در ایران سلبریتی واقعی نداریم و سلبریتی های ما در ایران آدم‌های خیلی معروف الکی هستند و آنطور که وانمود می‌کنند نیستند و این هنرمندان پوشالی به واسطه معروف بودنشان خیلی کارهایی را که برای بقیه افراد به سختی امکان پذیر است برای آنان سهل و آسان است.

به عنوان مثال برای یک زایمان خیلی راحت می‌توانند به اورپا و آمریکا سفر کنند، این نشان دهنده این است که هر کار غیر معمولی با پول خیلی زیاد انجام می‌شود و یا افرادی که یک شبه تمامی دارایی‌شان را بدون دادن حتی ریالی مالیات از کشور خارج می‌کنند و یا کسانی که با استفاده از شهرت‌شان دستمزدهای نجومی می‌گیرند و …. به نظر من این‌ها سلبریتی و هنرمند واقعی نیستند و فقط از شهرت و اسمشان استفاده های نامتعارف می‌کنند ولی در عوض داریم کسانی را مثل اکبر فرزانه که سال‌ها کار کرد بهترین آثار ایران را نوشت و در نهایت در خانه سالمندان فوت کرد و یا اکبر راد که نویسنده بود و به سختی با حقوق آموزگاری روزگار گذراند…

یثربی در مورد موضوع رمان «خواب گل سرخ» افزود: خواب گل سرخ بر اساس یک قصه واقعی نوشته شده است. یک داستان کاملا اجتماعی و در مورد اقشار مختلف جامعه است و موضوع اصلی داستان بر می گردد به همان دغدغه ای که در بالا اشاره کردم یعنی سلبریتی های دروغین که مردم از آنها بت می سازند؛ این رمان این آدم‌های پوشالی را نقد می‌کند و داستان حول محور دو خانواده که یکی از آن‌ها بسیار مرفه و قهرمان والیبال است و دیگری خانواده‌ای متوسط که یک دختر مترجم و فرهنگی که با کار زیاد و تلاش بی وقفه زندگی را می‌گذراند برای نجات مادرش که سرطان دارد تلاش می کند. خواب گل سرخ زندگی این دو خانواده است که به خاطر مسائل مالی، ارث و… تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

فضای قصه محدود به دو خانواده است در دو طبقه یک ساختمان که تمثیلی است از دو طبقه مختلف جامعه و تم این رمان عشق،‌ رقابت و …. می باشد. در این قصه نقاب از چهره آدم‌های معروف اعم از ورزشکاران، سینماگران و … برداشته شده است و این کتاب نقد سلبریتی های دورغین در ایران و اختلاف طبقاتی و تحسین تلاشگری یک دختر فرهنگی است و در نهایت در این داستان من کوشیدم نقاب از چهره سلبریتی‌های دروغین بردارم و زندگی واقعی و پشت در این‌ها را به نمایش بگذارم.

این نویسنده در مورد چاپ این داستان گفت: این کتاب باید اوایل امسال به چاپ می رسید که به دلیل برخی مشکلات شخصی اعم از سفر و بیماری چاپ این کتاب به تعویق افتاد، ولی تمام مراحل آن انجام شده است تا آخر امسال به چاپ برسد و از همین رسانه اعلام می‌کنم که مخاطبین من در خارج از کشور می‌توانند این کتاب را نشر الکترونیکی که با ناشر کتاب همکاری دارند خریداری کنند و توقع ما نویسنده ها از تمامی مردم فرهنگ دوست این است که اگر در کانالهایی به غیر از کانال و صفحه شخصی خود نویسنده داستان‌هایی را میبینند که نام نویسنده و ناشر ذکر نشده خواهشا آنرا دنبال نکنند و آن کانال یا صفحه را تحریم کنند.

چثربی در پایان اضافه کرد: صفحه من در فضای مجازی من برای این است که به مردم بگویم می‌شود جور دیگه‌ای هم زندگی کرد و جور دیگه‌ای هم می شود نگاه کرد.

مرجع : سرپوش


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : سینما
ن
Bilit Arzan Bilit Kish
ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.