چه کشورهایی در بیش از یک قاره هستند؟ – فناوری

دوشنبه 9 بهمن 1396 فناوری
8c3b03db e29e 45c2 b58f 98ed7aa7f301

قلمروی برخی از کشورها از مرزهای دو قاره‌ی مجاور، عبور کرده است و چند کشور نیز دارای قلمروهایی خارج از مرزهای اصلی خود هستند. آیا این کشورها را می‌شناسید؟

مقاله‌های مرتبط:

به کشورهایی که در بیش از یک قاره واقع شده‌اند، یعنی قسمتی از آن‌ها در یک قاره و قسمتی از آن‌ها در قاره‌ی دیگری قرار گرفته است، کشورهای بین‌قاره‌ای گفته می‌شود.

هر کدام از کشورهای بین‌قاره‌ای، به قرار گرفتن در یک قاره شناخته می‌شوند؛ اما قسمتی از آن‌ها یا قلمروهای فرادریایی آن‌ها در قاره‌ی دیگری قرار گرفته است. درحالی‌که چندین کشور با مرزهای فرادریایی غیرهمجوار، کشورهای بین‌قاره‌ای به حساب می‌آیند، تنها تعداد کمی از کشورها، قلمروهایی دارند که از مرزهای قاره‌ای خشک می‌گذرند، خصوصاً خط مرزی‌ بین آسیا و اروپا. از آنجایی که مرز بین دو قاره همیشه ثابت و مشخص است، تعداد زیادی از کشورها، به طور کامل فقط در یکی از قاره‌ها قرار گرفته‌اند.

مصر

جمهوری مصر یکی از باستانی‌ترین مکان‌ها روی کره‌ی زمین است. بیش‌تر قلمروی این کشور در آفریقای شمالی واقع شده است؛ اما بخش شمال شرقی این کشور در خاورمیانه واقع شده است که در قاره‌ی آسیا است. این بخش به همراه قسمتی از استان اسماعیلیه، در شبه‌جزیره‌ی آسیایی قرار گرفته‌اند و استان اسماعیلیه به طور مساوی توسط کانال سوئز تقسیم شده است. بخشی از استان سوئز نیز در آسیا قرار دارد و با شهر بین‌قاره‌ای سوئز هم‌مرز است.

نقشه مصر

ترکیه

ترکیه در خط اتصال آسیا و اروپا قرار گرفته است و توسط هشت کشور از هر دو قاره، احاطه شده است. قسمت بزرگی از ترکیه در آسیای غربی و بقیه‌ی آن در اروپای جنوب شرقی قرار گرفته است. شهر استانبول در دو طرف یکی از آبراه‌های ترکیه، یعنی تنگه‌ی «بسفر» (Bosporus)، قرار گرفته است و بنابراین آن را به یک شهر بین‌قاره‌ای تبدیل کرده است. شهر چناق‌قلعه‌ی ترکیه نیز در دو قاره‌ی اروپا و آسیا قرار گرفته است.

نقشه استانبول

روسیه

روسیه بزرگ‌ترین کشور در جهان است که بیش از ۱۲ درصد از سطح کره‌ی زمین را اشغال را کرده است. روسیه یکی از کشورهای اروپایی-آسیایی است. مرزهای آن طبق تقسیم‌بندی قاره‌ای است. شهر اورن‌برگ روی رودخانه‌ی اورال، یک شهر بین‌قاره‌ی است.

قزاقستان

قزاقستان یک کشور در آسیای مرکزی است که قسمت کوچک‌تر آن در اروپا قرار دارد. مرزهای استانی آن در ادامه‌ی رودخانه‌ی اورال نیستند. دو استان از این کشور، بین‌قاره‌ای هستند، یعنی استان‌ آتیرائو و استان قزاقستان غربی. مرکز استان آتیرائو توسط اورال شکافته شده است و یک استان بین‌قاره‌ای است که قسمت اعظم آن در آسیا قرار گرفته است. دو ناحیه از استان آتیرائو تماماً در اروپا قرار گرفته است، درحالی‌که سه ناحیه از آن تماماً در آسیا است. دو قسمت باقی‌مانده، یعنی ایندر و مکامبی، بین‌قاره‌ای هستند. یک ناحیه از قزاقستان غربی، بین‌قاره‌ای است، درحالی‌که پنج ناحیه‌ از آن در اروپا و پنج ناحیه‌ی دیگر آن در آسیا واقع شده است.

آذربایجان

آذربایجان یکی از شش ایالت ترک‌زبان مستقل است. آذربایجان هم در اروپا و هم در آسیا قرار گرفته است و مرزهای ناحیه‌ی شمال شرقی در امتداد حوزه‌ی آبریز قفقاز قرار گرفته است. پنج ناحیه از آن تماماً در اروپا قرار گرفته‌اند، درحالی‌که ناحیه‌ی بین‌قاره‌ای «خیزی» (Khizi) به طور مساوی در دو طرف حوزه‌ی آبریز تقسیم شده است. ۵۳ ناحیه‌ی دیگر آذربایجان در آسیا هستند، اگرچه این کشور یکی از اعضای شورای اروپا است.

نقشه مصر

ملت‌های غیرمجاور بین‌قاره‌ای

چندین کشور، قلمروهای فرادریایی در قاره‌های دیگر دارند. قلمروی کشور یونان شامل چندین جزیره‌ی دور از ساحل، در آسیای صغیر است. گرینلند تحت حکومت دانمارک است، اگرچه در صفحه‌ی زمین‌ساختی آمریکای شمالی واقع شده است. کشور فرانسه چندین بخش و مجموعه در قاره‌های دیگر دارد که از جمله‌ی آن‌ها گوادلوپ در آمریکای شمالی، گویان فرانسه در آمریکای جنوبی و مایوت در آفریقا هستند.

نقشه جهان

کشورهای دیگر با قلمروهای فرادریایی شامل ایتالیا، آمریکا، پرتغال، کلمبیا و ونزوئلا هستند. چندین کشور از جمله شیلی و آرژانتین مدعی مالکیت بخش‌هایی از «جنوبگان» (Antarctica) هستند.


منبع : زومیت

بزرگ خودروسازی و برندهای زیر مجموعه آن‌ها فناوری

شرکت‌های بزرگ خودروسازی و برندهای زیر مجموعه آن‌ها - فناوری

ایمنی در خودروهای جدید افزایش یافته است فناوری

چرا ایمنی در خودروهای جدید افزایش یافته است - فناوری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا