چه افرادی آلبالو را با احتیاط بخورند

دوشنبه 16 تیر 1399 سلامت
چه افرادی آلبالو را با احتیاط بخورند
 
آلبالو یکی از میوه های خوشمزه تابستانی  که سرشار از ویتامین ها می باشد و به روش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد،مثلا شربت آلبالو در هوای گرم تابستان بسیار دلچسب است و حرارت بدن را کاهش می دهد یا مربای آلبالو بسیار خوشمزه و ملس است و می توان آن را مصرف کرد یا به شکل آلوچه و لواشک از خوردن آن لذت برد .آلبالو، سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی گوناگونی به خصوص ویتامین C و مقداری سدیم، منیزیم، پتاسیم، مس و روی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد اما زیاده روی مصرف این میوه برای برخی از افراد مضر است و عوارضی را برای آنان در پی دارد.
چه افرادی آلبالو را با احتیاط بخورند

از نظر طب سنتی طبیعت آلبالو سرد و خشک است  و برای گرم مزاجان مفید و به رفع حرارت و غلظت خون و صفرا کمک می کند.

این افراد آلبالو نخورند

چه کسانی نباید آلبالو استفاده نمایند:

افراد سرد مزاج

آلبالو برای افرادی که طبع گرم دارند یا دچار حرارت و گرمی هستند بسیار  مفید است.و حرارت کبد و صفرای آنان را از بین می برد اما برای اشخاصی که سردمزاج هستند، مفید نیست و این افراد آلبالو را باید با خوراکی های گرم و خشک مثل ادویه جات و زعفران مصرف کنند.

بیماران کلیوی

آلبالو پتاسیم بالایی دارد و زیاده روی در مصرف آن برای افرادی که از بیماری کلیوی رنج می برند مضر است . افرادی دچار بیماری کلیوی باید از یک رژیم غذایی کم پتاسیم پیروی کنند بنابراین باید از زیاده روی در خوردن آلبالو بپرهیزند.

افراد دارای ورم روده

آلبالو ترش و دیر هضم است و برای افراد دارای ورم روده مضر است.

افراد لاغر

آلبالو دارای کالری بسیار کمی است و اشتهای را از بین می برد و افراد لاغر بهتر است آلبالو را زیاد مصرف نکنند.

کودکان زیر 3 سال

کودکان دستگاه گوارش حساسی دارند و در صورت استفاده زیاد از آلبالو دچار اسهال می شوند پس مصرف آلبالو برای کودکان زیر 3 سال مضر است.

مادران در دوره شیردهی

آلبالو نفاخ است و اگر مادران شیرده در مصرف آن زیاده روی کنند، تولید نفخ می کند و ممکن است وارد شیر مادر شود و از طریق شیرمادر وارد بدن شیرخوار می شود و در نوزاد نفخ و دل درد ایجاد نماید.

چه افرادی آلبالو را با احتیاط بخورند

مصرف زیاد آلبالو چه عوارضی دارد:

1-نفخ شکم و دل درد می آورد

زیاده روی در خوردن آلبالو سبب نفخ شکم و دل درد می شود. آلبالو میوه ای نفاخ است و تولید نفخ می کند بنابر ایت افرادی که مشکلات گوارشی دارند، باید به مواظب  مصرف آلبالو  باشند و در خوردن آن زیاده روی نکنند . هیچگاه روی آلبالو، مایعات مصرف نکنید زیرا برای دستگاه هاضمه خطرات جدی به دنبال دارد و باعث ایجاد نفخ می شود. برای رفع این مشکل بعد از مصرف میوه از عرق نعناع استفاده شود.

2-اختلال در کار روده ها

مصرف آلبالو نارس که رنگ آن قرمز نشده و دارای گوشتی سفت است، سبب سوء هاضمه و اختلال در کار روده ها می شود.

3-دیر هضم بودن

طعم آلبالو ترش است و دارای سلولز می باشد و دیر هضم می شود . برای هضم بهتر آلبالو می توانید آن را به صورت کمپوت و یا مربا مصرف کنید. اگر می خواهید آلبالو در معده تان هضم بهتری داشته باشد، صبح ناشتا به مقدار کم آلبالو کاملا رسیده مصرف کنند.

4-ایجاد اسهال

آلبالو جزو میوه های ملین است و در برخی افراد که دستگاه گوارش حساسی دارند، باعث بروز اسهال می شود.

 

6 ضرورت برای داشتن یک رژیم غذایی قلیایی

6 ضرورت برای داشتن یک رژیم غذایی قلیایی

کسر وزن

از دلایل کاهش وزن و لاغری در افراد چیست ؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا