چطور قهوه ترک را مثل ترکیه‌ای‌ها درست کنیم؟ – فناوری

چهارشنبه 11 مرداد 1396 فناوری

قهوه ترک در استانبول چگونه حاضر می‌شود و با چه چیزی سرو می‌شود؟ با گزارش تصویری کجارو همراه باشید تا پاسخ این سوال‌ها را بیابیم.

مقاله‌های مرتبط:

قهوه ترک یکی از سوغات‌های معروف ترکیه و شیوه آماده کردن آن از مهم‌ترین سنت‌های ترکیه است. البته این شیوه سرو قهوه در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می‌شود. برای تهیه قهوه ترک، دانه‌های قهوه برشته شده و سپس کاملا و به صورت یک‌دست پودر می‌شوند. قهوهٔ ترک معمولا با استفاده از «جذوه» که یک قهوه‌جوش کوچک قاشق چای‌خوری، و دستگاه گرمازا آماده و در فنجان سرو می‌شود. برای آشنایی با این قهوه و طرز تهیه آن با ادامه مقاله کجارو همراه باشید.

طرز تهیه قهوه ترک

قهوه ترک در فرهنگ ترکیه

نوشیدن قهوه ترک در ترکیه یک کار روزمره است و مردم این کشور علاقه زیادی به نوشیدن قهوه ترک دارند. تهیه قهوه ترک در ترکیه یک فرهنگ است. در مراسم خواستگاری، عروس برای خانواده داماد قهوه ترک سرو می‌کند و در همه قهوه‌ها به جز قهوه داماد شکر می‌ریزد. عروس باید در قهوه داماد به جای شکر نمک بریزد. داماد باید قهوه ترک با نمک را بخورد و میزان تغییری که در چهره وی ایجاد می‌شود، به صورتی نمادین میزان صبر و تحمل وی در برابر مشکلات زندگی را مشخص می‌کند! اگر داماد این قهوه نمکین را بدون شکایت و تغییری در چهره بنوشد، خیال عروس از بابت صبوری او راحت می‌شود.

طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک به روش ترکیه‌ای‌ها

برای تهیه قهوه ترک، به تعداد فنجان‌هایی که می‌خواهید قهوه سرو کنید، آب سرد به قهوه‌جوش اضافه کنید. سپس برای هر فنجان بین یک تا یک و نیم قاشق چای‌خوری قهوه ترک اضافه کنید. ترکیه‌ای‌ها چهار درجه شیرینی برای قهوه‌ ترک دارند. به قهوه ساده و بدون شکر «قهوه ساده»، به قهوه‌ای که نصف قاشق چای‌خوری دارد «شکرلی»، یک قاشق چای‌خوری «آرتا شکرلی» و به قهوه‌ای که بیش از یک قاشق چای‌خوری شکر داشته باشد «چوخ شکرلی» می‌گویند. شما هم می‌توانید به میزانی که تمایل دارید به آب سرد و قهوه خود شکر اضافه کنید و به خوبی آن را هم بزنید تا شکر کاملا در محلول شما حل شود. سپس قاشق چای‌خوری خود را از قهوه‌جوش خارج کنید و آن را روی شعله ملایم بگذارید. وقتی که قهوه‌جوش روی شعله قرار دارد آن را هم نزنید تا کف آن از بین نرود. زمانی که قهوه شروع به جوشیدن کرد آن را از روی شعله بردارید و قهوه را در فنجان بریزید. قهوه ترکی که به درستی آماده شود، لایه‌ای نازک از کف را روی خود خواهد داشت. توجه کنید که اگر قهوه را هم بزنید، از آب سرد استفاده نکنید یا حرارت را زیاد کنید، کف قهوه از بین می‌رود.

جولان فناوری های پیشرفته درالمپیک ریو-فناوری

طرز تهیه قهوه ترک

چطور قهوه ترک بنوشیم؟

قهوه ترک با یک استکان آب سرد سرو می‌شود تا دهان تازه شود و طعم آن بهتر حس شود. در ترکیه بعضی از مردم اگر بخواهند قهوه را پس از غذا میل کنند، پیش از خوردن آن کمی عرق نعنا می‌نوشند. در کنار قهوه ترک شیرینی و باقلوا و ترکیش دلایت که شبیه راحت‌الحلقوم خودمان است هم سرو می‌شود. لایه زخیم دانه‌ها قهوه که در ته فنجان باقی می‌ماند خورده نمی‌شود و بعضا برای گرفتن فال قهوه از آن استفاده می‌کنند.

طرز تهیه قهوه ترک

در ادامه تصاویر اختصاصی کجارو از یکی از قهوه‌ خانه‌های «مادو» در خیابان استقلال استانبول را می‌بینید.

طرز تهیه قهوه ترک

انواع باقلوای ترکیه‌ای
طرز تهیه قهوه ترک
طرز تهیه قهوه ترک
طرز تهیه قهوه ترک
باقلوای سرو شده به همراه بستنی سنتی
طرز تهیه قهوه ترک
طرز تهیه قهوه ترک
چای ترکی که کمی پر رنگ و تلخ‌تر از چای ما سرو می‌شود.
طرز تهیه قهوه ترک
نقل و نخودچی و کشمش سرو شده با چای ترکی

طرز تهیه قهوه ترک

شما قهوه ترک را چگونه آماده می‌کنید؟ آیا چیزی به آن اضافه می‌کنید؟ روش خود برای سرو این نوشیدنی را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.


منبع : زومیت

امسال سال دوربین‌های دوگانه است، اما بهترین دوربین‌ها همچنان تک‌لنزی هستند - فناوری

بورگوارد، شاسی‌بلند الکتریکی BXi7 رونمایی می‌کند - فناوری

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا