چطور عمر باتری موبایل را افزایش دهیم؟

پنج‌شنبه 14 اردیبهشت 1402 فناوری

چطور عمر باتری موبایل را افزایش دهیم؟

در حالی که تکنولوژی تلفن‌های هوشمند در حال پیشرفت است، با این حال، باتری‌ها هنوز نمی‌توانند تمامی نیازهای کاربران را برآورده کنند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که کاهش مصرف باتری موبایل می‌تواند باعث افزایش عمر آن شود، اما در واقع این تصور نادرست است. در اینجا، برخی از نکاتی که به افزایش عمر شارژدهی گوشی موبایل کمک می‌کنند، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

چطور عمر باتری موبایل را افزایش دهیم؟

چطور عمر باتری موبایل را افزایش دهیم؟

تنظیمات ایمیل‌ها

ایمیل‌ها می‌توانند تأثیر زیادی روی مصرف باتری داشته باشند. اگر شما از چندین آدرس ایمیل روی گوشی‌تان استفاده می‌کنید، احتمالاً روزانه چندین ایمیل دریافت می‌کنید. تلفنتان با کمک تکنولوژیPush، ایمیل‌های شما را به‌صورت خودکار به‌روز می‌کند. این قابلیت اگرچه دریافت ایمیل‌های جدید را فوراً اطلاع می‌دهد، اما بر میزان مصرف باتری هم مؤثر است. در آزمایش‌ها انجام شده، یک گوشی آی‌فون برای دریافت ایمیل‌های سه حساب کاربری که ۲۰ تا ۳۰ ایمیل در ساعت را با کمک اپلیکیشن Mail دریافت می‌کردند، حدود ۵ تا ۱۰ درصد باتری را مصرف کرد که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. برای بهبود مصرف، اغلب تلفن‌های هوشمند امکان تغییر تنظیمات و زمان‌بندی ایمیل‌های تازه را دارند. بازه‌ زمانی ۳۰ دقیقه یک‌بار، زمانی معقول و مناسب است.

تنظیم خودکار نور صفحه

بخش قابل‌توجهی از باتری گوشی، برای روشن نگه‌داشتن نمایشگر آن مصرف می‌شود و یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای کاهش مصرف باتری، کاهش میزان درخشش نور  (Brightness) صفحه است. در آزمایش‌های ساعتی انجام شده، یک دستگاه آی‌فون با کمترین میزان نور صفحه، ۵۴ درصد باتری کمتری در قیاس با تنظیم نور بر روی حداکثر، مصرف کرد. بااین‌حال باید توجه داشت که تنظیم حداقل میزان درخشش صفحه در نور روز، کار با تلفن را مشکل می‌کند. در حال حاضر تقریباً همه‌ تلفن‌های هوشمند امکان تنظیم خودکار نور صفحه با توجه به میزان نور محیط را دارند. فعال کردن قابلیت AutoBrightness با توجه به تأثیر آن بر کاهش مصرف باتری، توصیه می‌شود.

تنظیم خودکار نور صفحه

تنظیم خودکار نور صفحه

تبلیغات

به هنگام استفاده از مرورگر گوشی، دانلود تبلیغاتی که در صفحات وب وجود دارند، انرژی مصرف می‌کند. با نصب اپلیکیشن‌هایی که این تبلیغات را حذف می‌کنند، می‌توانید به عمر باتری بیفزایید. در آزمایش انجام شده، مرورگر سافاری در گوشی آی‌فون و با اتصال Wi-Fi حدود ۱۸ درصد از باتری و در شرایط مشابه، مرورگر کروم در گوشی Moto X با اندروید خالص نزدیک به ۲۲ درصد از باتری را مصرف کرد. پس از نصب اپلیکیشن محدود کننده تبلیغات در آی‌فون و تکرار آزمایش، میزان مصرف به ۹ درصد کاهش یافت و در اندروید نیز استفاده از اپلیکیشن‌های مشابه تنها هشت درصد باتری را طی دو ساعت مصرف کرد.

 پخش موسیقی

این روزها پخش آنلاین موسیقی از طریق سرویس‌هایی مثل اسپاتیفای، پاندورا و اپل‌موزیک طرفداران بسیاری دارد؛ اما استفاده از این سرویس‌ها متعاقباً باتری زیادی هم مصرف می‌کند. پخش آنلاین موسیقی از طریق اینترنت Wi-Fi برای دو ساعت، حدود ۱۰ درصد باتری آی‌فون را مصرف می‌کند و پخش همان موسیقی از حافظه‌ داخلی گوشی میزان مصرف باتری برای دو ساعت را به حدود پنج درصد کاهش می‌دهد. البته اغلب سرویس‌های آنلاین، امکان پخش به‌صورت آفلاین را هم مهیا کرده‌اند که یک مزیت به‌حساب می‌آید.

 اپلیکیشنهای پرمصرف

 اپلیکیشنهای پرمصرف

 اپلیکیشنهای پرمصرف

با یافتن ردپاهای مصرف باتری در بین اپلیکیشن‌ها، می‌توانید به نتایج مثبتی برسید. هم در آی‌.او.اس و هم اندروید، امکان دسترسی به لیست اپلیکشن‌هایی که بیشترین میزان مصرف باتری را دارند، وجود دارد. در تنظیمات گوشی‌های آی‌فون و اندروید، می‌توانید در منوی مربوط به باتری، لیست این اپلیکیشن‌ها را پیدا کنید. در بخش تنظیمات باتری آی‌فون، روی ساعت تپ کنید تا اطلاعاتی در مورد میزان مصرف باتری در زمان فعالیت و زمان آماده‌‌به‌کار هر اپ، مشاهده کنید. همچنین در اندروید می‌توانید این اطلاعات را در بخش CPU Total و CPU Foreground مشاهده کنید که با کم کردن آن دو از هم می‌توانید به میزان مصرف اپلیکیشن مربوطه در زمان آماده‌به‌‌کار، پی ببرید. احتمالاً اپلیکیشن‌های ایمیل، خبرخوان‌ها و همچنین اپلیکیشن‌هایی که برای زیر نظر داشتن فعالیت‌های فیزیکی در گوشی فعال هستند، بیشترین مصرف را دارند.

 wifi را خاموش کنید

شاید خودتان هم متوجه شده باشید که وقتی ازلحاظ فیزیکی از Wi-Fi یا اینترنت اپراتور موبایلتان دور هستید، مصرف باتری موبایل،‌ افزایش می‌یابد. دلیل این مسئله، افزایش مصرف باتری برای جست‌وجوی یک سیگنال قوی‌تر است. برای بهبود مصرف باتری، در چنین مواقعی بهتر است در تنظیمات گوشی، آن را روی حالت پرواز (Flight Mode)  قرار دهید. برای مثال اگر آنتن موبایل اپراتور در محل کارتان ضعیف است، می‌توانید پس از قرار دادن گوشی در حالت پرواز، Wi-Fi را روشن کرده و از اینترنت استفاده کنید. بدین ترتیب از باتری گوشی به خاطر مصرف بیشتر در راستای جست‌وجوی سیگنال موبایل، خالی نمی‌شود.

موقعیت‌یاب پرمصرف

موقعیت‌یاب پرمصرف

موقعیت‌یاب پرمصرف

اپلیکیشن‌های نصب‌شده روی گوشی که از GPS استفاده می‌کنند را لیست کنید. اپلیکیشن‌‌‌های نقشه و اپ‌هایی که وضعیت سلامت را می‌سنجند معمولاً از این قابلیت گوشی استفاده می‌کنند و بخش عمده‌ای از باتری گوشی به‌واسطه‌ی آن‌ها مصرف می‌شود. اپلیکیشنی که میزان تحرک شما را می‌سنجد، برای سنجش میزان حرکت، از موقعیت‌یاب گوشی استفاده می‌کند که مصرف باتری را سرعت می‌دهد. اگر اپلیکیشنی وجود دارد که از موقعیت‌یاب استفاده می‌کند و باتری زیادی را هم مصرف می‌کند می‌توانید در آی‌فون با مراجعه به بخش Privacy و سپس Location Service امکان دسترسی به موقعیت گوشی را از آن سلب کنید. برای این کار در اندروید، در تنظیمات، به بخش Apps رفته و پس از انتخاب اپلیکیشن مربوطه، در بخشPermissions، گزینه‌ مربوط به Location را برای آن اپ، خاموش‌کنید.

 نوتیفیکیشن‌های غیرضروری

غیر فعال‌سازی اعلان‌های گوشی (نوتیفیکیشن‌ها) برای بهبود مصرف باتری توصیه‌ای است که از سوی اپل و گوگل نیز روی آن تأکید شده است. دریافت این اعلان‌ها، نیازمند ارتباط مستمر با سرور نوتیفیکیشن‌های اپل و گوگل است. بسته به تنظیمات، هر اعلانی که روی گوشی‌تان ظاهر می‌شود، احتمالاً صفحه گوشی را جهت نمایش، برای چند ثانیه روشن می‌کند. با در نظر گرفتن باتری مصرفی برای پخش احتمالی صدای اخطار و ویبره و همچنین امکان جلب‌توجه و استفاده از گوشی، میزان مصرف باتری به‌صورت تصاعدی به‌واسطه‌ دریافت هر اخطار بالا می‌رود. در آزمایش‌ها انجام‌شده، دریافت چند ده اخطار در طول یک ساعت تأثیر چندانی روی میزان مصرف باتری نداشت؛ اما با محاسبه‌ کلیه نوتیفیکیشن‌ها در طول یک روز و انرژی مصرفی برای بررسی هر یک از آن‌ها روی اپلیکیشن‌های مجزا (توییتر، جیمیل و…) به میزان قابل‌توجهی از انرژی می‌رسیم که نهایتاً بهتر است باهدف کاهش مصرف انرژی، آن‌ها را غیرفعال کنیم.

 نوتیفیکیشن‌های غیرضروری

 نوتیفیکیشن‌های غیرضروری

5 تصور اشتباه درباره درباره باتری موبایل

اشتباه اول:

اگرچه تکنولوژی تلفن‌های هوشمند در حال پیشرفت است، اما باتری‌های آن‌ها هنوز نمی‌توانند تمام نیازهای کاربران را برآورده کنند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که بستن اپلیکیشن‌های کمتر استفاده شده، می‌تواند باعث افزایش عمر باتری شود، اما در واقع این تصور نادرست است. در حقیقت، بستن اپلیکیشن‌های غیرفعال، مصرف باتری را بیشتر می‌کند زیرا هنگامی که یک اپلیکیشن در حافظه قرار دارد و آماده به کار است، الزاماً باتری گوشی را مصرف نمی‌کند. اما با بستن (Force-Quit) یک اپلیکیشن، تمامی کدهای مربوط به آن از حافظه حذف شده و با اجرای مجدد آن، تلفن شما باید دوباره کدهای مربوط به آن را اجرا و در حافظه ذخیره کند که به‌مراتب انرژی بیشتری مصرف می‌کند. به علاوه، تلفن‌های هوشمند امروزی نیازی به کالیبره کردن باتری ندارند و بهتر است در بازه‌ زمانی هر دو ماه یک‌بار، نسبت به شارژ و تخلیه کامل باتری تا زمان خاموش شدن گوشی اقدام کنید تا به تخمین بهتر ظرفیت واقعی باتری گوشی کمک شود.

اشتباه دوم:

غیرفعال کردن Wi-Fi از توصیه‌های رایج برای کاهش مصرف باتری است. با این‌حال باید دقت داشته باشید، به هنگامی‌که سیگنال به‌قدر کافی قوی است، خاموش کردن WI-Fi چندان هم منطقی نیست. در واقع مصرف آن Wi-Fi به‌طورکلی از مصرف اینترنت همراه، انرژی کمتری مصرف می‌کند. همچنین استفاده از Wi-Fi به شما اجازه می‌دهد در بسیاری از اوقات با کمک آن محل دقیقتان را تخمین زده و استفاده از GPS گوشی ضرورت پیدا نکند. این قابلیت نیز به‌تنهایی می‌تواند موجب کاهش مصرف باتری شود. تنها استثنا در خصوص تأثیر خاموش کردن Wi-Fi به‌منظور کاهش مصرف باتری، زمانی است که قدرت سیگنال به حدی کم است که استفاده از اینترنت همراه اپراتور توجیه داشته باشد.

اشتباه سوم

بسیاری از اپلیکیشن‌ها به‌طور متناوب موقعیت شما را برای امکاناتشان مورداستفاده قرار می‌دهند. حتی در صورت استفاده از اپلیکیشن Maps برای نقشه‌خوانی، در صورت خاموش بودنGPS، روشنایی صفحه، عامل مصرف باتری است. اما بهتر است امکانات مرتبط با موقعیت‌یابی را باهدف کاهش مصرف باتری به‌طور کامل خاموش نکنید. در این صورت در بسیاری مواقع و به هنگام استفاده از اغلب اپلیکیشن‌ها وقت و قابلیت‌های بیشتری را به‌واسطه‌ عدم وجود امکان موقعیت‌یابی از دست می‌دهید.

اشتباه چهارم

بسیاری از افراد و حتی فروشندگان گوشی تصور می‌کنند که استفاده از Wi-Fi مصرف کمتری در قیاس با اینترنت همراه دارد و باید تا حد ممکن از Wi-Fi استفاده کرد، اما همان‌طور که در بالا اشاره شد، این مورد همواره صادق نیست. در آزمایش‌های انجام شده در مکان‌هایی که سیگنال Wi-Fi و LTE به یک اندازه قدرت داشتند، یک ساعت وبگردی روی Wi-Fi با آی‌فون تقریباً به میزان مشابه با LTE باتری مصرف کرده است.همین آزمایش در یک گوشی موتورولا نشان داد که مصرف LTE تنها دو تا سه درصد بیشتر از مصرف روی شبکه‌ Wi-Fi ‌است.

اشتباه پنجم

قبلاً، ابزارهایی که از باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌کردند، نیاز به کالیبره کردن داشتند تا بتوانند از ظرفیت کامل باتری استفاده کنند. اما تلفن‌های هوشمند امروزی نیازی به این کار ندارند. در حال حاضر، تلفن‌های هوشمند می‌توانند ظرفیت واقعی باتری را بررسی کنند و باتری‌ها نیز با گذر زمان و شارژ و تخلیه مداوم، ظرفیت اولیه خود را از دست می‌دهند. با این حال، نرم‌افزار گوشی همیشه امکان بررسی دقیق میزان ظرفیت باتری را ندارد. بنابراین، بهتر است در بازه‌ زمانی هر دو ماه یک‌بار، نسبت به شارژ و تخلیه کامل باتری تا زمان خاموش شدن گوشی اقدام کنید. این کار به تخمین بهتر ظرفیت واقعی باتری گوشی کمک می‌کند. به طور کلی، کالیبره کردن باتری گوشی در حال حاضر کمکی به افزایش ظرفیت و عمر آن نمی‌کند؛ اما به تخمین بهتر ظرفیت باتری به‌وسیله‌ی نرم‌افزار گوشی کمک می‌کند.

 

پراسترس‌ترین مشاغل دنیا کدامند؟

۶ نکته برای افرادی که قصد خرید خانه دارند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا