چشم درد و درمان آن

سه‌شنبه 19 بهمن 1400 سلامت
چشم درد و درمان آن

چشم درد و درمان آن

درد چشم شایع است، اما به ندرت نشانه ای از یک بیماری جدی است. در اکثر موارد، درد بدون دارو یا درمان برطرف می شود پس جای نگرانی ندارد.

درد سطح چشم به شکل خارش، سوزش و درد ناگهانی و تند دیده می شود. درد سطح چشم معمولاً به دلیل وجود یک ماده خارجی در چشم است، مثل عفونت چشم یا هر چیزی که پرده پوشاننده سطح چشم را اذیت کند.ولی درد قسمت های عمقی تر چشم مربوط به مشکلات جدی پزشکی است. درد شدید چشم، خصوصاً اگر با کاهش بینایی همراه باشد، بایستی سریعاً توسط پزشک تحت بررسی و درمان قرار بگیرد.علل بروز درد چشم- آلرژی (حساسیت)- بلفاریت (التهاب و ورم پلک چشم)- بسته شدن مجرای اشکی- شالازیون (توده متورمی در لبه پلک)- سردرد خوشه ای (یک نوع سردرد)- مشکلات ناشی از لنز تماسی چشم- ساییدگی و خراش قرنیه چشم- خشکی چشم- اکتروپیون (برگشت لبه پلک به سمت بیرون)- انتروپیون (برگشت لبه پلک به سمت داخل چشم)وجود یک ماده خارجی در چشم- گلوکوم (آب سیاه چشم)- التهاب و ورم صلبیه (سفیدی چشم) آسیب و جراحت چشم مثل سوختگی یا وارد شدن ضربه- ورم عنبیه (قسمت رنگی چشم)- التهاب اعصاب چشم- ورم ملتحمه چشم یا چشم صورتی (ملتحمه، غشای موکوسی روی کره چشم و پلک هاست)- گل مژه- التهاب یووه آ (یووه آ، لایه ای از چشم است که دارای رگ های خونی و رنگدانه های چشم است)عللی که در بالا ذکر شد معمولاً باعث ایجاد درد چشم می شوند، ولی برای تشخیص دقیق علت باید به چشم پزشک مراجعه کنید.
چشم درد و درمان آن

چشم درد و درمان آن

تشخیص علت چشم درد

کمبود خواب، حساسیت، خستگی چشم، ورم ملتحمه، گریه بیش از حد، خستگی و عدم رسیدن کافی اکسیژن به قرنیه و آلودگی علل این مشکل می باشند که با علائمی مانند احساس سنگینی در چشم، سوزش و قرمزی چشم خود را نشان می دهند.در اینجا چند مورد درمان خانگی برای رفع خستگی چشم ذکر می کنیم اما از این موضوع غافل نباشید که هر شش ماه باید برای بررسی وضعیت چشمانتان به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی برای رفع چشم درد

1. یکی از ساده ترین راهها این است که دو قاشق را داخل فریزر بگذارید.بعد از اینکه سرد شدند آنها را زیر چشمان خود قرار دهید تا پف چشمانتان کم شود.توجه داشته باشید که قاشقها یخ نشوند!

2. روش موثر دیگر این است که تکه ای از پنبه را به صورت گلوله ای در یک استکان چای بیندازید و بعد از چند ثانیه آنها را روی پلک چشمانتان چند دقیقه ای قرار دهید.

3. از قرار دادن تکه های خیار بر روی پلک چشم جهت کاهش پف کردگی استفاده کنید.

همچنین بخوانید : انواع مشکلات چشم و درمان آن

4. روش موثر دیگر این است که به طور مرتب چشمان خود را با آب سرد بشویید.این عمل باعث آرامش چشم می شود و هرگونه خستگی را برطرف می کند.

5. گلوله های پنبه ای را داخل یک فنجان شیر خنک بیندازید و سپس آنها را روی پلک چشم قرار دهید.

چشم درد و درمان آن

چشم درد و درمان آن

درمان چشم درد

6. در یک فنجان آب، چند قطره روغن اسطوخودوس بریزید و سپس گلوله پنبه را در آن بخیسانید و بعد آن را روی پلک چشمتان بگذارید.

7. یک توت فرنگی را که در فریزر بوده به مدت چند دقیقه روی پلکتان قرار دهید.برای رفع خستگی بسیار موثر است.

8. در دو فنجان آب جوشیده، مقدار کمی اسید بوریک بریزید.بعد از سرد شدن از آن برای شستن چشم استفاده نمایید.

اگر درد چشم درمان نشود چه اتفاقی خواهد افتاد

اکثر درد های چشم نیاز به درمان ندارند. دردهای ایجاد شده در چشم به ندرت باعث آسیب دائمی به قدرت بینایی می شوند. با این حال، همیشه این چنین نیست. برخی از شرایط که باعث درد چشم می شوند، در صورت عدم درمان ممکن است مشکلاتی جدی تری ایجاد کنند.به عنوان مثال، درد و علائم ناشی از گلوکوم نشانه ای از یک مشکل قریب الوقوع است. آب سیاه یا همان گلوکوم اگر تشخیص داده نشده و درمان نشود، می تواند مشکلات بینایی و در نهایت نابینایی به همراه داشته باشد. حس بینایی بسیار حساس است. اگر تجربه درد چشم دارید و مدام احساس می کنید چیزی مثل مژه در چشمتان فرو می رود، به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید.

تاثیر گواوا بر کاهش فشارخون

تاثیر گواوا بر کاهش فشارخون

فیبر و پیشگیری از افزایش وزن

فیبر و پیشگیری از افزایش وزن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا