چرا تومورهای مغزی شکل می گیرند؟

شنبه 22 اردیبهشت 1397 گوناگون

چرا تومورهای مغزی شکل می گیرند؟

تومور مغزی,شانه های تومور مغزی,سردرد شدید
تومورهای مغزی به دلایل مختلفی ترسناک هستند. آنها می توانند بسیار تهاجمی بوده و در مدت زمان کوتاهی موجب مرگ افراد شوند.

به گزارش عصر ایران به نقل از “تودی”، بیش از ۱۲۰ نوع تومور مغزی و سیستم عصبی مرکزی وجود دارند که از نمونه های خوش خیم تا بدخیم را شامل می شوند. مننژیوم یکی از نمونه های خوش خیم شایع تومور مغزی است که بیشتر بیماران مبتلا به آن می توانند به زندگی عادی ادامه دهند.

 

گلیوبلاستوما نیز شایع‌ترین و مرگبارترین تومور مغزی بدخیم در بزرگسالان است. متوسط نرخ بقای افراد مبتلا به این نوع از تومور مغزی حدود ۱۵ ماه است.

 

تمام تومورهای مغزی باید درمان شوند، زیرا این اندام در فضایی محدود قرار دارد که نمی تواند پذیرای هیچ چیز اضافه باشد. حتی تومورهای خوش خیم نیز می توانند موجب فشار اضافی و آسیب رساندن به بافت مغز اطراف خود شوند.

 

چرا تومورهای مغزی شکل می گیرند؟

شکل گیری تومور مغزی یک رویداد تصادفی است. تومور مغزی به واسطه یک خطا در تقسیم سلولی که می تواند در هر زمانی رخ دهد، شکل می گیرد.

 

تومورهای مغزی عمدتا در افرادی بدون ساقه خانوادگی شکل می گیرند. در حال حاضر، روشی شناخته شده برای کاهش خطر ابتلا به تومور مغزی وجود ندارد و مهم‌ترین کاری که می توانید انجام دهید نادیده نگرفتن نشانه های هشدار دهنده ابتلا به آن است.

 

گزینه های درمانی و شرایط بهبودی مختلفی برای تومورهای مغزی وجود دارند، و نشانه ها می توانند به مکان تشکیل تومور در مغز بستگی داشته باشند. اما برخی نشانه های مشخص وجود دارند که باید مد نظر قرار بگیرند.

 

سردردهای تشدید شونده

در افرادی که سالم بوده اند، سردردهایی که از نظر تکرر و قدرت درد شرایط وخیم‌تری به خود می گیرند، به ویژه زمانی که با حالت تهوع و استفراغ همراه باشند، از شایع‌ترین نشانه های تومور مغزی هستند. ممکن است از شدت سردردها کاسته شود، اما آنها برای مدت زمانی طولانی ادامه خواهند داشت. این نشانه ای از افزایش فشار در جمجمه است که می تواند به بروز مشکلی در مغز اشاره داشته باشد.

 

سردردها به طور معمول هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب تشدید می شوند، اما همواره هم این گونه نیست.گاهی اوقات، برخی مناطق مشخص سر بیشتر از مناطق دیگر تحت تاثیر قرار می گیرند.

 

سردردهایی که از رشد یک تومور ناشی می شوند به طور معمول در صورت مصرف داروهای مسکن مانند آسپرین نیز بهبود نمی یابند.

 

البته هر فردی در طول زندگی خود گاهی اوقات با سردرد مواجه می شود و این شرایط نباید به سرعت موجب نگرانی درباره رشد تومور شود. سردرد ناشی از رشد تومور حالت پایا و تشدید شونده دارد که با علائم دیگر مانند حالت تهوع و استفراغ همراهی می شود.

چند مدل بسیار زیبا تزئین میز پذیرایی عید نوروز

 

ضعف، بی حسی یا مشکلات تعادلی

فرد مبتلا به تومور مغزی ممکن است ناگهان با دشواری در راه رفتن یا حفظ تعادل خود مواجه شود. وی ممکن است متوجه تغییرات حرکتی در یک سمت بدن یا یکی از اعضای بدن خود شود. این می تواند در قالب ناتوانی در انجام کارها مانند انداختن اشیا یا ناتوانی در بستن کراوات، دکمه های پیراهن یا بستن بند کفش نمایان شود.

 

تغییرات بینایی

نشانه های ناخوشایند تاثیرگذار بر بینایی می توانند شامل تاری دید، دو بینی، حساسیت بیش از حد به نور یا ناراحتی از حرکت چشم باشند.

 

یک تومور مغزی ممکن است فیبرهایی که چشم ها را به پشت مغز متصل می کنند از کار انداخته و موجب شکل گیری نقاط سیاه در دید فرد شوند. شما ممکن است به واسطه ناتوانی در دیدن محیط اطراف خود با دیوارها و اشیا برخورد کنید.

 

تشنج

همه تشنج ها به معنای ابتلا به تومور مغزی مبتلا شده اید، اما آنها می توانند یکی از دلایل اصلی بروز این شرایط باشند.

 

سردرگمی یا تغییرات وضعیت روانی

اعضای خانواده فردی که به تومور مغزی مبتلا شده ممکن است متوجه تغییراتی ظریف اما غیر عادی در رفتار وی شوند. ممکن است وی اجاق گاز را روشن بگذارد در شرایطی که پیش از این هرگز چنین کاری را انجام نداده است و یا امکان دارد در محله ای که با آن آشناست مسیر خود را گم کند.

 

تومورهای مغزی می توانند موجب تغییرات شخصیتی در بیماران شوند و به عنوان مثال همسری آرام و مهربان را به فردی پرخاشگر و عصبانی تبدیل کرده و یا فردی ثابت قدم و محکم را به فردی غیر فعال و منزوی تبدیل کنند.

 

درمان

بیماران مبتلا به تومورهای مغزی بدخیم مانند گلیوبلاستوما، برای خارج کردن تومور تحت عمل جراحی قرار می گیرند و سپس پرتو درمانی و شیمی درمانی را پشت سر می گذارند. تومورهای خوش خیم ممکن است تنها به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشند. برای بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما ممکن است استفاده از Optune – دستگاهی کلاه مانند که جریان الکتریسیته ضعیف را به مغز ارسال می کند و به افزایش شانس بقای بیمار کمک می کند، تجویز شود.

 

 

مرجع : سرپوش

آشنایی با خواص هندوانه برای سلامت بدن،پوست و میل جنسی

علل‌ و علایم بیماری دریچه‌ای‌ قلب

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا