چالش مومو چیست؟

دوشنبه 12 خرداد 1399 گوناگون
چالش مومو

چالش مومو  (momo challange)چیست؟

مومو یک بازی آنلاین است که  طبق  گفته‌ های واحد تحقیقات جرایم رایانه‌ای ایالت مکزیکی تباسکو، این بازی در فیس‌بوک شروع شده است. Momo یک بازی «خودکشی» است که بیشتر در واتس‌اپ به جریان یافت و شما نیز ممکن است تصویر مربوط به این بازی که یک دختر لاغر با  موهای بلند مشکی و چشم‌های بیرون زده با دهانی پهن است، را دیده باشید.
طبق گزارشات شخصیت مومو، در این بازی  افراد را به انجام کار‌های خطرناک و خشن ترغیب می‌کند. به گفته خبرگزاری‌های استرالیا، کاربرانی که با واتس اپ با مومو درگیر می‌شوند، در برخی موارد تصاویر ناخوشایند دریافت می‌کنند و گا‌ها به انجام کار‌های خطرناک، خودآزاری یا خودکشی دعوت می‌گردند و اطلاعات شخصی صفحه آن‌ها توسط هکر‌ها جمع‌آوری می‌گردد.
این چالش که از جدیدترین نگرانی‌ها در رابطه با حضور کودکان و نوجوانان در فضای اجتماعی است، به عنوان بازی خودکشی توصیف شده و گفته می‌شود طی پیام‌هایی پنهان افراد را به خودکشی یا انجام سایر کار‌های خطرناک تشویق می کند . مدتی «مومو» یکی از ترند‌های جستجوی گوگل بود. با این حال، تقریبا هیچ مدرک قطعی مبنی بر اثبات وجود چنین چیزی وجود ندارد؛ بنابراین اگرچه برخی چالش مومو را بدتر از نهنگ آبی عنوان می‌کنند، برخی معتقدند که اصلا چنین چالشی وجود خارجی ندارد.

نگرانی والدین از چالش مومو  ؟

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که کودکان و نوجوانان، توسط یک نام کاربری به نام مومو (momo) به انجام یک سری کارهای  خطرناکی از جمله خودآزاری  ،حملات خشونت آمیز، و خودکشی ترغیب شده اند. برخلاف ادعا‌های موجود، مبنی بر اینکه این بازی قربانیان زیادی گرفته، در حقیقت شکایات در این خصوص بسیار ناچیز بوده‌ و هیچ نهاد قانونی تائید نکرده که رفتارها و آسیب ها  در نتیجه‌ی مستقیم این بازی بوده باشند، با اینکه گفته می‌شود جو رسانه‌ای موجب نگرانی و پریشانی کودکان گشته است.و آگاهی عمومی افزایش یافت و فیلم‌ها و تصاویر مربوط به این چالش از رسانه‌های اجتماعی حذف شد.

 

آیا باید نگران چالش مومو بود؟
بررسیاین چالش کار دشواری است، چراکه مدارک زیادی دال بر وجود آن وجود ندارد. اخبارهای  غیر رسمی حاکی از این است که در یوتیوب یا فیس بوک، تصاویر ترسناکی در قالب کارتون به کودکان نشان داده شده یا در واتساپ، تصاویر و متن‌های ترسناکی از سوی یک اکانت ناشناس دریافت شده ‌است. همان تصویر وحشتناک چالش مومو، که کاشف به عمل آمده که یک عروسک ژاپنی از کمپانی «Link Factory» است و هنرمند سازنده‌ی آن هیچ ارتباطی با چالش نداشته‌ است.

بازی ترسناک مومو (MOMO)

کودکان در اینترنت

آنطور که پیداست نگرانی در رابطه با چالش مومو کمتر به خود این چالش مربوط است و بیشتر در مورد اضطراب والدین در رابطه با محتوا‌هایی است که فرزندانشان در فضای وب می بینند؛ بنابراین راه حل محافظت از آن‌ها این است که «در جریان آنچه فرزندان شما مشاهده می‌کنند و چگونگی آن باشید».

چالش مومو و بازی نهنگ آبی
ممکن است چالش مومو شما را به یاد بازی «نهنگ آبی» بیندازد، بازی که چند سال پیش به همین صورت ترند شد و هنوز شواهد کمی در رابطه با خطرات آن و تلفاتی که گفته می‌شد در ارتباط با این بازی وجود داشت، در دست است. در نتیجه، اگرچه نمی‌توان به طور قطع عنوان کرد که هیچ یک از این چالش‌ها و بازی‌ها حقیقت ندارند، تقریبا هیچ مدرک قطعی دال بر تاثیر مستقیم چنین چالش‌هایی بر مرگ و میر‌های گزارش شده وجود ندارد و کارشناسان معتقدند محتوا‌های چالش مومو، بیشتر بعد از ترند شدن آن در رسانه‌های اجتماعی، تولید شده ‌اند!

سخن پایانی
بهتر است پیش از آنکه بر اساس شایعات وایرال شده، در رابطه با خطرات در کمین فرزندان در فضای وب، نگران شوید، به خوبی تحقیق کنید؛ چراکه صحبت بیشتر در مورد چنین موضوعاتی، به انتشار بیشتر آن‌ها کمک می‌کند. در چنین شرایطی بهتر است فرزندان خود را از خطرات احتمالی آگاه کنید و از آن‌ها بخواهید در صورت مواجهه با هر محتوای خطرناک یا مضری، موضوع را با شما در جریان بگذارند. «آن لانگفیلد» یک فعال حقوق کودکان تاکید می‌کند: «والدین و مسئولان با درک نادرست مسائل و هشدار‌های غیرضروری به کودکان نه تنها جایگاه خود را تضعیف می‌کنند بلکه این ذهنیت را در آن‌ها ایجاد می‌کنند که در مواقع خطر واقعی هشدار‌های آن‌ها جدی گرفته نشود». پیشنهاد می‌کنیم مطلب «چگونه در مورد مشکلات با کودکان صحبت کنیم؟» را نیز بخوانید. نظر شما در رابطه با چالش‌های موجود در فضای مجازی چیست؟ شما چگونه از فرزندان خود در محیط اینترنت محافظت می‌کنید؟

منبع ستاره

تهدیدات دونالد ترامپ به مقابله نظامی با معترضان

تهدیدات دونالد ترامپ به مقابله نظامی با معترضان

قیمت طلا، دلار، سکه امروز

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز 99/03/11

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi