بیو گرافی چارلی چاپلین /بزرگترین و مشهورترین بازیگر هالیوود

سه‌شنبه 5 اسفند 1399 بیوگرافی
بیوگرافی چارلی چاپلین

بیو گرافی چارلی چاپلین

نام:چارلی چاپلین

متولد:۱۶ آوریل ۱۸۸۹

متولد شهر:جنوب لندن

تاریخ در گذشت:۲۵ دسامبر ۱۹۷۷

سال فعالیت:از ۱۸۹۴ تا ۱۹۱۴ (از ۵ تا ۲۵ سالگی)

حرفه:بازیگر و کارگردان سینما و همچنین آهنگساز برجستهٔ هالیوود

سبک: کمدی، صامت

همسران:میلدرد هاریس (۱۹۱۸ – ۱۹۲۰ طلاق) * لیتا گری (۱۹۲۴ – ۱۹۲۷ طلاق) * پائولت گدارد (۱۹۳۶ – ۱۹۴۲ طلاق) * اونا اونیل (۱۹۴۳ – ۱۹۷۷ تا مرگ چاپلین)

فرزندان: ۸ فرزند(چالز -جونیور-سیدنی-جرالدین-مایکل- جوزفین-ویکتوریا-کریستوقر-هانا)

ثروت :ثروت چاپلین پس از مرگش بیش از پانصد میلیون دلار ارزش داشت.

بیوگرافی چارلی چاپلین

بیوگرافی چارلی چاپلین

چارلی چاپلین کیست؟

سِر چارلز اسپنسر چاپلین  یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین هنرمندان قرن بیستم میلادی و تاریخ سینما است. وی در طول دوران فعالیت هنری‌اش، سه بار موفق به دریافت جایزه اسکار شد,

چارلی چاپلین و چارلی، یکی از بزرگترین و مشهورترین بازیگران و کارگردانان سینما و همچنین آهنگساز برجستهٔ هالیوود و برندهٔ جایزه اسکار است.

چارلی چاپلین متولد چه سالی است؟

سِر چارلز اسپنسر چاپلین( متولد:۱۶ آوریل ۱۸۸۹ در محله‌ای در جنوب لندن متولد شده‌است )

شروع فعالیت:

بیشتر فیلم‌های او کمدی و صامت هستند.

چاپلین در زمینه‌های سینما و تئاتر ۷۷ سال (۱۸۹۹–۱۹۷۶) فعالیت کرد. شروع فعالیت‌های وی از سالن ویکتوریا انگلستان به عنوان پسربچه‌ای آغاز شد و تا سن ۸۷ سالگی ادامه یافت. وی در سال ۱۹۱۹ همراه با تعدادی از دوستان سینمایی خود اتحادیهٔ سینماگران را تأسیس کرد.

Charlie Chaplin portrait.jpg

خانواده چالی چاپلین:

والدین چاپلین هر دو هنرمندانی  بودند و هر دو بازیگر و آوازه خوان، اما پیش از آنکه چاپلین سه ساله شود از هم جدا شدند.

مشهور است که نام مادر چاپلین هنا است. چارلی آواز خواندن را از مادرش آموخت.

بیماری مادر چارلی چاپلین

بعدها مادر چاپلین دچار بیماری روانی شد و در یک آسایشگاه در حوالی لندن بستری گردید. مستخدمهٔ پدر، چارلی را به همراه برادرش به مدرسه فرستاد و پدر چارلی زمانی که او ۱۲ ساله بود درگذشت.

بیماری مادر چاپلین از آنجایی آغاز شد که در یکی از اجراهای زنده تئاتر در لندن که برای سربازان اجرا می‌شد، یکی از اجسامی که سربازان مست به روی صحنه پرتاب می‌کردند به سر مادرش برخورد کرد و مادر چاپلین خون آلود و اشک‌ریزان به پشت صحنه رفت و چاپلین پنج ساله به روی صحنه آمد تا تماشاچیان عصبانی را با خواندن آهنگی سرگرم و آرام کند.

با بستری شدن مادر، چارلی و برادرش رابطهٔ عمیق‌تری پیدا کردند و هر دو با استعداد بالایی که داشتند در همین سالن قدیمی که پدر و مادرشان در آن کار می‌کردند، مشغول به کار شدند. در سال ۱۹۲۸ مادر چارلی ۷ سال پس از انتقال وی توسط پسرانش به هالیوود مرد. سال‌های پس از مرگ مادر و فقر و استیصال برادران چاپلین تاثیر زیادی بر فضای فیلم‌های چاپلین در سال‌های بعد گذاشت. بعدها چارلی از وجود برادری ناتنی از سمت مادر آگاه می‌شود به نام ویلر دریدن که بعدها این برادر به برادران دیگر در هالیوود و استودیو چاپلین می‌پیوندد.

چاپلین در مورد مادرش می‌گفت: اگر مادرم نبود شک دارم که می‌توانستم در پانتومیم موفقیتی کسب کنم. او یکی از بزرگترین هنرمندان پانتومیم بود که تاکنون دیده‌ام.

چارلی چاپلین, بیوگرافی چارلی چاپلین, زندگینامه چارلی چاپلین

همسران چارلی چاپلین

چاپلین در زندگی شخصی چندین بار ازدواج کرد.

اولین ازدواج چارلی:

با میلدرد هاریس (۱۹۱۸ – ۱۹۲۰ طلاق) بود. دختر بانمکی که چارلی را یاد عشق نافرجامش، هتی کلی می‌انداخت که در سال ۱۹۰۸ عاشق او شده بود. عشقی که از همان ابتدا مورد مخالفت خانوادهٔ هتی قرار گرفت. ازدواج چارلی با میلدرد پس از دو سال  به جدایی کشیده شد. نتیجهٔ این ازدواج یک فرزند پسر بود که تنها سه روز عمر کرد.

دومین ازدواج چارلی: 

با لیتا گری (۱۹۲۴ – ۱۹۲۷ طلاق) هنرپیشهٔ نقش اول فیلم پسر بچه یعنی لیتا گری ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند پسر به نام‌های سیدنی و چارلز بودند. اما تنها بعد از دو سال این ازدواج نیز به جدایی کشیده شد.

سومین ازدواج چارلی: 

پائولت گدارد (۱۹۳۶ – ۱۹۴۲ طلاق) بار دیگر با یک بازیگر ازدواج کرد. پائولت گدارد بازیگر نقش دختر بی‌خانمان در فیلم عصر جدید که با چارلی ازدواج کرد. این ازدواج بعد شش سال  به جدایی انجامید

چهارمین ازدواج چارلی:

اونا اونیل (۱۹۴۳ – ۱۹۷۷ تا مرگ چاپلین) او این بار با دختر یک نمایش‌نامه‌نویس معروف آمریکایی به نام یوجین اونیل آشنا شد. نام آن دختر اونا اونیل بود. با اینکه پدر دختر با این ازدواج مخالف بود اما این ازدواج صورت گرفت. چارلی پنجاه و چهار ساله با یک دختر هجده ساله ازدواج کرده بود. این ازدواج در ۱۶ ژوئن سال ۱۹۴۳ انجام گرفت. اولین حاصل این ازدواج دختری به نام جرالدین بود. با اینکه اختلاف سن چارلی و اونا سی و شش سال بود اما این ازدواج پر دوام‌ترین ازدواج چارلی بود و این دو تا پایان عمر کنار یکدیگر بودند.

او داستان اوایل زندگی خویش را در کتابی تحت عنوان «داستان کودکی من» نوشته‌است. این کتاب مربوط به دورانی است که چاپلین هنوز مشهور نشده بود

 

بیوگرافی چارلی چاپلین

بیوگرافی چارلی چاپلین

جوایز

  • دریافت جایزه اسکار بهترین دستاورد هنری برای فیلم سیرک در سال ۱۹۲۹ به چارلی چاپلین تعلق گرفت.
  • نامزد دریافت جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم دیکتاتور بزرگ در سال ۱۹۴۱.
  • نامزد دریافت جایزه اسکار در رشته بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی برای فیلم موسیو وردو در سال ۱۹۴۸.
  • دریافت جایزه افتخاری یک عمر فعالیت هنری در سال ۱۹۷۲.
  • برنده جایزه افتخاری شیر طلایی از جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۹۷۲.
  • برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی متن برای فیلم روشنی‌های صحنه در سال ۱۹۷۳.

 

مرگ:

چارلی چپلین در ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷ درگذشت و در یک مزرعه ذرت دفن شد. جسد از گورستان دهکده‌ای در سوئیس که چاپلین ۲۵ سال آخر عمر خود را در آنجا گذرانده بود ربوده شده بود جسد این کمدین در سال ۱۹۷۸ از خاک خارج شد و توسط دو مرد که در ازای بازگرداندن جسد از وکیل چاپلین تقاضای دریافت پول داشتند،  و پس از سه ماه، با دستگیری جنازه دزدها که دو مهاجر از بلغارستان و لهستان بودند، به همانجا بازگشت؛ ولی این بار تابوت او را از بتن مسلح ساختند.

بیو گرافی دیوید گندی

بیو گرافی دیوید گندی / جذاب ترین و گرانقیمت‌ ترین مدل مرد جهان

بیوگرافی ویل اسمیت

بیوگرافی قدرتمندترین بازیگر هالیوود ویل اسمیت

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi