پف کردن چشم در اثر گریه/ 8 راه حل برای کاهش تورم

شنبه 7 آبان 1401 سلامت
پف کردن چشم در اثر گریه

درمان های خانگی برای کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

پف کردن چشم در اثر گریه:هر چشم حاوی یک غده اشکی در زیر پلک بالایی است که به طور مداوم مقدار کمی اشک ترشح می کند تا سطح کره چشم را روان کند. این رطوبت برای شستن ذرات گرد و غباری که روی سطح چشم فرود می آید و به حداقل رساندن اصطکاک در حین حرکت کره چشم مورد نیاز است.

اشک یک لایه محافظ روی سطح چشم تشکیل می دهد و به سوراخ های کوچکی که در گوشه های داخلی پلک ها قرار دارد تخلیه می شود. اما وقتی تحت تأثیر احساسات قرار می گیرید، غدد اشکی بیش از حد کار می کنند و اشک های زیادی تولید می کنند که نمی توانند به سرعت تخلیه شوند. اشک های اضافی به شکل گریه از چشم ها سرازیر می شوند.

پوست اطراف چشم ها بسیار نازک است و از بافت های بسیار ظریفی تشکیل شده است که به راحتی جریان سنگین اشک را جذب می کند. تجمع مایع در زیر بافت باعث می شود که ناحیه اطراف چشم پس از گریه پف کرده یا متورم شود.

بعلاوه، میل به گریه کردن باعث می شود سیستم عصبی خودمختار خون بیشتری را به صورت شما فشار دهد و همچنین به تورم اطراف چشم کمک می کند.

در اینجا چند راه ساده برای خلاص شدن از شر پف چشم پس از یک طلسم گریه جدی وجود دارد.

 

پف کردن چشم در اثر گریه

پف کردن چشم در اثر گریه

1. از کمپرس سرد استفاده کنید

اگر ناحیه اطراف چشم شما به دلیل گریه زیاد، آلرژی، کم خوابی یا خواب زیاد پف کرده است، ساده ترین راه برای کاهش تورم، استفاده از کمپرس سرد روی آن است.

این درمان با منقبض کردن رگ‌های خونی زیرین عمل می‌کند، بنابراین جریان خون را در این ناحیه کاهش می‌دهد، که به نوبه خود، التهاب را تسکین می‌دهد. همچنین می‌تواند به‌طور موقت ناحیه را بی‌حس کند و خارش چشمی را که ناشی از آلرژی است، تسکین دهد.

اگرچه می‌توانید پدها یا کیسه‌های سرد را از داروخانه‌ها تهیه کنید، اما معمولاً آن‌قدر منجمد هستند که نمی‌توان آن‌ها را روی ناحیه حساس اطراف چشم قرار داد. اما نگران نباشید؛ می توانید به راحتی در خانه یک کمپرس سرد درست کنید.

توجه: این نوع سرما درمانی موضعی اغلب برای مهار تورم اطراف آسیب استفاده می شود،  اما برای هر ضربه ای که ممکن است به چشم آسیب برساند توصیه نمی شود.

نحوه استفاده:

یک دستمال تمیز و نرم را در آب سرد یا خنک خیس کنید و مایع اضافی را از بین ببرید.
چشمان خود را ببندید و پارچه مرطوب سرد را روی پلک های خود قرار دهید تا کاملاً ناحیه متورم را بپوشاند.
هنگامی که احساس کردید دمای پارچه به حالت عادی برگشت، دوباره آن را در آب سرد فرو کنید، مایع اضافی را فشار دهید و دوباره آن را روی چشمان خود قرار دهید.
این کار را بیش از 20 دقیقه انجام دهید تا از آسیب پوست یا سرمازدگی جلوگیری کنید.
2 ساعت صبر کنید و سپس 20 دقیقه دیگر دوباره استفاده کنید.
این کار را به مدت 3 روز یا تا زمانی که تورم کاملا از بین برود انجام دهید.

چشم های پف کرده خود را تا جایی که می توانید به دفعات در طول روز با آب سرد بپاشید تا زمانی که تورم فروکش کند.
دو قاشق چای خوری تمیز را برای چند دقیقه در فریزر نگه دارید. قاشق های سرد شده را بیرون آورده، خیس کنید و به آرامی روی چشمان بسته خود فشار دهید.

 

پف کردن چشم در اثر گریه

پف کردن چشم در اثر گریه

2. کمپرس چای سبز یا سیاه را امتحان کنید

برای کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه از کمپرس چای سبز/سیاه استفاده کنید

هم چای سیاه و هم چای سبز حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که اثرات ضد التهابی قوی مانند کافئین، فلاونوئیدها و تانن ها را نشان می دهند. تانن ها همچنین دارای خواص قابض هستند که می توانند به کوچک شدن بافت کمک کنند و پوست شما را سفت نشان دهند.

بنابراین، می توانید این کیسه های چای را روی چشم های پف کرده خود بمالید تا تورم زیرین را مهار کنید و همچنین پوست روی آن را سفت و تقویت کنید. این درمان موضعی با کوچک کردن رگ‌های خونی زیرین برای از بین بردن تورم، جریان خون را در ناحیه محدود می‌کند.

آنتی اکسیدان ها همچنین به آرام کردن هرگونه خارش یا تحریک در ناحیه کمک می کنند، حلقه های تیره را روشن می کنند و ترمیم بافت را تسهیل می کنند.

چای سبز نسبت به چای سیاه ترجیح داده می شود زیرا محتوای فلاونوئید بیشتری دارد. علاوه بر این، همیشه باید به دنبال چای کیسه‌ای ارگانیک باشید که فاقد هرگونه مواد شیمیایی باشد که می‌تواند چشم‌ها یا ناحیه حساس اطراف آن‌ها را تحریک یا آسیب برساند.

نحوه استفاده:

دو کیسه چای را حدود 5 دقیقه در یک فنجان آب داغ غوطه ور کنید. مایع اضافی را بردارید و فشار دهید. صبر کنید تا کیسه های چای تا دمای اتاق خنک شوند (معمولاً 5 دقیقه) و سپس آنها را روی چشمان بسته خود به مدت 15 تا 30 دقیقه قرار دهید.
از طرف دیگر، می توانید با نگه داشتن کیسه های چای در یخچال به مدت حدود 10 تا 20 دقیقه، یک کمپرس سرد درست کنید. سپس آنها را به مدت 15 تا 30 دقیقه روی چشم های بسته خود بمالید.

 

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

3. برش های خیار را قرار دهید

خیار سرشار از آب، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فعال زیستی است که به آنها خواص خنک کنندگی و تسکین دهنده طبیعی مانند کوکومرین A و B و کوکوربیتاسین می دهد. آنها اغلب روی چشم ها اعمال می شوند تا به آرامی هرگونه التهاب، سوزش، خارش یا هیپرپیگمانتاسیون در ناحیه اطراف چشم را کاهش دهند.

هنگام درمان پف چشم، بهتر است از خیار سرد استفاده کنید، زیرا می تواند رگ های خونی سطحی را منقبض کند و در نتیجه جریان خون را در ناحیه کاهش دهد و در نتیجه ورم را سریعتر کاهش دهد.

نحوه استفاده:

چند برش ضخیم خیار را برش دهید.
آنها را به مدت 10 دقیقه در یخچال قرار دهید.
دو برش خنک شده را بیرون بیاورید و به مدت 10 دقیقه روی پلک های خود قرار دهید.
چندین بار در روز استفاده کنید.

 

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

4. شیر کامل را آماده کنید

شیر کامل در صورت استفاده نیز می تواند تورم چشم ناشی از گریه را کاهش دهد

اسید لاکتیک موجود در شیر به کاهش پف و تیرگی کمک می کند و در عین حال این ناحیه را مرطوب و نرم می کند.

شیر مملو از اسیدهای آمینه، آنزیم ها و آنتی اکسیدان هایی است که می تواند به تقویت و ترمیم پوست حساس اطراف چشم کمک کند و در عین حال التهاب این ناحیه را نیز تسکین دهد.

همچنین حاوی اسید لاکتیک است که به آرامی سلول های مرده انباشته شده در بالای پوست را لایه برداری می کند و یک لایه جدید تازه در زیر آن نمایان می شود. این لایه برداری پوست به کاهش ظاهر سیاهی و چین و چروک به مرور زمان کمک می کند.

نحوه استفاده:

دو گلوله پنبه را در شیر کامل سرد و ارگانیک خیس کنید.
زیر هر چشم یک گلوله پنبه قرار دهید.
بگذارید 10 دقیقه بماند.
پس از آن چشمان خود را با آب معمولی بشویید.

2 فواید شیر برای پوست صورتpng

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

5. از سفیده تخم مرغ استفاده کنید

سفیده تخم مرغ سرشار از اسیدهای آمینه است که می تواند به سفت شدن پوست پف کرده اطراف چشم کمک کند. این ماده دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش تورم در ناحیه اطراف چشم بدون ایجاد تحریک بی مورد کمک کند.

علاوه بر این، سفیده تخم مرغ حاوی چندین ماده مغذی دیگر است که می تواند به تقویت و ترمیم پوست و بهبود ظاهر کلی آن کمک کند. این درمان حتی ممکن است به کاهش تشکیل حلقه های سیاه و چین و چروک کمک کند.

نحوه استفاده:

سفیده 2 عدد تخم مرغ را در یک کاسه کوچک کاملا با همزن بزنید.
چند قطره فندق جادوگر را با هم مخلوط کنید.
از یک برس تمیز کوچک استفاده کنید تا این مخلوط را زیر چشم خود بمالید.
قبل از اینکه آن را با آب معمولی بشویید، اجازه دهید حداقل 15 دقیقه بماند.
یک بار در روز به مدت چند روز برای بهترین نتیجه استفاده کنید.

 

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

6. محلول نمکی را امتحان کنید

برای تسکین تورم چشم ناشی از گریه می توانید محلول نمکی را امتحان کنید

نمک مخلوط شده در آب گرم می تواند با کاهش احتباس مایعات در این ناحیه به خلاص شدن از شر پف دور چشم کمک کند.

سدیم به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند که تورم را کاهش می دهد. در ضمن گرمای ملایم باعث تحریک گردش خون در ناحیه شده و تخلیه مناسب لنف را تسهیل می کند. تجمع مایع لنفاوی اغلب علت اصلی تورم اطراف چشم است.

نحوه استفاده:

½ قاشق چایخوری نمک را در 1 فنجان آب ولرم حل کنید.
2 گلوله پنبه را در محلول نمک گرم خیس کنید و مایع اضافی را فشار دهید.
توپ های پنبه ای مرطوب را به مدت 5 تا 10 دقیقه روی پلک های خود قرار دهید.
چشمان خود را با آب معمولی بشویید.
این کار را هر 15 دقیقه یکبار انجام دهید تا نتیجه سریع بگیرید.

 

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

7. آلوئه ورا بمالید

ژل آلوئه ورا سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین E است که گردش خون را در زیر پوست تحریک می کند تا مایعات اضافی را خارج کند و در نتیجه تورم را مهار کند. این باعث می شود که آن یک درمان موثر برای پف چشم ها باشد.

همچنین به ترمیم و جوانسازی پوست خسته اطراف چشم کمک می کند که می تواند به محو شدن حلقه های سیاه کمک کند.

نحوه استفاده:

ژل را از برگ آلوئه ورا جدا کنید.
به آرامی آن را دور چشم بمالید.
بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند و سپس آن را با آب معمولی بشویید.

 

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

8. ماساژ دور چشم می تواند تورم را تسکین دهد

ضربه زدن آرام به ناحیه اطراف چشم و ماساژ بینی می تواند به شل شدن رگ های خونی زیرین و بهبود گردش خون کمک کند. افزایش حرکت خون به تخلیه مایع لنفاوی انباشته شده در اطراف چشم که باعث پف می شود کمک می کند.

نحوه استفاده:

1 تا 2 قطره روغن زیتون یا روغن نارگیل را در اطراف چشم و بینی خود بمالید.
با چشمان بسته به آرامی با انگشت حلقه به ناحیه اطراف چشم ضربه بزنید و بینی خود را با تمرکز ویژه روی پل بینی به آرامی ماساژ دهید.
این کار را برای چند دقیقه انجام دهید و سپس دراز بکشید و سر خود را در وضعیتی بالا قرار دهید تا استراحت کنید.

 

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

کمک به کاهش تورم چشم ناشی از گریه

تغییر سبک زندگی برای جلوگیری از تورم چشم

1-به اندازه کافی بخوابید: کم خوابی می تواند باعث سیاهی و کیسه های زیر چشم شود. هنگامی که می خوابید، این تنها زمانی است که چشمان شما واقعاً استراحت و ترمیم می کنند. بنابراین، ضروری است که هر شب حداقل 8 ساعت شات آی داشته باشید.

2-هیدراته بمانید: اگر به اندازه کافی آب ننوشید، بدن شما نمی تواند سدیم اضافی را که در نواحی مانند اطراف چشم جمع می شود و باعث احتباس مایعات می شود که منجر به تورم می شود دفع کند. بنابراین، مصرف مایعات مناسب برای حفظ تعادل الکترولیت و تخلیه لنفاوی در داخل بدن ضروری است. این به شما کمک می کند تا از احتباس غیر ضروری مایعات جلوگیری کنید، که اغلب به پف دور چشم کمک می کند.

3-مصرف سدیم خود را محدود کنید: نمک زیاد در رژیم غذایی باعث افزایش سطح سدیم در بدن می شود که باعث احتباس مایعات در نواحی مانند اطراف چشم می شود. این به این دلیل است که بدن شما باید نسبت سدیم به آب خود را حفظ کند تا به درستی کار کند. بنابراین، آب بیشتری را برای متعادل کردن سدیم اضافی نگه می دارد. بنابراین، مصرف نمک خود را کاهش دهید تا از تجمع مایع در اطراف چشم جلوگیری کنید.

4-مصرف کافئین خود را محدود کنید: کافئین یک عامل ادرارآور است، به این معنی که برون ده ادرار را افزایش می دهد. مصرف بیش از حد کافئین به طور منظم می تواند باعث افزایش از دست دادن آب از بدن شود که در نهایت می تواند منجر به کم آبی بدن شود. بدن کم آب به حالت حفاظتی تغییر می کند و آب را برای رفع نیازهای خود جمع می کند. این احتباس مایعات می تواند منجر به پف دور چشم شود.

5-از مواد محرک دوری کنید: قرار گرفتن در معرض عطرهای مصنوعی، روغن‌های ضروری و مواد فعال قوی می‌تواند چشم‌ها را تحریک کرده و ناحیه اطراف آن‌ها را متورم کند. بنابراین، از چشمان خود در برابر چنین آلرژن هایی محافظت کنید.

 

ذهن و بدن

ذهن و بدن/چگونه احساسات بر سلامت شما تأثیر می گذارد

مدیریت و جلوگیری از خشکی م

11مراقبت مناسب از موهای خود برای مدیریت و جلوگیری از خشکی مو

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا