والدین موفق چگونه با کودک خود رفتار می کنند؟

پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹ موفقیت
والدین موفق چگونه با کودک خود رفتار می کنند؟

پدر و مادر بودن مسئولیت سنگینی است که نیازمند داشتن اطلاعات زیادی برای نحوه برخورد و تربیت فرزندان می باشد اما در هیچ دانشگاهی برای این شغل پر مسئولیت آموزشی داده نمی شود .پدر و مادر هایی در امر تربیت موفق هستند که خودشان قبل از بچه دار شدن به فکر جمع آوری این اطلاعات باشند تا بعد از تولد کودک برای تمامی مراحل زندگی او  و برقراری ارتباط  موفق اطلاعات  لازم و کافی داشته باشند .

والدین موفق ،تعلیم و تربیت فرزندان خود را  به چشم یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه می‌کنند.اگر در این سرمایه گذاری موفق عمل کنند باعث می‌شود  در آینده رابطه خوبی بین فرزند و والدین برقرار شود و همچنین  نسلی مسدولیت پذیر و متعهد سالم و آگاه به جامعه تحویل دهند. به همین دلیل باید به مسئله تربیت کودکان و برقراری ارتباط درست با آن‌ها از بدو تولد توجه کرد.

 

 

از ویژگی های والدین موفق در تربیت کودکان :

والدین موفق

هرچه قابلیت های والدین در تربیت فرزندان بیشتر و آگاهی از نیازهای هر مرحله از زندگی کودک بالاتر باشد تربیت موفق آمیز تری در انتظار فرزندان است .چند نمونه از ویژگی های والدین موفق را باهم مرور می کنیم :

 مقتدر هستند :
بسیاری از پدر و مادر ها برای تربیت فرزندان قوانینی را وضع میکنند ، اما خیلی  زود آن را فراموش میکنند ، و یا زمان رویارویی با عدم اجرای قوانین و سر پیچی کردن فرزند قانون وضع شده را رها می کنند .در این صورت کودکان در قانونگذاری های بعدی هم قوانین احترام نمی گذارند و حرف پدر و مادر را گوش نمی دهند .والدین موفق در تصمیم گیری ها قاطع هستند و زمانی که قانونی را برای کودکان در نظر می گیرند هم چنین که خود به آن عمل می کنند کودکان را هم به اجرای آن وامی دارند .
فرزندان را با رفتار های خوب و مثبت آشنا می کنند  :
 رفتار خوب و اخلاق پسندیده ، به رفتاری اطلاق میشود که در جامعه ازآن بعنوان عرفی از ادب و مقبولیت اجتماعی می شناسند .بزگترین الگوی فرزندان والدین می باشند . فرزندان هرگز این رفتارها و اخلاقیات را یاد نمیگیرند مگرآنکه  شما  آنها را انجام دهید وبه آنها نیز بیاموزید. .
با تشویق و تنبیه به جا به کودکان اعتماد به نفس دهند:
کودکان نیازمند محبت از جانب والدین می باشند .بخصوص درسالهای ابتدایی تولد ، نیاز دارندبه آغوش کشیده شوند ، و گاها تنبیه شوند .برخی ازخانواده ها می ترسند که نکند اینگونه ارتباطات فیزیکی نزدیک و یا حتی اجازه دادن به فرزندان برای خوابیدن درتختخواب والدین ، منجر به وابستگیه شدیدی میان کودکان وآنها شود درواقع ، این گونه فرزندان با اعتماد بیشتری نسبت به عشق خانواده خود بزرگ میشوند و همینطور اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خود خواهند داشت.
 کارهایی که دوست ندارند فرزندشان انجام دهد خودشان  انجام نمی دهند:
اگر پدر یا مادری عادت دارد برروی مبل لم دهد و برای ساعت ها مشغول تماشای تلویزیون باشد ، نمی تواند از دیدن فرزندان خود درمقابل تلویزیون درتمام طول روز عصبانی شود . کودکان آنچه را میبینند بیشتراز آنچه به آنها گفته، انجام می دهند. اگر میخواهید فرزندانتان را از انجام دادن کاری بازدارید ، خودتان را قبل از فرزندتان اصلاح کنید.
 به فرزندانشان یاد می دهند که سلامتی بدن بسیاز اهمیت دارد
والدین موفق به فرزندان خود یاد می دهند که سلامتی  بدن آن ها بسیار اهمیت دارد و تغذیه مناسب، خواب کافی، رعایت نظافت از اصول اصلی داشتن بدن سالم است .

برای محکم شدن رابطه شان به فرزندان خود عشق می ورزند و به آنها توجه دارند

برای اینکه یک پدر و مادر موفق در امر تربیت باشیم می بایست  به صحبت های  کودک خود گوش فرا دهید ، هنگامی که فرزندتان به سراغ شما می آید و ازشما توجه درباره مساله ای را میخواهد ، همه ی کارتان را متوقف کنید ، سر و بدنتان را بسمت فرزند خود بچرخانید و به او گوش فرا دهید بااو صحبت کنید ، صبور باشید و هرگز آنها را مسخره نکنید و یا به دیده حقارت به آنها نگاه نکنید برای  تک تک فرزندانتانوقت بگذارید و ازنیازهایشان باخبر شوید  ؛ گاهی اوقات لازم است  با آنها به پیاده روی یا دوچرخه سواری بروید مطمئن باشید که به آرامی این پیوند قوی تر خواهد شد .
والدین موفق  هنگام عصبانیت ساکت می مانند :
هیچ میدانید که صدای آرام بسیار قدرتمند تر از صدای بلند است ؟گاهی  ممکن است که با دیدن یک اتاق بهم ریخته کنترل خود را  ازدست بدهید  و یا با نقاشی روی دیوار چنان عصبانی شوید که شروع به داد زدن کنید . اگر  بعنوان یک قانون به یاد داشته باشید که درهنگام عصبانیت بافرزندتان صحبت نکنید و یا برسرش داد نزنید. مدت کوتاهی صبرکنید تا عصبانیت شما فروکش کند و سپس با او صحبت کنید ،و تنبیه مناسبی برایش انتخاب کنید مثلا کارتونی که دوست دارد نمی تواند ببیند .

اینده در دستان شماست ،آن را خلق کنید

بزرگترین دشمن موفقیت و خوشبختی چیست

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا