7 راه طبیعی برای افزایش سطح هورمون رشد انسانی

دوشنبه 22 خرداد 1402 سلامت
هورمون رشد انسانی

 راه طبیعی برای افزایش سطح هورمون رشد انسانی

هورمون رشد انسانی (HGH)، همچنین به عنوان سوماتوتروپین شناخته می شود، هورمونی است که توسط غده هیپوفیز تولید می شود و برای رشد، متابولیسم و سلامت کلی مهم است.

هورمون رشد توسط مواد مختلفی در بدن کنترل می شود. هورمون آزاد کننده هورمون رشد (GHRH) تولید آن را تحریک می کند، در حالی که سوماتوستاتین آن را مهار می کند.

HGH عملکردهای مختلف بدن را تنظیم می کند و در رشد در دوران کودکی نقش دارد. این بر سنتز فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) تأثیر می گذارد که برای تنظیم رشد بسیار مهم است.

اثرات HGH متنوع است. در ابتدا، به روشی مشابه انسولین عمل می کند، جذب گلوکز را در عضلات و چربی افزایش می دهد، سنتز پروتئین را تحریک می کند و تجزیه چربی را کاهش می دهد. با این حال، پس از مدتی، به اثرات ضد انسولین مانند تغییر می کند، سطح گلوکز خون را افزایش می دهد و باعث آزاد شدن اسیدهای چرب می شود.

توجه: در طول روزه داری، سطح HGH برای حفظ سطح گلوکز خون و استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی افزایش می یابد. هورمون دیگری به نام گرلین که در معده تولید می شود، ترشح HGH را تحریک می کند، اشتها را افزایش می دهد و حافظه را تقویت می کند.

کارشناسان می گویند با افزایش سن، تولید طبیعی HGH کاهش می یابد که می تواند بر سرزندگی کلی تأثیر بگذارد. در حالی که تزریق HGH مصنوعی در دسترس است، راه های طبیعی برای افزایش سطح HGH وجود دارد، مانند کاهش وزن و تغییرات رژیم غذایی.

در این مقاله، روش‌های کاملاً طبیعی را بررسی خواهیم کرد که می‌توانند تولید HGH شما را افزایش دهند.

 

هورمون رشد

هورمون رشد

1. هر شب با کیفیت خوب بخوابید

خواب نقش مهمی در تحریک افزایش طبیعی هورمون رشد (GH) در طول شب دارد. محرومیت از خواب می تواند افزایش طبیعی GH را مختل کند، اما پس از از سرگیری خواب، ترشح GH تشدید می شود.

به طور خلاصه، خواب عامل مهمی برای حفظ سطوح GH سالم است و اختلال در الگوی خواب، مانند محرومیت از خواب، می تواند بر ترشح GH تأثیر بگذارد. خواب کافی و با کیفیت برای عملکرد بهینه GH مفید است.

کارشناسان توصیه می کنند که هر شب 7 تا 9 ساعت بخوابند.

2. هر روز تمرینات هوازی خفیف تا متوسط انجام دهید

علاقه فزاینده ای به یافتن راه هایی برای افزایش ترشح طبیعی بدن و عملکرد GH، از جمله از طریق مداخلات سبک زندگی وجود دارد.

ورزش، به ویژه ورزش های هوازی، می تواند به طور موقت ترشح GH را افزایش دهد و شدت ورزش در آن نقش دارد. آمادگی قلبی تنفسی نیز بر پاسخ GH به ورزش تأثیر می گذارد.

بنابراین، اگر می‌خواهید سطح GH را افزایش دهید، ممکن است نیاز به انجام برخی ورزش‌های هوازی داشته باشید. کارشناسان ورزش هایی مانند دوی سرعت کوتاه، طناب زدن، دویدن/دویدن، دوچرخه سواری و شنا را توصیه می کنند.

3. تغییرات رژیم غذایی را بگنجانید

محققان نشان می دهند که مصرف یک رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات می تواند ترشح GH را سرکوب کند. در واقع، پیروی از یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا برای یک دوره طولانی می تواند به طور قابل توجهی سطح GH را کاهش دهد.

به علاوه، گنجاندن مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی برای تولید مناسب و حفظ سطوح بهینه GH مهم است.

آنها اضافه می کنند که تعداد کل کالری های مصرف شده ممکن است تأثیر مستقیمی بر ترشح GH نداشته باشد، اما حفظ کالری دریافتی مناسب برای سلامت کلی مهم است.

به گفته متخصصان، غذاهای پروتئینی با کیفیت بالا مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ و توفو برای مصرف با چربی های سالم مانند آووکادو، آجیل، دانه ها و روغن زیتون عالی هستند. علاوه بر این، کارشناسان معتقدند انتخاب غلات کامل، میوه ها و سبزیجات به عنوان منابع کربوهیدرات به همان اندازه مهم است.

4. کاهش وزن اضافی

چاقی عوامل تنظیم کننده ترشح هورمون رشد (GH) را مختل می کند. افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند بیشتر احتمال دارد سطح GH کمتری داشته باشند. در واقع، ناهنجاری های GH در چاقی می تواند به عوارض قلبی عروقی کمک کند.

محققان دریافته اند که کاهش وزن می تواند به بهبود سطوح GH کمک کند و تأثیر مثبتی بر خطرات قلبی عروقی و متابولیک در افراد چاق مبتلا به چاقی داشته باشد.

هورمون رشد

هورمون رشد

5. استرس خود را به درستی مدیریت کنید

در طول استرس شدید فیزیکی، مانند ورزش شدید، سطوح GH می تواند به طور قابل توجهی تا دو تا ده برابر افزایش یابد. اما در موارد استرس روانی، پاسخ GH متفاوت است.

استرس روانی مزمن می تواند منجر به نقص در ترشح GH و در نتیجه کاهش سطح GH شود. کمبود شدید ترشح GH به دلیل استرس طولانی مدت می تواند منجر به شکست در رشد و ناهنجاری های رفتاری قابل توجه شود.

حذف از یک محیط خصمانه یا استرس زا می تواند منجر به برگشت نارسایی GH در عرض چند هفته شود. بنابراین، باید یاد بگیرید که استرس را با انجام فعالیت های آرامش بخش و گزینه های دیگر مانند یوگا و مدیتیشن مدیریت کنید.

 

6. مدتی را زیر نور خورشید بگذرانید

ویتامین D در رابطه پیچیده بین GH و فاکتور رشد شبه انسولین (IGF) -I نقش دارد. درمان کمبود ویتامین D تغذیه ای ممکن است با فعال کردن محور GH/IGF-I باعث رشد خطی در افراد شود.
آگهی ها

بیماران مبتلا به کمبود GH (GHD) اغلب سطوح ویتامین D پایین تری دارند که ممکن است به خطرات قلبی عروقی و متابولیک مرتبط با GHD کمک کند.

در آکرومگالی، وضعیتی که با GH اضافی مشخص می شود، هم افزایش و هم کاهش سطح ویتامین D مشاهده شده است که رابطه بین ویتامین D و محور GH/IGF-I را پیچیده تر می کند.

به طور کلی، رابطه بین ویتامین D و محور GH/IGF-I پیچیده است و تحقیقات بیشتری برای درک کامل تعاملات آنها مورد نیاز است، اما گذراندن مدتی در آفتاب برای دریافت ویتامین D بیشتر ممکن است گزینه خوبی برای آزمایش باشد.

7. دم کرده گیاهی گون را بنوشید

ریشه های گون یا کتیرا، یک گیاه دارویی سنتی آسیایی، برای تحریک ترشح GH استفاده شده است. یکی از ترکیبات فعال شناسایی شده در این گیاه، به نام فورمونونتین، توانایی القای قابل توجهی GH را نشان داد.

بنابراین، عصاره های ریشه گون حاوی ترکیباتی هستند که می توانند آزادسازی GH را تحریک کنند.

ریشه های خشک شده گون را به آب جوش اضافه کنید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بجوشد تا عرق گیاهی برای نوشیدن به دست آید.

توجه: در حالی که به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر در نظر گرفته می شود، گون باعث ناراحتی خفیف دستگاه گوارش در برخی افراد می شود.

 

هورمون رشد

هورمون رشد

 

علائم کمبود GH چیست؟

در کودکان، کمبود هورمون لوتئینیزه کننده (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH) می تواند باعث تاخیر در بلوغ شود. این بدان معنی است که آنها ممکن است ویژگی های جنسی ثانویه را ایجاد نکنند یا در سن مورد انتظار قاعدگی را تجربه نکنند.

در زنان پیش از یائسگی، کمبود GH می تواند منجر به آمنوره (عدم قاعدگی)، کاهش میل جنسی، پسرفت خصوصیات جنسی ثانویه و مشکل در باردار شدن شود.

مردان ممکن است دچار اختلال نعوظ، کوچک شدن بیضه، کاهش میل جنسی، پسرفت خصوصیات جنسی ثانویه و کاهش تولید اسپرم و در نتیجه ناباروری شوند.

توجه: در حالی که کمبود GH در بزرگسالان ممکن است به کاهش سطح انرژی کمک کند، معمولاً بدون علامت است و به راحتی در طول معاینه بالینی قابل تشخیص نیست.

چه بیماری هایی با GH مرتبط هستند؟

کمبود ایزوله GH در کودکان باعث کندی رشد و کوتاهی قد می شود که به عنوان کوتولگی هیپوفیز شناخته می شود. اغلب به دلیل تومور هیپوفیز است.

غول پیکر و آکرومگالی ناشی از ترشح بیش از حد GH به دلیل تومور هیپوفیز است. غول پیکری قبل از بسته شدن صفحه رشد رخ می دهد و منجر به رشد غیر طبیعی می شود. آکرومگالی باعث ایجاد ویژگی های متمایز صورت می شود.

راه هایی برای افزایش هورمون رشد بعد از بلوغ

سرعت رشد در بدن تا پیش از دوره بلوغ به آهستگی اتفاق می‌افتد. اواخر دوره بلوغ معمولاً شاهد جهش رشدی در نوجوانان هستیم. بعد از بلوغ هم تقریباً رشد متوقف می‌شود. هر کاری که لازم است تا هورمون‌های رشد تحریک شوند و فرد بلندتر شود باید پیش از دوران بلوغ یا در دوران بلوغ انجام داد. افزایش این هورمون رشد بعد از بلوغ تقریباً غیرممکن است، چراکه ناحیه اپی‌فیز در دوران کودکی حالت غضروفی دارد، اما پس از بلوغ به‌ شکل استخوان درمی‌آید. این یعنی دیگر بعد از بلوغ امکان رشد وجود ندارد. با چند راهکار ساده می‌توانید باعث افزایش این هورمون در دوران بلوغ شوید:

  • سبک زندگی سالم و رژیم غذایی متعادل
  • ورزش، خواب کافی
  • پرهیز از عوامل بازدارنده رشد مثل نوشیدنی‌های گازدار، غذاهای فرآوری شده و قند مصنوعی
  • انجام حرکات کششی مناسب عضلات
  • ماساژ.

 

فواید راه رفتن با پای برهنه روی چمن

8فواید راه رفتن با پای برهنه روی چمن برای سلامتی

فواید استفاده از پودر موبر یا نوره

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا