همه دیدینهای شهر شیراز/22 دیدنی های شیراز

چهارشنبه 9 فروردین 1402 جاذبه های گردشگری
شیراز

معرفی مکان های دیدنی شیراز

شیراز یکی از قدیمی‌ترین و زیبا ترین شهرهای ایران بوده که مرکز استان فارس است. در صورتی که تمایل دارید مجموعه‌ای متنوع از آثار طبیعی و تاریخی ایران را در یک شهر مشاهده کنید، بدون تردید شیراز بهترین انتخاب برای شما محسوب می‌شود .شهر شیراز که سرشار از شعر و تاریخ و آثار باستانی قدیمی است، یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران است که باید در صدر فهرست دیدنی‌های هر گردشگری قرار بگیرد.

شهر سر سبز و زیبای شیراز  یکی از  قطب های  گردشگری مهم  ایران است که علاوه بر داشتن بناهای تاریخی با ارزش و آثار کهن پرسپولیس در نزدیکی خود اماکن مذهبی و دیدنی و جاذبه های گردشگری ،دارای باغ های بسیار زیبا و با قدمت تاریخی می باشد. شیراز شهر زیبایی  است که دارای مکانهای زیبایی هست ما در مجله  دایان شما را با جاهای دیدنی شیراز آشنا می کنیم همراه ما باشید: عمارت کلاه فرنگی شیرازباغ ارم شیرازعمارت زینت الملکموزه سنگ شیرازباغ هفت تنانباغ عفیف آبادنارنجستان قوام باغ جهان نماباغ دلگشا را بخوانید

 

مکان های دیدنی شهر شیراز

 • مدرسه‌ی خان

ایده‌ ساخت این مدرسه‌ قدیمی از طرف الله وردیخان گرجی، والی وقت شیراز که از سپه‌سالاران شاه عباس نیز بود، مطرح شد و با همت او پروژه‌ احداث آن، کلید خورد. الله وردیخان که از اسرای گرجی بود، در زمان شاه طهماسب از گرجستان به ایران تبعید و به‌عنوان غلام به دربار صفوی راه یافت. وی مسلمان شد و در زمان شاه عباس اول از طرف پادشاه به‌عنوان سپهسالاری سلطنت صفوی و نیز فرمانروایی فارس، دست یافت. وی از سال ۱۰۰۴ تا ۱۰۲۲ هجری قمری حاکم فارس بود و در این مدت اقدامات قابل توجهی در رشد و تعالی فرهنگ و تمدن ایران‌زمین انجام داد که می‌توان به احداث پل الله‌ وردی خان در اصفهان (۳۳ پل)، ساخت بازار لار، ایجاد نهر عباسی در شیراز و احداث چندین پل و کاروان‌سرا در مسیر اصفهان به شیراز اشاره کرد.

مدرسه‌ی خان

مدرسه‌ی خان

 • ارگ کریم خان

روزگاری این ارگ مکان زندگی و سلطنت کریمخان محسوب می‌شد. بعد از فتح شیراز توسط آقا محمد خان قاجار، به‌دلیل خصومت و دشمنی که با کریمخان داشت؛ دستور تخریب برخی از بناهای کریمخانی را صادر کرد و به‌دنبال این تصمیم تعدادی از بناهای عصر زندیه از جمله حصار شهر تخریب شدند. خوشبختانه بنای ارگ از تخریب محفوظ ماند و از آن به‌عنوان دارالحکومه امرایی استفاده شد که از طرف حکومت مرکزی به امیری و استانداری فارس برگزیده شده بودند.

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان

 • باغ ارم

باغ ارم در دوران صفویه، سلجوقیان و آل اینجو پابرجا بوده و توسط کریم‌ خان زند نیز مرمت شده است. اما در اواخر دوره زندیه و با روی کار آمدن قاجاریان و فتحعلی‌ شاه، عمارت اصلی باغ ارم شیراز توسط اولین ایلخان قشقایی و پسرش محمد قلی خان ساخته شد.پس از آن، در دوره ناصرالدین شاه شخصی به نام حاج نصیرالملک شیرازی این باغ را خریداری می‌کند و براساس طرح اولیه بنای اصلی، عمارتی در آن می‌سازد که تا به حال پا بر جا مانده است. از حاج نصیرالملک شیرازی یادگارهای دیگری نیز در شیراز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خانه و مسجد نصیرالملک اشاره کرد.

باغ ارم

باغ ارم

 • باغ نارنجستان

س از مرگ قوام الملک اول، پسرش محمد علی خان قوام الملک در سال ۱۲۵۷ همزمان با حکومت ناصرالدین شاه قاجار دستور داد خانه‌ای برایش بسازند که امروزه به نارنجستان قوام شناخته می‌شود. در طول ساخت این عمارت محمد علی خان فوت کرد و پسر او محمد رضا خان قوام الملک سوم ساخت عمارت را تا سال ۱۲۶۱ خورشیدی به سرانجام رساند. البته اجرای بخشی از تزئینات ساختمان اصلی و اندرونی باغ قوام الملک تا سال ۱۲۹۸ خورشیدی ادامه یافت.

باغ نارنجستان

باغ نارنجستان

 • خانه‌ی زینت‌الملک

پس از مرگ زینت الملک، مالکیت خانه به عبدالله خان قوامی رسید و بعدتر این خانه از مالک، خریداری و به موزه تبدیل شد. عمارت نارنجستان بعدها تحت سرپرستی پروفسور آرتور پوپ، ایران‌شناس آمریکایی، مقر موسسه بنیاد آسیایی می‌شود و در آن دوره توسط دانشگاه شیراز مورد مرمت و بازسازی قرار می‌گیرد. خانه زینت الملک در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ شمسی با شماره ثبت ۹۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه‌ی زینت‌الملک

خانه‌ی زینت‌الملک

 • آرامگاه سعدی

سعدی شیرازی، شاعر و نویسنده نام آوازه پارسی گوی ایرانی است. نام او ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلح بن عبدالله بن مشرّف و تخلصش سعدی است. سعدی تأثیر انکارناپذیری بر زبان فارسی گذاشته‌است. سعدی در دوران حیاتش شهرت فراوانی داشت و پس از مرگش نیز حال که سالها می گذرد باز هم اشعار بینظیرش زبانزد خاص و عام است

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی

 • مسجد نصیرالملک

مسجد نصیر الملک یکی از زیباترین مساجد شیراز است که قدمت آن به دوره قاجاریه بازمی‌گردد. این مسجد در محله‌ای واقع شده است که پیشتر به خانواده قوام تعلق داشت و تعدادی از آثار تاریخی آن دوران، در آن واقع شده‌اند. امروزه این مسجد دوست‌داشتنی که با نام مسجد صورتی نیز شهرت دارد، یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی استان فارس در شیراز به شمار می‌رود و محبوبیت زیادی بین گردشگران داخلی و خارجی دارد.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

 • پاسارگارد

مقبره کوروش با تلفیقی از معماری ایرانی و معماری میان‌رودان، یونان و مصر، یکی از بناهای متمایز به‌جای‌مانده از دوران هخامنشی به حساب می‌آید. این بنا که تا حدود یک قرن پیش به نام آرامگاه مادر سلیمان معروف بود، با معماری پلکانی، شباهت زیادی به «زیگورات» دارد و در فاصله یک کیلومتری از کاخ‌های دیگر پاسارگاد قرار گرفته است.

قدمت این بنا یا سال‌های ۵۳۰ تا ۵۴۰ پیش از میلاد بازمی‌گردد و کاربری آن به عنوان آرامگاه کوروش طی کاوش‌های سال ۱۸۲۰ میلادی به اثبات رسیده است. این بنا با ظاهری کاملا ساده، از سنگ آهک سفید ساخته شده و ارتفاع کلی آن ۱۱ متر است.

 پاسارگاد

پاسارگاد

 • پرسپولیس

تخت جمشید را در جهان به‌عنوان نماد تمدن پارسی ایران زمین می‌شناسند. محوطه تخت جمشید که از جاهای دیدنی استان فارس است و در نزدیکی مرودشت شیراز قرار دارد، شکوه معماری کاخ پادشاهان در عصر ایران باستان را نشان می‌دهد. پادشاهان هخامنشی در اوج قدرت، کاخ‌های سنگی خود را در دل کوه و در نزدیکی شهر شیراز بر پا کردند تا برای آیندگان تصویری روشن از گستره فرمانروایی خود به یادگار بگذارند.

پرسپولیس

پرسپولیس

 •  آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ یا همان حافظیه که در سال 856 هجری قمری گشوده شده است محل خاکسپاری حافظ شیرازی در شیراز می باشد. رضا شاه به علی اصغر حکمت که وزیر آموزش و پرورش آن زمان بود دستور به بازسازی این مقبره را داد و بر پایه طرحی از آندره گدار که سال ۱۳۰۷ هجری شمسی به دعوت دولت وقت ایران و به‌منظور ساماندهی اداره‌کل باستان‌شناسی، نگهداری و مرمت بناهای تاریخی، به ایران آمد، طراحی و بازسازی شد.

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ

 • آرامگاه شاهچراغ

در واقع شاه چراغ نام آرامگاهی است که در آن احمد بن موسی، پسر امام موسی کاظم و برادر علی ابن موسی الرضا در این مکان به خاک سپرده شده است. در واقع ایشان در هنگام سفر به سوی خراسان برای پیوستن به برادر خود، توسط ماموران خلیفه عباسی در شهر شیراز کشته شد و از همین رو آرامگاه ایشان در این شهر توسط شیعیان به زیبایی ساخته شد و یکی از اصلی ترین مکان های تاریخی و مذهبی شهر شیراز به شمار می رود.

آرامگاه شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ

 • عمارت شاپوری شیراز

عمارت شاپوری شیراز مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در مرکز شهر شیرا واقع شده‌ است. عمارت شاپوری شیراز در مهرماه سال ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.استاد ابوالقاسم مهندسی معمار معروف شیراز، به سفارش عبدالصاحب شاپوری از تاجران بزرگ کازرون، از سال 1310 تا 1315 مشغول طراحی و اجرای این عمارت باشکوه در شیراز بود و در نهایت عمارت شاپوری شیراز را با سبکی نوین و باشکوه به اتمام رساند.

جالب است بدانید تا دهه 70 هجری شمسی عمارت شاپوری شیراز مورد استفادهٔ خانواده شاپوری بود و در نهایت در سال ۱۳۷۸ سازمان میراث فرهنگی استان فارس آن را خریداری و ثبت میراث فرهنگی ایران کرد.

عمارت شاپوری شیراز

عمارت شاپوری شیراز

 • محله سنگ سیاه شیراز

محله سنگ سیاه شیراز نام محله‌ای بسیار قدیمی در شیراز است که وجه تسمیه آن به دلیل وجود سنگ سیاه چهار گوشی است که در محوطه آرامگاه سیبویه قرار دارد. از تاریخچه این سنگ اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی در گذشته مردم شیراز برای شفا یافتن به این سنگ مراجعه می‌کرده‌اند.در این محله قدیمی با کوچه‌های تنگ و باریک، همچنان زندگی جریان دارد و عمر برخی از خانه‌های آن به ۱۰۰ سال می‌رسد.

محله سنگ سیاه شیراز

محله سنگ سیاه شیراز

 • آشنایی با کلیسای شمعون غیور

کلیسای شمعون غیور جزء بناهای تاریخی و دیدنی های شیراز است که در میان شهر شعر و ادب جای گرفته است. شهری مملو از آثار باستانی و بناهای تاریخی که به خوبی می تواند گویای تاریخ و سرگذشت پرمفهوم ایران باشند. شیراز علاوه بر انواع بناهای تاریخی، از طبیعتی زیبا و دل انگیز بهره می برد. کلیسای شمعون شیراز در خیابان زند واقع شده

آشنایی با کلیسای شمعون غیور

آشنایی با کلیسای شمعون غیور

 • آرامگاه تاج الدین غریب

سید تاج‌الدین غریب که شیرازی‌ها او را سید حاج غریب هم می‌گویند با شش واسطه به امام علی علیه‌السلام می‌رسد، ایشان فرزند جعفر ابن فضل ابن حسن ابن عبیدالله ابن عباس ابن علی ابن ابی‌طالب علیه‌السلام هستند.

آرامگاه تاج الدین غریب

آرامگاه تاج الدین غریب

 • مسجد و حمام وکیل

مسجد وکیل شیراز یکی از تماشایی‌ترین جاهای دیدنی و تاریخی شیراز است. این مسجد باشکوه، با دستور و نظارت مستقیم بنیان‌گذار سلسله زندیان و در سه قرن پیش ساخته شده و زیبایی و هماهنگی اجزایش در عین سادگی، غیرقابل‌وصف است. اما مسجد وکیل تنها یادگاری نیست که از کریم‌‌خان زند برای ما به‌جامانده. حمام، بازار، ارگ، باغ نظر و آب‌ انبار وکیل شیراز، بناهای دیگری هستند که همگی به دستور وکیل‌الرعایای ایران در دوران حکومتش ساخته شده‌اند.

مسجد و حمام وکیل

مسجد و حمام وکیل

 • بازار وکیل

دوران زندیه، دوره باشکوه و پررونقی برای شیراز بود. بسیاری از بناهای تاریخی شیراز که هنوز هم ارزشمند است، از دوران زندیه به جا مانده‌ است. یکی از همین بناهای تاریخی، بازار وکیل است. این بازار به دستور کریم‌خان زند ساخته شد، ایده ساخت چنین بازاری در سفرش به لار و بازدید از بازار قیصریه لار به ذهنش رسید.ساخت بازار در سال ۱۱۳۷ هجری شمسی آغاز شد و ۱۹ سال طول کشید.

بازار وکیل

بازار وکیل

 • مسجد مشیر

مسجد مشیر، شاهکار معماری عصر قاجار در شیراز است که در خیابان قاآنی شمالی و نزدیک بازار ارمنی‌ها قرار دارد. این مسجد میراث دوره‌ی قاجاریه است که به دست میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک، وزیر آن زمان، در بین سال‌های 1227 تا 1236 هجری شمسی (۱۲۶۵ تا ۱۲۷۴ ه. ق) ساخته شده است. مسجد مشیر شیراز نمونه‌ای حیرت‌انگیز از هنرنمایی معماران ایرانی به شمار می‌رود که طراحی چشم‌نواز آن گردشگران بسیاری به سوی خود می‌کشاند.

مسجد مشیر

مسجد مشیر

 • باغ دلگشا

برخی از تاریخ‌نگاران معتقدند قدمت باغ به 1350 سال پیش و دوره ساسانیان برمی‌گردد. به دلیل این که باغ دلگشا در روبه‌روی قلعه کهن‌دژ و چاه‌های قلعه‌بندر و دختر که از آثار دوره ساسانی هستند، قرار گرفته است.در سفرنامه جیمز موریه (دیپلمات و نویسنده بریتانیایی در دربار فتحعلی‌شاه) می‌خوانیم؛ قدمت ساخت باغ دلگشا به زمان زندیه برمی‌گردد. در برخی منابع تاریخی دیگر نیز ساخت باغ را به دوره آل‌ اینجو و آل مظفر نسبت داده‌اند. با این وجود فرض اول درست‌تر از همه به نظر می‌رسد.

باغ دلگشا

باغ دلگشا

 • دروازه قرآن شیراز

این دروازه در ابتدا در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شد و قرآنی در آن جای داده شد تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند. در دوره زندیه کریم خان زند این دروازه را بازسازی کرد و اتاقی به بالای آن افزود و دو جلد قرآن بزرگ نفیس، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در اتاقک بالای آن جای داد.

این قرآنها، که به قرآن هفده من معروف اند، اکنون از دروازه قرآن به موزه پارس انتقال یافته اند. دروازه قرآن در دوره قاجاریه به علت وقوع چندین زلزله دچار صدمات زیادی شد که محمد زکی خان نوری آن را تعمیر نمود. این بنا در گذشته طاق قران نیز نامیده شده است

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز

 • باغ عفیف آباد یا گلشن

باغ عفیف‌آباد از کهن‌ترین و باشکوه‌ترین باغ‌های شیراز به شمار می‌رود. اگر تاریخ را 500 سال به عقب ببریم، به یعقوب‌خان ذوالقدر (رئیس ایل ذوالقدر و حاکم فارس در عهد صفویه) برمی‌خوریم. عفیف آباد در آن زمان از املاک شخصی او بود و یکی از مهم‌ترین باغ‌ها و تفرج‌گاه‌هایِ حاکمان به شمار می‌رفت. یعقوب‌خان نام این باغ را گلشن گذاشت و قلعه‌ای محکم در آن بنا کرد.

باغ عفیف آباد یا گلشن

باغ عفیف آباد یا گلشن

 •  باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نمای شیراز در قرن هشتم هجری هم وجود داشته. این باغ زیبا در آن زمان در مسیر جوی آبی قرار داشته و برای همین آبادانی آن همیشه تضمین بوده. در تمام این قرون درختان باغ درنهایت سرسبزی و شادابی قرار داشته‌ است و برای همین آن را به نام زینت‌الدنیا هم می‌نامیده‌اند.

 باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نمای شیراز

اقامتگاه بومی کلبه کوهسار

اقامتگاه بومی کلبه کوهسار

 کشور شیلی

معرفی ۵ پارک ملی زیبا در شیلی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا