هدف گذاری چیست؟

شنبه 19 فروردین 1402 موفقیت
هدف گذاری چیست؟

هدف گذاری چیست؟

تعیین هدف در زندگی، می‌تواند به شما کمک کند تا از دست دادن راه‌ها و تصمیمات بی‌جهت جلوگیری کنید. برای تعیین هدف، ابتدا باید با خود صادق باشید و از خود بپرسید که چه می‌خواهید در زندگی داشته باشید؟ سپس باید به دنبال این هدف بگردید و برای دستیابی به آن، قدم به قدم پیش بروید. برای رسیدن به هدف‌هایتان باید خود را متعهد کنید و تلاش کنید که هر روز بهتر از دیروز باشید. همچنین باید به خودتان اعتماد داشته باشید و از اشتباهات گذشته درس بگیرید. با این روش، شما می‌توانید به رویا‌هایتان نزدیک شوید و زندگی موفق و خوبی را تجربه کنید.
هدف گذاری چیست؟

هدف گذاری چیست؟

هدف گذاری به معنای تعیین و تعیین کردن هدف یا اهداف خود برای دستیابی به آنچه می‌خواهید است. این فرایند شامل شناخت خود، تحلیل موقعیت، تعیین اولویت ها و برنامه ریزی برای رسیدن به هدف است. هدف گذاری به شما کمک می کند تا در زندگی خود راه و روش صحیح را برای دستیابی به اهداف خود پیدا کنید و از دست رفتن در راه رسیدن به آنها جلوگیری کنید.

اهداف نتیجه‌گرا

بیشتر هدف‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. این دسته بر روی دستیابی به چیزی در یک نقطه‌ی زمانی مشخص تمرکز دارد. مثل خواندن تعداد مشخصی از صفحات یک کتاب تا آخر ماه. اگر هدف خیلی بزرگ باشد، به اهداف خرد تقسیم می‌شود. مثلا خواندن تعداد کمتری از صفحات همان کتاب در یک هفته. اهداف نتیجه محور کمی سخت‌تر قابل دستیابی هستند، اما در عوض مسیر مشخص‌تری برای رسیدن به آن‌ها وجود دارد.

اهداف عمکردگرا

این گونه اهداف، بر روی انجام کار‌ها یا مدت زمانی که بر یک برنامه زمان می‌گذارید تمرکز می‌کند. یعنی انجام یک سری فعالیت به صورت هفتگی یا روزانه. مثل کتاب خواندن به مدت ۵ دقیقه در هر روز. این گونه اهداف به شما کمک می‌کنند تا در یک مسیر مشخص قرار بگیرید و درواقع قدرت اراده‌ی شما را تقویت می‌کنند. در این نوع هدف گذاری اهمیتی ندارد شما چند صفحه کتاب می‌خوانید، فقط باید مقید باشید هر روز ۵ دقیقه کتاب بخوانید.

چگونه هدف گذاری کنیم؟

برای هدف گذاری، ابتدا باید بدانید که چه می‌خواهید. عدم شناسایی خواسته‌ی قلبی در مسیر هدف گذاری یک مانع بزرگ است که باید از سر راه برداشته شود. در اینجا نکاتی را آورده‌ایم که به شما در پیدا کردن خواسته‌تان کمک می‌کند:
با چیز‌هایی شروع کنید که از آن‌ها لذت می‌برید. ما انسان‌ها زمانی که از قدرت و توانایی‌مان استفاده می‌کنیم در خوشحال‌ترین حالت ممکن هستیم.
زمانی بگذارید و ۵ چیزی که واقعا و بیشتر از هرچیز در زندگی از آن‌ها لذت می‌برید را یادداشت کنید. آیا می‌توانید اهدافی را برای خود تعیین کنید که با این موارد در ارتباط باشد؟
خودتان را درگیر چیز‌های «بزرگ» نکنید. خیلی از ما وقتی به هدف و هدف گذاری فکر می‌کنیم، تصورمان این است که اهداف باید خیلی بزرگ باشند و این می‌تواند زیاده روی باشد. تصورتان را درباره‌ی اهداف تغییر دهید. هدف شما می‌تواند هر چیزی یا هرکاری باشد؛ کوچک، بزرگ، یا حتی تصادفی (مثلا یادگرفتن روایت داستان در یک مهمانی، یا شرکت در یک مسابقه‌ی جذاب).
چگونه هدف گذاری کنیم؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟

 

به چیز‌هایی که نمی‌خواهید فکر کنید. یک لیست ۵ یا ۱۰ تایی از چیز‌هایی که دوست ندارید تهیه کنید. بعد آن‌ها را وارونه کنید تا به چیز‌هایی که می‌خواهید برسید. مثلا فرض کنید «دوست ندارید در خانه بمانید!». خب این را به یک هدف مثبت تعیین کنید: «دوست دارم سفر کنم.»

دوراندیش باشید. سعی کنید کمی جلوتر از برنامه زمانیتان پیش بروید تا اگر در طول مسیر به مشکلی برخوردید بتوانید جبران کنید و از رسیدن به هدف‌هایتان عقب نمانید. برای مثال اگر یک گروه کاری را رهبری می‌کنید، با بررسی گزارش‌های کار این ماه، اگر زمان اضافه داشتید به سراغ کار‌های ماه بعدی بروید.

اعتماد به نفس داشته باشید. اگر از هر آدم موفق و هدفمند بپرسید، حتما به شما درباره‌ی اهمیت اعتماد به نفس خواهد گفت. اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند که در مسیر قله بمانید. شما اگر نتوانید خودتان و توانایی‌هایتان را باور کنید، هرگز نمی‌توانید به برنامه زمانی و اهدافتان پایبند بمانید.

به چیز‌هایی که نمی‌خواهید فکر کنید

به چیز‌هایی که نمی‌خواهید فکر کنید

هدف گذاری موثر

زمانی که ایده‌ای درباره‌ی آنچه می‌خواهید در ذهن دارید، با سه قدم ساده می‌توانید برای خود و زندگیتان هدف گذاری کنید:

قدم اول: هدفتان را تعریف کنید. به یاد داشته باشید که هدف شما باید مشخص و واقع گرایانه باشد. این بدان معناست که هدف‌های شما باید قابل دسترس، قابل اندازه گیری و دارای نقطه‌ی پایان باشند. اگر نمی‌دانید هدفتان واقع گرایانه هست یا نه، می‌توانید با کسی که به او اعتماد دارید مشورت کنید.

قدم دوم: اهداف کوتاه مدت تعیین کنید. تقسیم هدف به اهداف کوتاه مدت و خرد به شما کمک می‌کند که انگیزه‌تان را در رسیدن به یک هدف بزرگتر و طولانی مدت‌تر حفظ کنید. اهداف خردتان را یادداشت کنید و زمانی برای دستیابی به آن‌ها مشخص کنید تا بتوانید موفقیت‌های کوچک‌تان را تشخیص دهید و آن‌ها را جشن بگیرید.
قدم سوم: جدول زمانی داشته باشید. تعیین زمان برای رسیدن به اهداف به شما کمک می‌کند در مسیر مشخصی حرکت کنید و بمانید. برای هر هدف کوتاه مدت و خرد، یک مهلت تعیین کنید تا مانع از کنار گذاشتن کار‌ها یا از بین رفتن دیدتان به هدف نهایی شوید
هدف گذاری موثر

هدف گذاری موثر

 

10 راه و روش برای ترک عادات بد

شکست دادن عادت‌های بد

242969 837

26نکته برای داشتن یک زندگی شاد

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا