کدام نیمکره مغز شما فعال تر است

شنبه 17 خرداد 1399 سلامت
نیمکره راست مغزتان فعال تر است یا نیمکره چپ
مغز عضوی پیچیده و بسیار حساس و در عین حال از فعال ترین اعضای بدن می باشد که با وجود وزن ناچیز در حدود 500 گرم ، انرژی زیادی را می طلبد . با اینکه تنها ۲ درصد از وزن بدن را داراست  ، اما ۲۰ درصد از انرژی بدن را به خود اختصاص داده .
مغز از دو نیمکره راست و چپ تشکیل شده همچنین نیمکره‌ها با تعداد زیادی رشته‌ی عصبی به‌هم متصل هستند. در  یک مغز سالم، این دو قسمت با هم در ارتباط‌ هستند . البته ارتباط میان این دو بخش الزامی نیست مثلا اگر فردی در حادثه‌ای دچار جراحتی شود و این دو بخش از هم جدا شوند، هردو بخش همچنان قادر به ادامه‌ی فعالیت خود خواهند بود.
نیمکره چپ مغز  فعالیت‌های نیمه راست بدن و نیمکره راست مغز  فعالیت‌های نیمه چپ بدن را به عهده دارند . .نیمکره چپ مغز توانایی استدلال و ریاضیات و نیم کره راست مخ در مهارت‌های هنری تخصص دارند .
پروفسور استفن ویلسون از دانشگاه لندن در این باره می گوید : عدم تقارن مغز برای کارکرد درست مغز ضروری است. این عدم تقارن به 2 طرف مغز امکان می‌دهد که تخصصی شوندو ظرفیت پردازش‌شان را افزایش دهند. اما از طرف دیگر بنا بر  اینکه کدام نیمکره مغزتان فعال‌تر هست نوع توانمندی‌ها، علایق و رفتارهایتان متفاوت است و می‌توانید کارهای خاصی را بهتر انجام دهید. از سویی دیگر، اگر به نیمکره‌های مغزتان فرصت پیشرفت ندهید امکان دارد از قابلیت‌های فوق‌العاده آنها کاسته شود. موضوع بررسی وظایف نیمکره‌های مغز و چگونگی تقویت و پرورش قابلیت‌های آنها یکی از آن مسائلی است که سال‌هاست از سوی پژوهشگران مورد مطالعه قرار گرفته است.
تحقیقات ثابت می‌کند که آنچه درباره‌ی  راست‌مغز و چپ مغز بودن افراد گفته می‌شود، صحت ندارد. و مطالعات نشان می دهد که  هر انسان، از هر دو نیمکره مغزی خود بهره می‌برد و بخشی بر دیگری غالب نیست فقط ممکن است  فعالیت یک نیمکره از نیمکره دیگری بیشتر باشد .مثلا فعالیت مغزی فردی بنا به شغلی که دارد و استفاده ای که از مغزش می کند متفاوت است .مغز هم مانند دیگر اعضای بدن نیاز به تقویت دارد و هر اندازه از مغز بیشتر استفاده شود به تقویت آن کمک بیشتری می شود .
با اینکه نیمکره ها  هر کدام وظایف مخصوص خودشان را دارند. نیمکره سمت چپ مختص فعالیت های منطقی و تحلیلی می باشد و نیمکره سمت راست مربوط به احساسات و عواطف است. در هر فرد بنا به شرایط زندگی و محیطی و شغلی یکی از این دو نیمکره فعال تر است. به عبارت دیگر فرد غالباً ویژگی ها و رفتار هایی را در زندگی روزمره از خود بروز می دهد که مختص به نیمکره فعال تر می باشد.
دنیای علم هنوز دستاورد دقیقی درباره‌ی راست‌مغز  بودن یا  چپ‌مغز بودن بدست نیاوزده . اما برخی از اشخاص با این فرضیات اثبات‌نشده را با و ویژگی‌هایی که در خود می‌بینند،خود را راست مغز یا چپ مغز می خوانند . واقعیت این است که ساختار نیمکره چپ و مغز متقارن نیست و در افراد متفاوت نیز عملکردی متنوع دارد.

خصوصیات افرادی که نیمکره راست مغزشان فعالتر است :

افرادی که درک تصاویر بالایی دارند و در تشخیص رنگ و صدا بهتر عمل می کنند و توانایی ودرک موسیقی آن ها بالاست و همچنین در حرکات ورزشی قوی ترند نیمکره راست مغزشان فعال تر است این افراد خیال پرداز های ماهر و خلاق در عملکرد و همچنین هنرمند های با ذوقی هستند که از مهارت نقاشی بالایی برخوردارند  .این افراد همه چیزهای در اطراف خود را به صورت کلی ببیند و به جزئیات نمی پردازد. افرادی که نیمکره راست فعالتری دارند نظم و انضباط زیادی ندارد.این نیمکره در ریاضیات و منطق به درستی عمل نمی کند و مدیرهای قوی نیستند .

خصوصیات افرادی که نیمکره چپ مغزشان فعالتر است:

افرادی که نیمکره چپ  مغزشان  فعالتر است خیلی تمایل دارند به جزئیات مسائل رسیدگی کنند و حقیقت گرا هستند و بسیار تحلیل می کنند و برای هر چیزی فرمولی دارند این افراد محاسبگرند و به ریاضیات علاقه زیادی دارد مدیرهای بسیار قدرتمندی هستند ،بیشتر فکر کردنشان در قالب تصویر است خلاق هستند و آزاد اندیش، نیمکره چپ مغز در تولید واژه‌ها و صحبت کردن فعال‌تر است.

 

آیا ملون میوه تراریخته است

آیا میوه ملون تراریخته است ؟

خواص نمک صورتی هیمالیا

از فواید استفاده نمک صورتی هیمالیا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi