نشانه های بروز مشکل در روده‌ها

سه‌شنبه 14 دی 1400 سلامت
نشانه های بروز مشکل در روده‌ها

 

از آنجایی که سلامت روده بر فرآیندهایی مانند ترشح برخی هورمون ها و عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان تاثیرگذار است، یک روده بیمار می تواند علائم خود را در بخش های دیگر بدن نیز نشان دهد.اختلالات روده اغلب زمینه ساز شکل گیری نشانه های گوارشی می شوند، که می توانند در فعالیت های روزانه انسان اختلال ایجاد کرده و احساس بیماری را در وی شکل دهند.

8 نشانه بروز مشکل در روده‌ها

 

نشانه های بروز مشکل در روده‌ها

 

 

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “استپ تو هلث”، احساس درد در ناحیه شکم، التهاب، و دیگر مشکلات معده که می توانند با توجه به دلیل شکل گیری دوباره تکرار شوند، مواردی شایع هستند.با این وجود، از آنجایی که سلامت روده بر فرآیندهایی مانند ترشح برخی هورمون ها و عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان تاثیرگذار است، یک روده بیمار می تواند علائم خود را در بخش های دیگر بدن نیز نشان دهد.بر همین اساس است که مردم اغلب مشکلات سلامت خود را زمانی که مشکل از روده ها ناشی می شود با بیماری هایی خاص اشتباه می گیرند. در ادامه با هشت نشانه که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در روده باشند، بیشتر آشنا می شویم.

اضطراب و افسردگی

ارتباط وضعیت روده ها با احساسات انسان ممکن است عجیب به نظر برسد، اما همان اندازه که عجیب است، به همان اندازه نیز شرایط آنها با یکدیگر پیوند خورده اند.حدود 70 درصد سروتونین در بدن انسان از این اندام سرچشمه می گیرد. سروتونین انتقال دهنده عصبی مسئول احساس شادی است.مقادیر کم از این ماده شیمیایی احساس خستگی و ناراحتی را در فرد ایجاد می کند و همچنین بر عملکردهای فیزیولوژیکی بدن، مانند گوارش، تاثیرگذار است.

سطوح بالای گلوکز

پیش دیابت و دیابت بیماری های مزمنی هستند که از تجمع بیش از اندازه قند در خون ناشی می شوند.عملکرد ضعیف روده می تواند زمینه ساز ابتلا به این دو بیماری باشد، زیرا باکتری هایی که در این قسمت از بدن انسان زندگی می کنند می توانند تحت تاثیر قرار گرفته و بروز مشکل در فرآیندهای سوخت و ساز که قند را به انرژی تبدیل می کنند، در پی داشته باشد.

مشکلات پوست

شرایطی مانند آکنه و اگزما ممکن است با بروز مشکل در روده ها، به ویژه با تغییر در باکتری های ساکن آنها، پیوند خورده باشند.

به عنوان مثال، اختلالی به نام سندرم روده نشت پذیر بر اساس دشواری در گوارش برخی ذرات غذا تعریف می شود، که محرک یک واکنش التهابی است و نتیجه آن اغلب در پوست پدیدار می شود.

مشکلات گوارشی

التهاب شکمی، گاز، و اسهال از نشانه های آشکار تغییرات در جمعیت باکتریایی محافظ روده ها هستند. در شرایطی که این نشانه ها می توانند به واسطه مشکلات مختلف معده شکل بگیرند، باید توجه داشته باشید که یک اختلال روده نیز می تواند زمینه ساز آنها باشد.این نشانه ها می توانند به واسطه تجمع مواد زائد و همچنین گوارش ضعیف برخی مواد غذایی شکل بگیرند.

نسخه غذایی برای مبارزه با سرطان پستان-سلامت

نفس بدبو

هالیتوزیس که به عنوان بوی بد دهان یا نفس بدبو شناخته می شود، ممکن است در نتیجه عدم تعادل میکروبی در روده های انسان شکل بگیرد.در شرایطی که این عدم تعادل ها در معده آغاز می شوند، در بسیاری مواقع به بخش های دیگر بدن، از جمله دهان نقل مکان می کنند.اگر دهانشویه ها و روش های درمانی خارجی دیگر موجب از بین رفتن بوی بد دهان نمی شوند، بروز مشکل در روده ها می تواند دلیل این شرایط باشد.

مشکلات خواب

اگر در به خواب رفتن با مشکل مواجه هستید، این می تواند نشانه ای هشداردهنده از یک عدم تعادل در مواد شیمیایی ترشح شده توسط مغز برای خواب خوب باشد.یکی از این مواد شیمیایی سروتونین است، که پیش‌تر به این انتقال دهنده عصبی اشاره داشتیم و در روده ها نیز تولید می شود.هنگامی که سطوح سروتونین کاهش می یابد یا شرایط عادی ندارد، بی خوابی و اختلالات خواب از نشانه های شایع محسوب می شوند.

علاقه زیاد به شیرینی

عدم تعادل در باکتری ها به واسطه مصرف منظم قند و شیرینی ها می تواند اشتیاق بی انتها برای مصرف این نوع مواد غذایی را در پی داشته باشد.باکتری ها با این ماده که آنها را تغذیه می کند، سازگار می شوند و هنگامی که سطوح آن کاهش می یابد، آنها سوخت مورد نیاز خود را از مغز دریافت می کنند. در نتیجه، اشتهای بیشتری برای مصرف خوراکی های شیرین داشته و با گذشت زمان وزن اضافه خواهید کرد.

عدم تحمل غذایی

عدم تحمل غذایی، مانند عدم تحمل لاکتوز یا گلوتن، یک محصول جانبی ناشی از دشواری در گوارش کامل این مواد در روده ها است.در صورت ابتلا به سندرم روده نشت پذیر، این دشواری در تجزیه غذا یک واکنش التهابی را تحریک می کند، که نه تنها بر گوارش تاثیرگذار است، بلکه سیستم ایمنی بدن انسان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.شناسایی دقیق مشکل از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا در صورت عدم درمان می تواند به بروز مشکلاتی جدی‌تر منجر شود.

 

5 خوردنی که نباید با معده خالی مصرف شوند

5 خوردنی که نباید با معده خالی مصرف شوند

نوشیدن آب و کاهش استرس

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا