مصرف ناکافی چربی

پنج‌شنبه 14 بهمن 1400 سلامت

مصرف ناکافی چربی

آیا چهره شما از درخشش کمتری نسبت به گذشته برخوردار شده و خشک، پوسته پوسته و تیره به نظر می رسد؟ این شرایط ممکن است نشان دهنده مصرف ناکافی چربی در رژیم غذایی باشد.

 

همان گونه که میزان بیش از اندازه از چیزی که در حالت عادی مفید یا بی ضرر است می تواند مضر باشد، کمبود برخی مواد مغذی خاص یا گروه غذایی نیز می تواند نتیجه ای مشابه را رقم بزند. به عنوان مثال می توان به چربی اشاره کرد؛ بدن شما، به ویژه اندام ها، نیازمند دریافت مقدار مشخصی چربی در روز به منظور ارائه عملکرد درست هستند. در نتیجه، اگر یک رژیم غذایی فاقد چربی را دنبال می کنید، بهتر است افزودن چربی های سالم به رژیم غذایی خود را در قالب مصرف ماهی های چرب، مغزهای خوراکی، روغن زیتون، آووکادو، کره مغزها، و … به منظور دریافت چربی کافی مد نظر قرار دهید. در ادامه با برخی از نشانه های مصرف ناکافی چربی بیشتر آشنا می شویم.

 

کمبود انرژی

اگر از وزنی سالم برخوردار هستید و سطح تناسب اندام خود را رضایت بخش در نظر می گیرید، پژوهشی که در National Institutes of Health منتشر شده است، خاطر نشان می کند که مواجهه با افت ناگهانی انرژی پس از یک دوره کوتاه ورزش ممکن است نشان دهنده مصرف ناکافی چربی باشد. در طول فعالیت جسمانی بدن انسان ابتدا از کربوهیدارت ها انرژی دریافت می کند و سپس ذخایر چربی مورد استفاده قرار می گیرند.

دشواری در تمرکز

اگر به این مساله که چربی را از رژیم غذایی سرشار از کربوهیدارت و پروتئین خود حذف کرده اید، افتخار می کنید، در واقع ممکن است با کاهش توانایی خود در تمرکز مواجه شوید، زیرا همواره گرسنه هستید. کالری ها در مواد غذایی چرب در برابر کربوهیدات ها و پروتئین ها دو برابر بیشتر هستند و اگر چربی را از رژیم غذایی حذف کنید، این احتمال وجود دارد که کالری کافی از رژیم غذایی روزانه خود دریافت نکنید.

احساس گرسنگی مداوم

چربی ها به احساس سیری در بازه های زمانی طولانی‌تر کمک می کنند و بر همین اساس، اگر منابع چربی سالم را به هر وعده غذایی خود اضافه کنید، گوارش آنها در مقایسه با کربوهیدرات ها و پروتئین ها مدت زمان بیشتری طول می کشد و تا وعده غذایی بعدی احساس سیری خواهید داشت.

اضطراب هنگام حضور در جمعیت

پژوهشی که توسط انجمن روانشناسی آمریکا روی موش ها صورت گرفت، نشان داد، موش هایی که مقدار ناکافی اسیدهای چرب امگا-3 مصرف می کردند، هنگام قرار گرفتن در معرض سر و صدای مکانی شلوغ دچار ترس می شدند. در مقابل، موش هایی که به میزان کافی اسیدهای چرب امگا-3 مصرف کرده بودند در محیط های شلوغ و پر از محرک های حسی آرامش خود را حفظ می کردند.

اختلال در حافظه

مطالعات پژوهشی انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه آلاباما در بیرمنگام نشان داد، افراد مسن که یک رژیم غذایی با محتوای چربی بالا – سرشار از مغزهای خوراکی سالم، آووکادو، ماهی، و روغن زیتون – را دنبال می کردند، هرچه بهتر از حافظه و عملکرد شناختی خود با افزایش سن محافظت می کردند.

مشکلات خلقی و افسردگی

پژوهش ها نشان داده اند که عدم تعادل در رژیم غذایی می تواند به طور قابل توجهی خلق و خو را تحت تاثیر قرار دهد، و به افسردگی و گرفتگی خلق منجر شود. به عنوان مثال، مصرف ناکافی اسیدهای چرب امگا-3 و امگا-6 می تواند به نوسانات هورمونی و خلق و خو منجر شود (به عنوان نمونه، اضطراب افزایش یافته، تحریک پذیری، و افسردگی). نسبت به مصرف چربی های سالم در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنید، به ویژه مصرف ماهی های چرب در هفته را فراموش نکنید که با نرخ های کاهش یافته ابتلا به افسردگی و کمک به تثبیت خلق و خو پیوند خورده است.

مشکلات پوستی

آیا چهره شما از درخشش کمتری نسبت به گذشته برخوردار شده و خشک، پوسته پوسته و تیره به نظر می رسد؟ این شرایط
ممکن است نشان دهنده مصرف ناکافی چربی در رژیم غذایی باشد. چربی های سالم به جذب ویتامین های محلول در چربی موجود در مواد غذایی دیگر کمک می کنند، پوست را مرطوب نگه می دارند، و حتی از بروز چین و چروک پیشگیری می کنند.

 

کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D

ابرنوشیدنی‌ها

ابرنوشیدنی‌ها

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا