نسخه خانگی برای تقویت غضروف و رباط-سلامت

یکشنبه 17 دی 1396 سلامت

نشانه های جدی که می توانند به معنای آسیب دیدگی غضروف یا رباط باشند شامل احساس درد هنگام تلاش برای حرکت مفصل، تنش عضلانی و تورم می شوند.

مد نظر قرار دادن اقداماتی که می توانند به تقویت غضروف ها و رباط ها کمک کنند، تنها به ورزشکاران و افراد مسن محدود نمی شود، اگرچه آنها دو گروهی هستند که بیشتر از مشکلات مرتبط با این قسمت ها رنج می برند. همان گونه که می دانید پیشگیری همواره بهتر از درمان است. و این مساله برای همه ما صادق است.

نسخه خانگی برای تقویت غضروف و رباط 

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “استپ تو هلث”، با مد نظر قرار دادن برخی روش ها و درمان های خانگی می توانید از بهبود شرایط و تقویت غضروف ها و رباط ها اطمینان حاصل کنید. اما پیش از معرفی آنها اندکی آشنایی بیشتر با این بافت ها اهمیت دارد.

حقایقی درباره غضروف ها و رباط ها

غضروف یک بافت همبند کشسان است که به مفاصل اجازه حرکت آزادانه و روان را می دهد. سه نوع غضروف وجود دارند: شیشه ای (فراوان‌ترین نوع در بدن)، رشته ای (که در محل اتصال رباط ها و تاندون ها وجود دارد)، و کشسان، که تنها در حنجره، گوش و دریچه نای وجود دارد.

از سوی دیگر، رباط ها نوارهای جامدی از بافت همبند رشته ای هستند، که ساختاری کشسان دارند و استخوان ها را در مفاصل به یکدیگر متصل می کنند. آنها به استخوان ها اجازه حرکت در مفاصل را می دهند، و از در رفتگی آنها که می تواند به شرایطی دردناک منجر شود، جلوگیری می کنند. رباط ها بر اساس دو گروه دسته بندی می شوند: آنهایی که از یک استخوان به استخوان دیگر بدون از دست دادن تماس با ساختار استخوان مرتبط هستند، و آنهایی که از یک استخوان به استخوان دیگر پرش می کنند.

چگونگی شناسایی آسیب دیدگی غضروف و رباط

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، تنها ورزشکاران حرفه ای نباید بر چگونگی تقویت عضروف ها و رباط های خود متمرکز شوند. حصول اطمینان از سلامت آنها در پیشگیری از صدمات دردناک یا عوارض بعدی کمک می کند. در معرض خطرترین قسمت ها به طور معمول زانوها هستند، زیرا آنها وظیفه حمایت از کل وزن بدن را بر عهده دارند. با این وجود، شانه ها، مچ دست ها و پاشنه های پا نیز می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند.

غضروف ها و رباط ها می توانند به واسطه یک سری از عوامل خطرآفرین تحت تاثیر قرار بگیرند که موارد زیر از آن جمله اند:

– آثار افزایش سن

– بیماری های انحطاطی (به عنوان مثال، آرتریت)

– چاقی یا اضافه وزن

– ورزش بیش از اندازه

– آسیب دیدگی ها

– حرکات تکراری

– حمل اشیا سنگین

نشانه های جدی که می توانند به معنای آسیب دیدگی غضروف یا رباط باشند شامل احساس درد هنگام تلاش برای حرکت مفصل، تنش عضلانی و تورم می شوند.

تقویت غضروف ها و رباط ها به روشی طبیعی

درمان ها، دستورالعمل ها و مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره می شود می توانند به تقویت غضروف ها و رباط ها کمک کنند. افزون بر این، در مواردی که شما با آسیب دیدگی مواجه شده اید، آنها می توانند روند ریکاوری را بهبود ببخشند.

ماست

نسخه خانگی برای تقویت غضروف و رباط

این محصول لبنی که به واسطه تخمیر باکتریایی شیر تولید می شود می تواند در برطرف کردن مشکلاتی که در غضروف یا رباط شکل گرفته اند کمک حال شما باشد. ماست یکی از مواد غذایی اصلی در بسیاری از کشورهای جهان است، که حاوی باکتری های مفید برای بدن انسان بوده و نیازی به بیان این نکته نیست که منبع خوبی برای کلسیم نیز محسوب می شود، که برای بهبود سلامت استخوانی یکی از مواد مغذی اصلی است.

ژلاتین

نسخه خانگی برای تقویت غضروف و رباط

اگر در پی تقویت غضروف ها و رباط ها خود هستید، افزودن مواد غذایی لزج به رژیم غذایی که از نظر ظاهری شبیه به غضروف و رباط هستند، ایده خوبی است. یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه ژلاتین است.

چرا چربی‌های شکم‌تان آب نمی‌شوند

ژلاتین سرشار از کلاژن است که مسئولیت ترمیم بافت ها، استخوان ها، تاندون ها و غیره را بر عهده دارد. ژلاتین 10 اسید آمینه ضروری را ارائه می کند، در شرایطی که هیچ گونه چربی یا کلسترولی به بدن شما افزوده نمی شود. همچنین، ژلاتین را می توانید با میوه ها ترکیب کرده و با عطر و طعم های مختلف مورد استفاده قرار دهید، اگرچه بهتر است همواره نمونه های فاقد رنگ های مصنوعی را انتخاب کرد. در ادامه دستورالعملی ساده برای استفاده هرچه بیشتر از ژلاتین ارائه شده است.

مواد تشکیل دهنده:

یک عدد موز

یک عدد پرتقال

دو قاشق غذاخوری ژلاتین بدون طعم (20 گرم) 

دو قاشق غذاخوری آب (20 گرم)  

دو قاشق غذاخوری عسل (40 گرم)

روش تهیه:

آب پرتقال را گرفته و موز را به شکل پوره درآورید.

پوره موز را با عسل ترکیب کرده و کنار بگذارید.

ژلاتین را در آب حل کرده و با استفاده از روش بن ماری به آن حرارت دهید.

آب پرتقال را به آن اضافه کرده و مواد را با یکدیگر ترکیب کنید.

این ترکیب را درون قالب ریخته و به مدت 20 دقیقه در یخچال قرار دهید.

هنگام سرو، پوره موز و عسل را در یک بشقاب قرار داده و ژله را به همراه یک تکه پرتقال روی آن قرار دهید.

سویا

نسخه خانگی برای تقویت غضروف و رباط

سویا در نقاط مختلف جهان به فروش می رسد و کاربردهای مختلفی دارد. دانه های سویا از تراکم بالای پروتئین برخوردار هستند و به شکل های مختلف مانند شیر، آرد، توفو و محصولات تخمیرشده قابل استفاده هستند. برای بهره‌مندی از تمام فواید سویا، توصیه می شود محصولات 100 درصد ارگانیک را انتخاب کنید.

گزنه

نسخه خانگی برای تقویت غضروف و رباط

درمان خانگی که در ادامه به آن اشاره می شود به لطف محتوای منیزیم، پتاسیم، سیلیکون و کلروفیل خود برای تقویت غضروف ها و رباط ها کاربرد دارد. ترکیب این مواد مغذی به تقویت سلامت بافت های بدن شما کمک می کند.

مواد تشکیل دهنده:

سه قاشق غذاخوری برگ گزنه (80 گرم)

چهار فنجان آب (1 لیتر)

یک قاشق چایخوری آب لیمو (10 گرم)

دو قاشق غذاخوری عسل (40 گرم)

روش تهیه:

ابتدا، آب را گرم کرده و زمانی که به جوش آمد، برگ های گزنه را به آن اضافه کنید.

اجازه دهید 15 دقیقه به جوشیدن ادامه دهد و سپس ظرف را از روی حرارت بردارید.

پس از گذشت 15 دقیقه دیگر، آب را صاف کرده و درون یک بطری شیشه ای بریزید.

سپس، بطری را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید.

پیش از نوشیدن، آب لیمو و عسل را اضافه کنید.

مواد را به خوبی با یکدیگر ترکیب کرده و سرد بنوشید – در صورت تمایل می توانید یخ نیز اضافه کنید.

مرکبات

نسخه خانگی برای تقویت غضروف و رباط

مواد غذایی که از محتوای ویتامین C فراوان سود می برند باید یکی از بخش های اصلی رژیم غذایی شما باشند، زیرا این ماده مغذی تولید کلاژن را تحریک می کند که عنصری مهم در حفظ سلامت غضروف ها و رباط ها است. شما می توانید میوه یا آب میوه هایی مانند لیمو، پرتقال، کیوی، و توت فرنگی را به طور مرتب مصرف کنید تا از تمام فواید ویتامین C بهره‌مند شوید.

زردچوبه و دارچین

نسخه خانگی برای تقویت غضروف و رباط

زردچوبه و دارچین ادویه هایی خوشمزه و پر مصرف هستند، که از ویژگی های ضد التهابی سود می برند و می توانند به بهبود تورم در مفاصل، تاندون ها، رباط ها یا غضروف ها کمک کنند. مقداری از این ادویه ها را می توانید به وعده های غذایی یا دسرهای خود اضافه کنید. از این طریق نه تنها عطر و طعم بهتری به آنها می بخشید، بلکه از فواید سلامت شگفت انگیزی نیز سود خواهید برد.

منبع : عصر ایران

کنترل وزن احتمال ابتلا به 17 نوع سرطان را کاهش می‌دهد-سلامت

روشی های برای تقویت موی سر

درباره رنگ موی زنان بیشتر بدانید/آیا واقعا زنان مو بلوند برای مردان جذابترند؟-سلامت

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا